Mysterie waarom corona nu juist Rotterdam treft 5 Suriname wordt weer strenger dan in het komende najaar?'' Het ministerie van Volksge zondheid beaamde afgelopen weekend in tweede instantie dat mensen langer dan de afgesproken 24 uur moeten wachten op een testafspraak. Zaterdagochtend liet een woordvoerder nog weten dat de GGD's inmiddels voldoende waren opgeschaald om mensen snel van dienst te zijn, maar dat bericht werd later herroepen. Wanneer de boel wel op orde moet zijn, meldt het ministerie niet. Ook Hoebe ziet dat het op de ene plek beter gaat dan op de an dere. Hoe dat kan? ,,De logistiek van het laboratorium dat je hebt, speelt een rol. Wij maken gebruik van het lab in Maastricht. Dat le vert vijf uur nadat de test daar is, een uitslag. Daarnaast heeft het ongetwijfeld met capaciteit te ma ken. Wij hebben tot nu toe juist te veel personeel. Dat hebben we bij het bron- en contactonderzoek kunnen inzetten om andere re gio's te helpen, Rotterdam bij voorbeeld.'' Een woordvoerder van de lande lijke GGD zegt dat de regio's waar nu problemen bestaan 'hard aan het bijschakelen zijn'. ,,Er komen extra locaties, extra teststraten, de openingstijden worden verruimd. Wij vinden het natuurlijk fantas tisch dat zo veel mensen zich wil len laten testen, maar moeten daardoor wel aan de bak. In som mige regio's stijgt het aantal aan vragen echt heel hard. Het is na tuurlijk niet de bedoeling dat mensen naar een andere provincie moeten uitwijken.'' Oplopen Mulder en Hoebe rekenen er op dat de hoeveelheid werk voor de GGD's nog hard zal oplopen. ,,Nu is 1 procent van de tests positief, maar als er echt een opleving komt, wordt dat percentage veel hoger'', zegt Mulder. ,,Dat heeft veel impact op het bron- en con- tactonderzoek.'' Hoebe: ,,Nu zitten we erboven op. De meeste gevallen hebben we in kaart, en met bron- en contact- onderzoek halen we veel boven ta fel. Om dat vol te houden als het aantal besmettingen oploopt, moeten we verder opschalen. Daar moet echt aan worden gewerkt.'' Het RIVM meldde gisteren 214 nieuwe coronabesmettingen. Dat is het hoogste dagtotaal sinds 7 juni. De afgelopen week was al een opwaartse trend in het aantal be smettingen zichtbaar. Nee, het is niet één uitbraak die in Rotterdam zorgen baart, zoals dat wel het geval was in Hillegom, waar bezoekers van een café het virus opliepen. In Rotterdam zijn er meerdere kleine uitbraken. Dan sluipt het coronavirus weer een fa miliefeestje binnen, dan weer een werkplek in de zorg, of in de haven. Of in de industrie, waar het moei lijk afstand houden is. Of het over valt chillende jongeren, die elkaar opzoeken. Van de 214 nieuwe gevallen in Nederland, gisteren, kwamen er 49 uit Rotterdam. Ook zaterdag en vrijdag was Rotterdam landelijk ge zien koploper. Ter vergelijking: in de hele regio Amsterdam-Amstel- land waren het er zondag 29, in de regio Haaglanden 16. Sinds corona zijn intrede deed, is in Rotterdam maar één dag voorbij gegaan zonder nieuwe besmetting. Het lijkt erop dat er in Rotterdam en omgeving telkens weer mensen zijn die het virus bij zich dragen zonder het te beseffen, en dus geen maatregelen nemen als thuisblij ven en testen. De GGD merkt ook dat het afstand houden minder wordt nageleefd. De testbereidheid lijkt in Rotter dam laag, lager bijvoorbeeld dan in de GGD-regio Utrecht. Met een on geveer even groot aantal inwoners worden daar 2500 testafspraken per dag gemaakt. In de Rotterdamse re gio lag dat gemiddelde lang op 850, afgelopen week steeg dat naar 1500. Een oorzaak voor de lagere test bereidheid is moeilijk aan te wij zen. Mogelijk speelt de bevolkings- Lichte stijging positief geteste personen Rotterdam-Rijnmond samenstelling een rol. Rotterdam is een stad met meer laagopgeleiden. Burgemeester Ahmed Aboutaleb wijst ook op de meer diverse cultu rele achtergrond van de bevolking. Volgens hem hebben mensen die de Nederlandse taal niet goed be heersen, meer moeite met de coro- naregels. Nu het aantal testaanvragen toch sterk toeneemt, loopt de GGD te gen de grenzen van de capaciteit aan. Het lukt niet meer om iedereen snel te testen. Sommige mensen moeten uitwijken naar verder weg gelegen testlocaties. Daarom zet de GGD extra mensen in en wordt ge zocht naar nieuwe locaties. De ont wikkelingen worden met zorg be keken. ,,Als we zo doorgaan, ont staat er op korte termijn een twee de golf'', stelt de GGD. Veel Rotterdammers zijn deze zomer niet op vakantie. Zij gaan vanwege corona niet naar hun moederland, of hebben bijvoor beeld hun werk verloren. Om deze mensen erop te wijzen dat binnen Rotterdam 'afstand houden' en 'vermijd de drukte' van kracht blij ven, zet de gemeente dit weekeinde al extra borden neer en houdt ze teams achter de hand om bezoekers aan drukke plekken vriendelijk op de regels te wijzen. De komende dagen richt de gemeente zich op de moslimgemeenschap. Eind deze week is het Offerfeest. Rotterdam gaat deelnemers wijzen op de geva ren van samenkomsten. Suriname draait de versoepeling van maatregelen tegen corona te rug omdat het aantal besmettin gen weer oploopt. President Chan Santokhi maakte in zijn eerste tv-toespraak aan het volk bekend dat het uitgaansverbod met een uur wordt verlengd en dat er een samenscholingsverbod komt voor meer dan vijf mensen. Drie algemene coronamaatrege len - het dragen van een mond kapje, de 1,5 meterafstandsregel en regelmatig handen wassen - worden verplicht. De president benadrukte dat hij wil dat Suri- name teruggaat naar de 'normale manier van leven', maar er dreigt een tekort aan isolatie- en qua rantainecapaciteit. De vrees voor te weinig ic-plekken is kleiner: er zijn zeven coronapatiënten op de ic. Ruim negenhonderd mensen zitten in isolatie of quarantaine. Bundesbank: steun eenmalig Rifhaai redt het niet bij koraal Treinen kunnen snel weer rijden Vliegtuig crasht bovenop woning maandag 27 juli 2020 GO file in teststraat Mensen wachten bumper aan bumper in de coronateststraat aan het Oranjepark in Dordrecht. FOTO VICTOR VAN BREUKELEN Nu de zorgen over een brede terugkeer van corona in Neder land toenemen, trekt de situatie in Rotterdam de aandacht. Ner gens wordt bij meer mensen het virus vastgesteld dan in de Maasstad. Hoe kan dat? Adrianne de Koning Sander van Mersbergen Rotterdam 16 maart1 26 juli PARAMARIBO President Chan Santokhi: afstand houden. foto reuters FRANKFURT De voorzitter van de Bundesbank, de Duitse centrale bank, heeft zich kritisch uit gelaten over het coro- nasteunpakket dat de Europese Unie over eengekomen is. Jens Weidmann benadrukt dat de steun eenmalig moet zijn en 'niet moet betekenen dat de Europese Unie op grote schaal schulden aangaat voor de regu liere financiering'. De EU leent 750 miljard euro voor het pakket. NEW YORK Door overbevissing zijn er wereldwijd minder rifhaaien bij koraalriffen. Dat meldt het tijdschrift Nature. In beschermde gebie den bij Australië, de VS, Bahama's en Ma lediven gaat het beter. AMSTERDAM Het werk aan het spoor in Amsterdam, waardoor er zestien dagen geen treinver keer is tussen Am sterdam Centraal en Amsterdam Bijlmer, moet donderdag klaar zijn. Het gaat om nieu we seinen, wissels, trappen en een tunnel om de grote reizigers groei in de regio op te kunnen vangen. Door al het werk in één keer te doen, gebeurt drie jaar werk nu in twee weken. WEST JORDAN Zeven mensen zijn ernstig gewond ge raakt toen een klein vliegtuig op een huis in West Jordan in de Amerikaanse staat Utah neerstortte. Mo gelijk zijn er doden te betreuren, zegt de po litie. Het vliegtuigje met zes mensen aan boord vloog extreem laag en stortte zonder aanwijsbare reden neer. In het huis, waar één persoon aanwe zig was, ontstond een vuurzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5