II Ladingdiefstallen Schiphol baren Marechaussee zorgen NIEUWS 15 Pleidooi Britse premier krijgt applaus van Nederlandse medici en politici dit niet genoeg is om het enorme probleem op te lossen'', zegt Van Rossum. Ook regeringspartij Christen Unie vindt dat er een schep bo venop moet. „Wat het Verenigd Ko ninkrijk laat zien, is erg interes sant'', zegt Tweede Kamerlid Carla Dik-Faber. ,,Wij vinden dat 80 pro cent van de supermarktreclame over gezonde voeding moet gaan, nu is dat nog maar 20 procent. Ook willen wij dat ongezonde produc ten bij de kassa in de ban gaan.'' Oppositiepartijen PvdA en GroenLinks pleiten voor een sui- kertaks. „Invoering daarvan wordt helaas nog steeds geblokkeerd door de sterke lobby van supermarkten en frisdrankfabrikanten'', zegt PvdA-Kamerlid Lilianne Ploumen. Hoogleraar Van Rossum is ook voor meer prijsprikkels en vindt bovendien dat fastfoodketens in de buurt van scholen verboden moe ten worden. ,,Maar er moet ook meer worden gedaan aan de behandeling van obesitas. Recent zijn er nieuwe me dicijnen beschikbaar gekomen, die goed werken in combinatie met een gezonde leefstijl. De medicijnen worden echter niet vergoed, waar door ze nu alleen voor de elite zijn weggelegd.'' Het taboe op overgewicht in Ne derland moet doorbroken worden, vindt Van Rossum. ,,Het is geen kwestie van eigen schuld, dikke bult. De hele maatschappij is nu in gericht op het veroorzaken van overgewicht.'' Overgewicht Regeringspartijen VVD en CDA pleiten niet voor nieuwe maatrege len, zoals in Groot-Brittannië. ,,Het coronavirus lijkt patiënten met ex treem overgewicht harder te ra ken'', erkent CDA-Kamerlid Anne Kuik. ,,Fit en gezond blijven is nu extra belangrijk'', vindt zij. Maar de twee partijen willen eerst het Pre ventieakkoord uitvoeren en de re sultaten daarvan afwachten. Een woordvoerder van staatsse cretaris Paul Blokhuis (Christen Unie) van Volksgezondheid laat weten dat in de corona-overheids campagne 'Alleen Samen' al wordt opgeroepen om voldoende te be wegen en gezond te eten. ,,We zijn constant in gesprek met wetenschappers en de onderteke naars van het Preventieakkoord om te bekijken wat nodig is om onze ambitie van een gezonder Neder land te behalen'', zegt de woord voerder. ,,En zoals altijd is gezegd: als het niet snel genoeg gaat, kijken we wat daarvoor nog extra nodig is.'' zonde producten gaan in de ban. ,,Eindelijk'', verzucht Liesbeth van Rossum, hoogleraar obesitas en internist van het Erasmus MC in Rotterdam. ,,Er moet nu wat gebeu ren, ook in Nederland is dit keihard nodig.'' Uit recent onderzoek blijkt dat 77 procent van de coronapatiën ten die in Nederland op de inten sive care belandde, met overge wicht kampte. Ongeveer de helft van de Neder landers is te dik, zo'n 15 procent van de bevolking heeft obesitas. ,,Bij Er moet nu wat gebeuren. Ook in Nederland is dit keihard nodig mensen met overgewicht werkt het immuunsysteem minder goed'', zegt Van Rossum. ,,De hormoonbalans is verstoord, waardoor het coronavirus minder goed kan worden bestreden. Het is schrikbarend om te zien hoeveel mensen met overgewicht ernstig ziek worden door corona.'' Toch dringt dat besef nog niet door bij de overheid, stelt Van Ros- sum. Eind 2018 werd een Nationaal Preventieakkoord gesloten om overgewicht tegen te gaan. Daarin staat onder meer dat sportclubs en scholen meer gezond voedsel moe ten aanbieden. ,,Dat was een mooie eerste stap, maar we weten nu al dat Het lijkt alsof Boris Johnson plotse ling het licht heeft gezien. In een filmpje op Twitter kondigde hij gis terochtend een plan aan om overge wicht in Groot-Brittannië te lijf te gaan. ,,Ik was veel te dik toen ik werd opgenomen op de intensive care'', zegt Johnson, terwijl hij zijn Jack Russell uitlaat op een strak ge maaid gazon. ,,Ik ga nu elke ochtend een rondje hardlopen.'' De Britse premier overleefde co rona ternauwernood. Begin dit jaar leek hij de uitbraak van corona niet heel serieus te nemen, maar in april eindigde hij er zélf mee op de in tensive care. Na zijn herstel is hij gezonder gaan leven en ruim zes kilo afgevallen. ,,Je voelt je echt een stuk beter als je gewicht kwijt raakt'', zegt hij hartstochtelijk. Meer bewegen En daarom moeten nu alle te dikke Britten gaan afvallen, vindt hij. Zo lanceert Johnson een campagne om meer te bewegen. Er komt een ver bod op reclame voor junkfood tot 21.00 uur op televisie en internet. Ook mogen in Britse winkels en supermarkten geen snoep en cho cola meer bij de kassa worden ge legd. Kortingsacties voor onge- De recherche van de Koninklijke Marechaussee is bezig met een groot onderzoek naar de grote iPhonediefstal, die op zaterdag 14 maart plaatsvond en tot nog toe is stilgehouden. Een 35-jarige chauf feur van Poolse komaf is een dag na de roof aangehouden. De miljoenenroof gebeurde op klaarlichte dag. Vermoedelijk met behulp van vervalste vrachtdocu menten wist de Pool zich voor te doen als degene die de iPhones zou ophalen. Zo slaagde hij erin met de lading ter waarde van drie miljoen euro weg te rijden. Vermoedelijk is de vrachtwagen in de Noord-Hollandse plaats Edam gelost of overgeladen. Kort na de roof werden gestolen iPhones op verschillende plekken in Nederland geactiveerd. De Marechaussee wil niet zeggen of er telefoons zijn te ruggevonden. Rechercheurs vermoeden dat er meer mensen 'van diverse bedrij ven' betrokken zijn geweest bij de ladingdiefstal. De Marechaussee neemt de zaak daarom hoog op. ,,Als er sprake is van betrokkenheid van medewerkers van een bedrijf op Schiphol krijgt het onderzoek van ons hoge prioriteit'', zegt ma joor Robert van Kapel, woordvoer der van de Marechaussee. Distributiecentra rond Schiphol blijken met regelmaat doelwit te zijn van ladingdieven. Op 16 mei werden 4400 Apple Watches ter waarde van 530.000 euro gestolen uit een loods van een transportbe drijf op Schiphol-Oost. Er werd on der anderen een medewerker van het transportbedrijf aangehouden. Opsporing Verzocht toonde eerder dit jaar beelden van ladingdieven die vorig jaar zomer voor drie mil joen euro aan elektronica wisten te stelen. Op hun dooie gemak schar relden twee mannen anderhalf uur lang door de loods om veertig pal lets met dure elektronica te verza melen. Ook in deze zaak bestaat het vermoeden dat de dieven met hulp van binnenuit hun slag konden slaan. De Marechaussee maakt zich zor gen om het aantal ladingdiefstallen rond de luchthaven en zet vol in op onderzoek. Met 680 ladingdiefstal- len vorig jaar is Nederland na Duitsland, Frankrijk en Engeland het meest diefstalgevoelige land van Europa. Dat blijkt uit cijfers van vervoersvereniging TAPA. In 95 procent hebben dieven het ge munt op vrachtwagens. Door de coronacrisis nam het aantal ladingdiefstallen tijdelijk af, maar de TAPA waarschuwt voor een nieuwe opleving. ,,Vooral geor ganiseerde bendes gaan zoeken naar manieren om het 'gederfde in komen' in te halen. Dit levert gro tere risico's op voor de transportin dustrie, waarbij vrachtwagens het meest gevaar lopen'', zegt voorzit ter Thorsten Neumann. De Marechaussee vraagt mensen die meer weten over de miljoenen- roof van iPhones zich te melden. dinsdag 28 juli 2020 'We moeten afvallen in strijd tegen corona' De Britse premier Boris Johnson start een campagne tegen obesitas: ,,Ik was veel te dik toen ik werd opgenomen. Nu ga ik elke ochtend een rondje hardlopen.'' FOTO GETTY IMAGES - Liesbeth van Rossum, hoogleraar obesitas Den Haag In de strijd tegen corona moet het probleem van overgewicht veel harder worden aangepakt. Dat zegt de Britse premier Boris Johnson. Nederlandse politici en medici omarmen zijn inzet en dringen aan op maatregelen. Peter Winterman Ladingdieven hebben voor drie miljoen euro aan iPhones gesto len op Schiphol. De Marechaus see houdt er rekening mee dat de roof met hulp van binnenuit is gepleegd en maakt zich zorgen om het aantal miljoenendiefstal len rond de luchthaven. Koen Voskuil Schiphol-Rijk Dieven laadden half mei, voor het oog van de camera, dure Apple Watches in. foto videostill

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15