NIEUWS 13 - i Zonder geld en zonder boekingen. Zo is het hoogseizoen begonnen voor Oona Giesen (55) en Peter Letzel (59) op het Griekse eiland Paros. Al hun spaargeld stopten ze in de renovatie van hun hotel, maar nu blijven de toeristen weg. Paros Aan een grote tafel op het lege terras van hun Panorama Hotel in het dorp Aliki vertelt Oona Gie sen, die met haar gezin sinds 2008 op Paros woont, met weemoed over het vorige seizoen, het eerste na de renovatie. Ze geeft yogacur- sussen, die vooral populair zijn bij buitenlanders. ,,Die gasten ko men in mei en juni, september en oktober. Vorig jaar, het eerste na de renovatie, zaten we in die maanden vrijwel vol. En dan had den we in juli en augustus nog de losse boekingen, ook van Grie ken." Er zitten veel vaste klanten tus sen. Die hadden ook voor dit jaar gereserveerd, maar na de corona- uitbraak regende het annulerin gen. Tot op de laatste boeking werd alles gecanceld. ,,We hebben alle aanbetalingen ook geretour neerd. Vouchers, dat kan ik mijn klanten niet aandoen." Gevolg is wel dat Giesen en Peter Letzel nu aan de grond zitten. Hun verhaal is dat van velen in de toeristische sector in Grieken land. Weliswaar staat het land sinds begin deze maand weer wa genwijd open voor vakantiegan gers, echt storm loopt het niet. Kwam er vorig jaar nog een re cordaantal van 34 miljoen buiten landers op bezoek, dit jaar wordt er rekening mee gehouden dat de 10 miljoen niet eens gehaald wordt. Vooral de eilanden hebben het zwaar te verduren. Op Rhodos bijvoorbeeld is maar een kwart van de hotels opengegaan. Op Santorini, erg populair bij Aziaten en Amerikanen die vooralsnog niet kunnen komen, hoefje niet te dringen om van de zonsonder gang te genieten. En feestbestem- ming Mykonos gaat alleen los in het weekend, als de jetset uit Athene overkomt. Voor de rest is het er ongewoon rustig. En dat hakt erin, in een land dat zo af hankelijk is van toerisme en waar de reserves na bijna een decen nium van economische crisis al minimaal zijn. ,,De mensen hier hebben veel crises meegemaakt, maar nog nooit heb ik ze zo bang gezien voor de toekomst als nu", zegt Giesen. ,,Met tranen in hun ogen zeggen ze dat ze niet weten hoe ze deze winter hun kinderen te eten moeten geven." De lege terrassen en straten in de dorpen verraden dat ze op Pa- Ik heb de mensen hier op Paros nog nooit zo bang gezien voor de toekomst als nu ros veel meer toeristen gewend zijn. ,,Ik denk dat ik maar tomaten ga verbouwen, of leren vissen", vervolgt Giesen. Ze zegt het een beetje spottend, maar de onder toon is serieus. „Normaal gesproken verdienen we in de zomer het geld waar we in de stille maanden van leven." Terug naar Nederland is ook geen optie: zoon Thomas (13) is op Pa ros opgegroeid en gaat er naar school. Bovendien is een woning en werk vinden in Nederland ook niet zo makkelijk. Giesen heeft een mondkapje op en trekt nu ook een paar rubberen handschoenen aan, om kop en schotel van de koffie af te ruimen. Het lijkt wat potsierlijk, op een verder leeg terras, maar dat zijn nu eenmaal de Griekse regels. Voor elke tafel een nieuw paar. En zo zijn er nog wel meer voor schriften. Griekenland heeft de eerste corona-uitbraak door snel overheidsingrijpen redelijk goed doorstaan. Er vielen nog geen 200 doden en ook het aantal besmet tingen is tot nu toe laag. Dat geeft vertrouwen. ,,Sinds maart al moet je hier een kaartje pakken als je de supermarkt ingaat", noemt Letzel een voorbeeld. ,,Zijn de kaartjes op, dan komt er niemand binnen. Zo wordt het nooit te druk. En mondkapjes zijn verplicht." Ook is het veel makkelijker af stand houden dan in het drukke Nederland. Giesen was er nog, eerder deze maand. ,,In Neder land zijn de mensen véél losser. Wij hebben in ons restaurant een papieren menukaart. Die moeten we na gebruik weggooien. In Am sterdam leest iedereen in het café dezelfde krant!" Dankzij een on geluk waarbij ze een long bescha digde, behoort ze tot de risico groep. ,,Dus ik let echt goed op. Hier voel ik me veiliger dan in Ne derland." Een belangrijk pro bleem lijkt alleen dat mensen dit jaar niet zo makkelijk in het vlieg tuig stappen om hun vakantiebe stemming te bereiken. Nog los van het eventuele besmettingsge vaar aan boord, lieten bijvoor beeld Kroatië en Spanje afgelopen tijd zien dat er zomaar ineens restricties van kracht kunnen worden. Wokrestaurant Maar de nood maakt creatief: Let- zel, normaal gesproken aanne mer, houdt van koken en heeft van zijn hobby nu zijn werk ge maakt. Hij is een wokrestaurant in het hotel begonnen en dat loopt best aardig dit seizoen. Ook de Grieken uit de buurt weten het te vinden. Wellicht speelt een rol dat de koks van het enige andere Aziatische restaurant op Paros dit jaar niet uit Thailand konden overkomen. Inmiddels is de eerste boeking voor het hotel ook binnen: een vriendin van een vriendin komt komend weekend. Ook voor sep tember zijn er nu een paar reser veringen, maar of die vakanties doorgaan is niet zeker. ,,We moe ten hoe dan ook met de eigenaar van het pand om de tafel, om kor ting op de huur te bedingen. Als dat lukt en het trekt nog een beetje aan allemaal, is de realisti sche hoop dat we de winter door komen." Schieten gaat door in Oekraïne ANWB wil drukte spits tegengaan Spanje komt op voor de eilanden dinsdag 28 juli 2020 GO 'Niet één boeking, ik ga tomaten verbouwen' Thijs Kettenis -Oona Giesen (55) Peter Letzel en Oona Giesen bij hun hotel. foto thijs kettenis Stilte op het terras van het Panorama Hotel en op dat van andere ondernemers in Aliki. Ook bij het zwembad is niemand te zien. FOTO'S THIJS KETTENIS KIEV De volledige wapenstil stand in het oosten van Oe kraïne is kort na aanvang al geschonden. Dat melden lo kale media. Separatisten zou den zondagnacht, even na het ingaan van het staakt-het- vuren, hebben geschoten op stellingen van het Oekraïense leger. Een commandant van het Oekraïense leger zegt dat de beschietingen niet zijn be antwoord door het leger. Het gewapende conflict startte in 2014 en heeft aan zeker 13.000 mensen het leven ge kost. Separatisten in de pro vincies Loegansk en Donetsk willen onafhankelijkheid. DEN HAAG De ANWB ziet een sterke afname van files tijdens de spits dankzij het thuiswerken en wil daarom het positieve sentiment hier over benutten voor het terug dringen van drukte in de spits. Uit een ANWB-onderzoek onder tweeduizend Nederlan ders komt naar voren dat veel mensen die de afgelopen tijd vanwege de coronacrisis heb ben thuisgewerkt, daarover positief zijn. Zeker drie op de vijf werkenden willen na de crisis twee of meer thuiswerk- dagen behouden. Werkgevers moeten daarom nu aan de slag met een blijvend thuis- werkbeleid, aldus de ANWB. MADRID De Spaanse rege ring wil dat het Verenigd Koninkrijk een uitzondering maakt op de quarantaine verplichting voor mensen die terugkomen van de Canari- sche Eilanden of de Balearen. Minister van Toerisme Reyes Maroto zegt dat Spanje uitge breid met de Britse regering heeft gesproken om deze uit zondering mogelijk te maken. Miljoenen Britten trekken jaar lijks naar de eilanden, waar weinig coronabesmettingen zijn vastgesteld. Als de Britten na hun vakantie twee weken verplicht in quarantaine moe ten, zullen minder mensen naar de Spaanse eilanden gaan, terwijl die voor een groot deel afhankelijk zijn van toerisme. De Britse regering heeft nog niet gereageerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13