Coronamaatregel volgt op slecht naleven preventieregels EUWS 11 Het besluit van de Marokkaanse autoriteiten om plotseling een reisverbod van en naar verschillende steden in Marokko af te kondigen, heeft volgens lokale media bij Marokkanen 'tot grote paniek' geleid. Sociale bubbel in België wordt veel kleiner 1,5 meter ook bij Offerfeest Hulpvraag voor Van der Sloot Peiling over vuurwerk Marokko heeft acht belangrijke ste den bijna van het ene op het andere moment geheel in quarantaine ge daan. Nauwelijks enkele uren na de aankondiging van de 'afsluiting' van de steden Tanger, Tétouan, Fez, Meknes, Casablanca, Berrechid, Settat en Marrakech ontstond chaos op diverse ring- en snelwegen. De nieuwe maatregelen verrasten dui zenden Marokkanen die al onder weg waren of op reis wilden. De Franstalige Marokkaanse krant L'Opinion sprak gisterochtend van 'grote paniek en een onbeschrijfe lijke psychose' ,,We zien een ongelooflijke stroom automobilisten", zei een kassamedewerker van de tolweg Casablanca-Rabat. Er was volgens haar veel stress onder reizigers op weg naar Casablanca, omdat die vreesden daar niet op tijd aan te ko men. Om middernacht tussen zon dag en maandag gingen de steden in lockdown. Het besluit over het reisverbod van en naar de steden viel enkele dagen voor het Offer feest, dat in Marokko traditioneel wordt gevierd met een samenzijn van hele families. Het risico op nieuwe verspreidingshaarden is dan groot. De nieuwe beperking treft vooral de economische hoofdstad Casa blanca in het westen van het land, de toeristische hoofdstad Marra- kech in het zuiden, Tanger - het tweede economische centrum van het koninkrijk - in het noorden en de stad Fez in centraal-Marokko. Tot de afsluiting van de steden is besloten vanwege 'de aanzienlijke toename van het aantal besmettin gen met Covid-19 de laatste dagen'. De Marokkaanse autoriteiten be treuren daarbij ook het 'niet-nale- ven van preventieve maatregelen - in dit geval het houden van sociale afstand, het dragen van maskers en Autoriteiten zullen niet aarzelen sancties toe te passen waarin de wet voorziet het gebruik van ontsmettingsmid delen - door de meerderheid van de burgers, ondanks dat de middelen daarvoor in grote hoeveelheden be schikbaar zijn'. In een persverkla ring zeggen de autoriteiten 'niet te zullen aarzelen de sancties toe te passen waarin de wet voorziet'. De straffen voor het negeren van coro napreventiemaatregelen kunnen oplopen tot drie maanden gevange nisstraf en een boete van 1300 dir- ham, ofwel 115 euro. Uitzonderingen In de nieuwe lockdown gelden uit zonderingen voor mensen met 'dringende medische behoeften' en voor mensen die in de openbare en particuliere sector 'werken aan spe cifieke opdrachten'. Zij kunnen speciale reisautorisaties krijgen. De maatregelen treffen vooral de Marokkaanse bevolking. Volgens een woordvoerster van het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn er na de lockdowns in de grote steden nog geen hulpverzoe ken van Nederlanders gekomen uit Marokko. ,,Het reisadvies voor Ma rokko is nog steeds oranje. De in- reisbeperkingen die gelden voor Nederlandse reizigers, zijn nog steeds van kracht. Het reisadvies verandert niet door maatregelen die lokaal worden genomen.'' Opening In juni heeft Marokko toestemming gegeven voor de opening van cafés, restaurants, winkels en binnen lands toerisme. Zondag zei het mi nisterie van Volksgezondheid dat er 633 nieuwe Covid-19-gevallen wa ren geregistreerd, een van de groot ste dagelijkse stijgingen tot dan toe. Het totaal aantal bevestigde infec ties in Marokko komt daarmee op 20.278. Er waren 313 sterfgevallen en 16.438 genezingen. Marokko heeft 1,1 miljoen tests uitgevoerd en het dragen van ge zichtsmaskers verplicht gesteld. Het heeft een noodbesluit over co rona verlengd tot 10 augustus. CONTACTEN BRUSSEL Inwoners van Bel gië moeten het aantal mensen met wie ze vaak contact heb ben, terugbrengen van vijftien naar vijf. Huishoudens mogen die vijf contacten de komende vier weken niet veranderen. De maatregel dient om ver dere verspreiding van het co ronavirus tegen te gaan. Kin deren onder de 12 jaar wor den niet meegerekend. De Belgische Nationale Veilig heidsraad heeft dat volgens Belgische media gisteren be sloten na urenlang beraad. Dat werd ingelast vanwege de snelle stijging van het aantal besmettingen, met name in de provincie Antwerpen. Die had de toegestane 'sociale bub bel' al verkleind naar tien per sonen. Ook zou het aantal toege stane aanwezigen op evene menten worden gehalveerd. Dat mochten er tweehonderd binnenshuis zijn en buiten vierhonderd. Die aantallen zouden aanvankelijk vanaf 1 augustus worden verdubbeld, maar dat wordt nu juist hon derd binnen en tweehonderd buiten. In winkels en andere over dekte publieke ruimtes is een mondkapje verplicht. Wie naar buiten gaat, moet er altijd een bij zich dragen, heeft de vei ligheidsraad volgens dagblad De Standaard besloten. dinsdag 28 juli 2020 AMSTERDAM Veel mos keeën in Nederland gaan komend weekend alleen open om het Offerfeest te vieren, als daar 1,5 meter afstand kan worden gehou den. Dat heeft Saïd Bou- harrou, vicevoorzitter van de Raad van Marokkaanse Moskeeën Nederland gis teren gezegd. ,,Sommige kleinere moskeeën die de RIVM-maatregelen niet kunnen handhaven, zullen waarschijnlijk dichtblijven.'' Het belangrijke islamitische feest vindt dit jaar plaats van 31 juli tot en met 3 au gustus. DEN HAAG De familie van Joran van der Sloot (foto) heeft bij de Nederlandse ambassade om medische hulp gevraagd voor Van der Sloot in de gevangenis in Peru. Van der Sloot zou te lefonisch hebben laten weten dat hij positief ge test is voor corona en alle symptomen heeft. De Ne derlandse ambassade heeft contact opgenomen met de gevangenis, maar kreeg niet bevestigd dat Van der Sloot besmet is met het coronavirus. Van der Sloot zit vast voor de moord op de Peruaanse vrouw Stephany Flores. AMSTERDAM Amsterdam mers kunnen sinds gisteren hun mening geven over het voorstel van de gemeente om het afsteken van vuur werk door particulieren met oud en nieuw te ver bieden. De hoofdstad wil dit omdat er zich tijdens de jaarwisselingen steeds meer incidenten voordoen als gevolg van vuurwerk. Professionele vuurwerk shows met vergunning blij ven wel toegestaan. Inwo ners en andere belangheb benden kunnen tot 6 sep tember laten weten wat ze vinden van de plannen van de gemeente. Eerder kon digde het kabinet al voor komende jaarwisseling een verbod aan op knalvuur werk en vuurpijlen. Een beveiliger meet de lichaamstemperatuur van een bezoeker aan de Hassan II-moskee in Casablanca. foto afp Bob van Huët Den Haag -Verklaring Marokkaanse regering Kijk op de site bij /video naar onze video's over de coronacrisis reisverb naar ste<

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11