O O O lil 16 ECONOMIE In onzekere tijden vluchten beleggers andermaal in de eeuwenoude zekerheid: goud. Dit keer zorgt ook een val van de dollar voor een wereldwijde goudkoorts. De prijs van het edelmetaal breekt alle records. Mensen gaan in de lades op zoek naar opa's trouwring Kort Consumentenbond wil juridische stappen nemen Transavia is er niet in geslaagd de zorgen van de Consumentenbond weg te nemen over de problemen rondom geannuleerde vluchten. Consumenten klagen bij de bond veel over het niet ontvangen van vouchers, het uitblijven van terugbetalingen, onte rechte kosten en slechte bereikbaarheid van de klantenservice. Transavia meldt de capa citeit van de klantenservice te hebben opge schroefd en reizigers kunnen sinds kort via de site om restitutie vragen. Maar op veel vragen gaf Transavia volgens de Consumen ten geen concreet antwoord. De bond over weegt juridische stappen. Adyen EDELMETAAL RECORD Just Eat Takeaway +1 KPN Hasbro verkoopt meer spelletjes door corona Speelgoedmaker Hasbro heeft het afgelopen kwartaal meer spelletjes verkocht. Het Amerikaanse bedrijf profiteerde ervan dat meer mensen vaker thuis waren met hun kinderen. Maar de crisis zorgde ook voor minder positief nieuws: veel fabrieken en winkels moesten noodgedwongen hun deu ren dichthouden. Inmiddels zijn bijna alle fabrieken weer open. Het bedrijf zag de om zet in het tweede kwartaal met 11 procent stijgen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De grootste omzetstijgingen wa ren te zien bij Twister, Vier op 'n Rij, Mui zenval en Zeeslag. TUI Diensten Garmin komen weer op gang De diensten van navigatiespecialist Garmin lijken weer op gang te komen. Dat laten meerdere gebruikers weten op sociale me dia. Het Amerikaanse technologiebedrijf kampt al sinds donderdag met een grote sto ring. Daardoor werkten sommige apparaten die verbinding maken met servers van het bedrijf, zoals smartwatches, niet goed. Ook de website en helpdesk van Garmin waren niet of nauwelijks bereikbaar. Volgens de Britse krant The Guardian is het bedrijf ge troffen door een aanval met gijzelsoftware. 1200 1000 2015 2016 2017 2018 2019 202 prijs, omdat er vele honderden miljarden euro's in de econo mie gepompt worden door overheden en de centrale ban ken om de economie overeind te houden. Beleggers in valuta maken zich zorgen over de overheidstekorten. Er kan be ter een staaf goud in de kluis liggen dan een stapel dollars, is de gedachte. Bovendien zijn de rentes historisch laag, negatief zelfs hier en daar. En ook daar heeft goud geen last van. Veilige haven Boele: ,,In maart wilden men sen nog cash hebben, vooral dollars. De goudprijs is pas gaan 1800 1600 1400 De telefoon bij goudhandelaar Dawson Gold in Cuijk gaat on afgebroken. ,,Het is 9.30 uur en dit is al de vijftiende beller'', zegt de bedrijfsleider. „Rin gen, armbanden, gouden tien tjes, baren, gouden kiezen, kettingen. Van alles krijg ik aangeboden.'' Hij wil niet met zijn naam in de krant. ,,Goud is al duizenden jaren gewild en een zeker en tastbaar be taalmiddel. Overal is het waar devol, van Amerika tot China. Het gaat niet stuk, roest niet en je draagt het gewoon bij je. Criminelen zijn er ook dol op, daarom ben ik heel voorzich tig.'' Het zijn letterlijk gouden tij den voor de handelaren in edelmetaal. Gisteren doorbrak de goudprijs het oude record uit 2011 van 1921,17 dollar voor troy ounce. Goud wordt sinds de middeleeuwen in 'troy ounce' (31,1 gram) gewogen. De stijging van de goudprijs heeft tal van oorzaken en psy chologie is er een van, zeggen specialisten en analisten. In vesteringen in goud worden beschouwd als bescherming tegen waardevermindering van munteenheden. Ook de oplopende spanningen tussen China en de Verenigde Staten zorgen voor grotere interesse in edelmetalen. Zo zit ook bij voorbeeld de zilverprijs flink in de lift. De stijging van de goudprijs lijkt nog niet voorbij. „Beleg gers zijn steeds op zoek naar de volgende psychologische grens, men wil die hoogtepun ten zien'', zegt edelmetalen- specialist Georgette Boele van ABN Amro. De nieuwe psy chologische grens van 2000 dollar - goud wordt altijd in dollars betaald - komt al in zicht. ,,Maar het is geen vlucht naar een veilige haven in onze kere tijden. Het is vooral de koers van de dollar die onder uit ging en de goudkoers op drijft'', zegt Boele. Sinds maart stijgt de goud stijgen toen de Amerikaanse centrale bank ongelimiteerd schuld ging opkopen. Goud en aandelen gingen omhoog en nu vooral het goud. Als goud alleen een veilige haven zou zijn voor beleggers, dan zouden de aan delen dalen en dat is niet het geval.'' De goudhandel lijkt specu latiever dan ooit. Het zijn niet louter de rijken die een paar staven goud in de kluis leggen en er niet meer naar omkijken. Er zijn afgelopen jaren aller hande beleggingsfondsen waarmee in goud wordt ge handeld zonder dat er een gram fysiek van eigenaar wis selt. ABN Amro ziet de koers wel naar de 2000 dollar gaan. ,,In 2011 steeg de koers ook zo hard. Toen hebben we net de 2000 dollar niet gehaald. Het geloof in goud duurde toen twee jaar en daarna ging de koers weer hard naar beneden. Dit gaat echt om de vraag of beleggers er nog in geloven. Goud is risi covoller nu er meer beleggers mee bezig zijn. Het kan zo- KLACHTEN TRANSAVIA o dinsdag 28 juli 2020 De specialist in online betalin gen blijft klan ten én beleg gers trekken. GO De maaltijdbe zorger voert in alle 24 landen dezelfde huisstijl in. Het telecombe- drijf ziet de in komsten uit in ternationaal dataverkeer teruglopen. TWISTER EN VIER OP 'N RIJ POPULAIR -121% De reisbranche kampt met nieuwe negatieve reisadviezen door corona. STORING NAVIGATIESPECIALIST E o c Goudkoorts: symptoom van coronagriep Goudprijs in dollars per troy ounce (31,1 gram) 280720 TU Bron: afp bloomberg - Goudhandelaar 2000 dollar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16