12 NIEUWS 'Bolsonaro moet naar Strafhof' OPGEDOKEN 'VERDRONKEN' SPORTWAGEN Duikers van de brandweer vonden op 17 juni een Ferrari op de bodem van het IJ. Volgens de regels moet de luxe sportwagen gesloopt worden. Diverse gegadigden willen het wrak echter een tweede leven geven. De Ferrari werd op 17 juni gelokaliseerd door de brandweerduikers. Op 29 juni doken zij weer naar het voertuig en werd de wa gen omhoog getakeld uit de ri vier. Na onderzoek bleek het om een gestolen Ferrari Mondial uit 1987 te gaan. De forensische opsporings dienst stelde vast dat er geen an dere misdrijven naar voren kwa men dan de diefstal, die in 1994 plaatsvond en inmiddels verjaard is. Hoe de auto op de bodem van het IJ terecht is gekomen, zal hoogstwaarschijnlijk voor altijd in nevelen gehuld blijven. De auto, of wat er nog van over is, staat op dit moment bij auto- demontagebedrijf De Ooyevaar in het Noord-Hollandse Blokker. Eigenaar Lowie Hoedt heeft van de Amsterdamse politie opdracht gekregen om het wrak te slopen, maar vindt dat eigenlijk 'zonde'. ,,Als we hem kunnen behouden, zou dat erg mooi zijn'', zegt hij. Salontafel Hoedt krijgt belletjes uit binnen- en buitenland over het autowrak. Zo zou iemand van het motorblok een salontafel willen maken. Ook meerdere musea hebben interesse getoond. Zelf ziet Hoedt het wel zitten om de Ferrari te doneren aan Artis, zodat het een plekje kan krijgen in het nagebouwde grachtenaquarium. ,,Er is contact geweest en ze zijn er redelijk positief over. De mensen die erover gaan, zijn nu op vakantie en over twee weken terug. Dan wordt het idee besproken.'' Ook de Amsterdamse kunste naar Feike Otto van der Zee aast op het autowrak. ,,Als het maar voor de stad behouden blijft''' zegt hij. ,,Ik zou hem graag in een museum of de openbare ruimte terugzien.'' Kunstwerk De kunstenaar opteert een plek op de kade in Amsterdam-Noord of op het Java-eiland, waar de Ferrari ook vlakbij in het IJ lag. ,,Ik zie het echt als een kunst werk. Je hoeft er zelf niet zoveel meer mee te doen, hij moet al leen op een mooie manier gepre senteerd worden. De Ferrari is al goed zoals-ie nu is.'' Van der Zee ziet overeenkom sten met de Porsche waarin de bekende Amerikaanse acteur James Dean in 1955 verongelukte. De Porsche, die door Dean Little bastard werd genoemd, staat nu ook in een museum en werd net als de acteur zelf een legende. ,,Dat is precies hetzelfde bij de Ferrari: het uiteindelijke hebben van de auto is niet mijn streven, maar het gaat om de eindeloze stroom aan mogelijkheden en ge dachten betreffende die auto.'' Van der Zee heeft zelfs al een voorstelling gemaakt van hoe hij de Ferrari zou willen tentoon stellen. ,,Het is het verhaal dat ik hier creëer, waardoor het object alleen maar mystieker, interes santer, boeiender wordt. Dat is waar ik me voor interesseer. It's a story the car creates." Een woordvoerder laat weten dat de Amsterdamse politie be reid is mee te gaan in het voorstel van demontagebedrijf De Ooyevaar om de Ferrari in bruik leen aan Artis te geven. ,,Wij vin den het ook zo'n bijzonder ver haal dat we hier graag een uit zondering voor maken.'' Braziliaans medisch personeel wil dat het Internationaal Straf- hof in Den Haag de Braziliaanse president Bolsonaro vervolgt voor misdaden tegen de mense lijkheid. Volgens een groep vak bonden in de gezondheidszorg faalde Bolsonaro bij de aanpak van de coronacrisis. Hij noemt corona 'een licht griepje'. De gezondheidswerkers hebben een dossier aan het tribunaal overhandigd. Het strafhof, dat zich buigt over oorlogsmisdaden, misdaden tegen de menselijk heid en genocide, is niet ver- plicht dergelijke klachten in be handeling te nemen. De bonden hopen op de eerste rechtszaak te gen een regering voor grootscha lige dood en ziekte door falende volksgezondheid. Brazilië telt al ruim 87.000 coro- nadoden. Avondklok aan Franse westkust Adviseur Trump heeft corona Verplicht testen in Duitsland Geen carnaval op Aruba dinsdag 28 juli 2020 GO Jesper Roele Amsterdam BRASILIA Jair Bolsonaro is zelf net ge nezen van corona. foto ap QUIBERON De Franse overheid heeft een avondklok ingesteld voor stran den in de Bretonse badplaats Quiberon aan de Atlantische kust. Ook parken en tuinen zullen 's nachts worden gesloten om bijeenkomsten van jongeren te voorko men. Quiberon, een populair en pittoresk schiereiland, regis treerde vorige week zijn eerste coronage- val en het aantal is nu al gestegen tot 54. WASHINGTON De nationale veilig heidsadviseur van Donald Trump, Robert O'Brien, heeft corona. Hij zit in thuisquaran- taine en heeft milde klachten. Hij leidt nog wel de Nationale Vei ligheidsraad. BERLIJN Reizigers uit corona risicogebieden moe ten zich bij terugkeer in Duitsland verplicht laten testen op het longvirus. Met de stap wil de Duitse overheid een nieuwe golf be smettingen voorko men. Vakantiegangers kunnen zich bij terug keer al vrijwillig laten testen op luchtha vens. Dat wordt vanaf nu verplicht voor reizigers die in onder meer de VS, Turkije en Israël waren. ORANJESTAD Aruba heeft besloten dat de voor 2021 ge plande carnavalsvie ringen in januari en fe bruari niet doorgaan. De organisatie noemt het niet passend car naval te vieren terwijl het nog onzeker is hoe de situatie rond het coronavirus zich gaat ontwikkelen. Ook de slechte financiële situatie is een reden om carnaval een jaar uit te stellen. Aruba wil nu in 2022 een grote viering houden. Sloop óf nieuw leven voor Ferrari uit het IJ De Ferrari Mondial uit 1987 kwam behoorlijk gehavend uit het water, foto de ooyevaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12