r - :v. w 7 Hypersonische wapens Rusland Hardrijder moet lang de cel in Hoe vaak komt het voor dat drie broers in één maand tijd een baan vinden? Mohammad (39), Amjad (37) en Adham (35) Ataallah deden het. Inburge ren en tegelijkertijd vrijwilligerswerk doen vormde de sleutel tot succes. Altijd mondkapje mee in Antwerpen onder steun van Krimpe- nerwaard Intercultureel, buren, vrienden en de ge meente hadden ze hun doelen niet kunnen berei ken, meent Adham Ataallah. ,,Vooral het leren van de Nederlandse taal was heel belangrijk. Je moet met ie dereen kunnen communiceren. Dat was niet eenvoudig, maar het gaat steeds beter.'' Casemanager Kas Kasmi van de ge meente Krimpenerwaard beaamt dat. Hij begeleidt statushouders tot dat ze zichzelf kunnen redden op de werkvloer. Inburgering, taallessen en vrijwilligerswerk vormen volgens hem de basis. ,,Syriërs, Eritreeërs en Somaliërs missen hier een netwerk zoals wij dat kennen. Daarom werkt het re-integratieteam samen met partners, zoals Krimpenerwaard Intercultureel.'' Die zoekt voor de statushouders een taalstage, zodat ze veel Neder lands spreken en kennismaken met het Nederlandse arbeidsethos, bij voorkeur passend bij hun ervaring en beroep. Dat was ook het geval bij Ad- ham. ,,Ik heb in Syrië een medische opleiding gevolgd. Daarom wilde ik hier aan de slag in de gezondheids zorg. Via een netwerk van mensen die mij hielpen een bestaan op te bouwen met mijn gezin, kon ik in ja nuari 2019 als vrijwilliger beginnen. Ik had de wil me te bewijzen en dat heeft geresulteerd in een baan voor 36 uur. Ik kan niet genoeg benadruk ken dat dit zonder de steun van mijn omgeving nooit was gelukt. Ik ben Nederland dankbaar voor de woning, de baan, de veiligheid en het onder wijs voor mijn kinderen'', zegt hij. Ik ben dankbaar voor de veiligheid en het onderwijs voor mijn kinderen IF 3 V Adham is laborant in het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht. Bloedprikken is zijn voornaamste be zigheid. Hij wil via studie opklim men tot analist. Kasmi ziet in de praktijk dat veel statushouders eerst een stap terug doen, om vervolgens verder te springen. Want ze moeten niet alleen de taal leren, maar zich ook aanpassen aan de Nederlandse eisen voor kwaliteit. ,,Ze beschikken over voldoende ambachtelijke of technische vaardigheden, maar de verwachtingen zijn vaak hoogge spannen. Het gaat niet altijd in een rechte lijn. Ik houd mijn cliënten voor: doorzetten en je doel scherp in de gaten houden. Dan slaag je zeker.'' Adhams broer Mohammad is als tegelzetter gedetacheerd bij een bouwbedrijf in de Krimpenerwaard. ,,Ik werkte in het bedrijf van mijn va der in een voorstad van Damascus. Mozaïeksteentjes maken. Zo kwam ik uit bij het tegelzetten. In Rotter dam heb ik een diploma gehaald. Tij dens mijn eerste taalstage mocht ik koffie rondbrengen in een verzor gingshuis in Oudewater, maar dat wisselde ik al snel in voor klusjes bij Aan huis knippen is prettig, dat wil ik later vanuit mijn eigen bedrijf doen de bewoners. De mensen waren heel tevreden.'' Knippen Amjad leerde knippen van zijn neef en is sindsdien kapper. Hij heeft een aanstelling bij een zaak in Nieuwe- gein en gaat met schaar en tondeuse langs klanten. ,,Aan huis knippen is prettig. Dat wil ik later als zelfstandig ondernemer voortzetten in Stolwijk; ik heb me al ingeschreven bij de Ka mer van Koophandel.'' Zo hebben de broers alle drie werk gevonden. Ter vergelijking: 38 pro cent van alle 18- tot 65-jarige status houders in Nederland heeft na 4,5 jaar betaald werk. Amjad en Adham verblijven sinds 2015 met hun gezin in Nederland. Mohammad Ataallah, de oudste, kreeg in 2017 een verblijfsvergunning en woont met vrouw en vier kinde ren in Haastrecht. Integreren is de manier om eventuele vooroordelen weg te nemen, vindt hij. ,,De tuin van mijn buurman heeft geen hek. We lopen zo bij elkaar binnen. Hij gaat regelmatig vissen met mijn zoon Mustafa. Prachtig, toch?'' maandag 27 juli 2020 GO ANTWERPEN Iedereen ouder dan 12 jaar moet vanaf van daag in de gemeente Antwer pen een mondkapje meene men. Burgemeester Bart De Wever zegt dat het mond kapje alleen voor het gezicht hoeft, als geen afstand kan worden bewaard. De Wever roept de raad die over de co ronamaatregelen gaat in Bel gië, de Nationale Veiligheids raad, op eindelijk te komen met instructies die overheden in staat stellen 'een duidelijk, uniform en logisch beleid' te voeren. Hij betitelde de hui dige aanpak eerder als 'een wildgroei' aan maatregelen. SINT-PETERSBURG Presi dent Vladimir Poetin heeft ter gelegenheid van de Marine dag in Rusland aangekondigd dat oorlogsschepen worden uitgerust met hypersonische wapens. Hij doelde hiermee onder meer op kruisraket Zirkon, die een snelheid kan bereiken van ongeveer 343 meter per seconde. Ook zal verder worden gewerkt aan de nucleair aangedreven on derwatertorpedo Poseidon, een zeedrone die doelen aan de kust kan vernietigen. Poe- tin zei verder dat de marine nog dit jaar in totaal veertig nieuwe schepen in gebruik zal nemen. ROERMOND De politie heeft op de N280 in Roermond een man zonder vaste woon- of verblijfplaats opgepakt die nog een celstraf van twee jaar moet uitzitten. Hij viel zater dag door de mand, doordat hij tijdens een snelheidscontrole ruim 50 kilometer te hard reed, maakte de politie giste ren bekend. Toen de politie het rijbewijs wilde innemen, bleek hij dat helemaal niet te hebben. Ook kon hij geen ander identiteitsbewijs laten zien. Om zijn identiteit vast te stellen werd de man meege nomen naar het politiebureau in Roermond. Daar bleek een Europees aanhoudingsbevel voor de verdachte open te staan. Hij moest nog twee jaar de gevangenis in, in België, aldus de politie op Instagram. Syrische broers vinden hier alle drie een baan Pieter van der Laan Oudewater/Stolwijk -Adham Ataallah ^T>*> f 'L - H V Amjad (links), Mohammad (mid den) en Adham werken nu als kapper, tegelzet ter en laborant in een ziekenhuis. FOTO STEPHAN TELLIER -Amjad Ataallah

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7