Bodem kas Oranjekwartier komt in zicht 12 ZEELAND EETSTOORNIS DICHTBUNDEL Ananda de Jager kampte jarenlang met een eetstoornis. Met een boek vol gedichten over haar gewonnen strijd tegen anorexia hoopt de Goese nu anderen te helpen en te inspireren. ,,De rode draad is dat het echt beter wordt, maar dat je wel door de modder heen moet." De 26-jarige De Jager zegt dat zij altijd al wel controle heeft willen hebben op haar eten. ,,Maar zo'n drie jaar geleden bleef mijn onge steldheid uit en na een jaar begin je je dan wel af te vragen of je mis schien toch niet te veel stress in je lichaam hebt. Misschien eet ik wel te weinig en sport ik te veel? Ik wilde gewoon niet op 24-jarige leeftijd al de keuze moeten maken of ik later kinderen wil of niet. Ik wilde gewoon die optie hebben, dus vandaar dat ik het toen tijd vond om er iets aan te doen." Tijdens het herstel van haar eet probleem begon De Jager met het schrijven van gedichten. ,,Om mijn emoties een plekje te kunnen geven en het zo van mij af te kun nen schrijven. Maar ook om ande ren te kunnen helpen en het stigma te doorbreken. Het boek staat vol met gedichten die het proces beschrijven dat ik heb doorgemaakt. De slechte, maar ook de goeie dagen." Altijd koud, altijd moe De Goese beschrijft wat mensen met een eetstoornis als anorexia meemaken: ,,Te weinig eten, te veel sporten, te veel stress in mijn lichaam, mijn gevoelens niet meer kunnen uiten. Ik was op een be paald moment gewoon te dun om nog ongesteld te worden. Je vitale functies schakelen zich uit. Je hebt het altijd koud, je bent altijd moe, je wilt altijd slapen, je bent prik kelbaar en denkt altijd aan eten. Als je een eetstoornis hebt, snap je echt niet hoe mensen normaal kunnen eten. Je bent dan zo ver van je eigen lichaam verwijderd." Zak aardappelen Met de gedichtenbundel ('In het Engels, want dat vind ik makkelij ker') geeft de Goese schrijfster een positieve boodschap af. ,,Ik denk dat herstel echt mogelijk is. Ik be schouw mezelf ook als hersteld Je vitale functies schakelen zich uit, je bent prikkelbaar en je denkt altijd aan eten van mijn eetprobleem. Natuurlijk heb ik ook nog wel eens een dag dat ik als een zak aardappelen uit bed stap. Maar je gaat steeds meer dagen krijgen dat je je goed voelt. Ik denk dat je je emoties beter kunt plaatsen en dat je niet meer, als je gestrest bent, minder gaat eten." De Jager hoopt te bereiken dat meer mensen durven te praten over hun gevoelens. ,,Dat ze zich kwetsbaarder op durven te stellen. Doordat ik me kwetsbaar opstel zag ik dat anderen zich ook kwets baarder durfden op te stellen en zich open durfde te stellen." Tips Als ervaringsdeskundige heeft De Jager ook nog wat tips ('Al ben ik natuurlijk geen expert'). Om te be ginnen voor familieleden van mensen met een eetprobleem: ,,Het is niet jouw schuld! Het is echt iemand die met zichzelf wor stelt." En voor mensen die zelf met een eetstoornis of met hun zelfbeeld worstelen: „Probeer dingen te doen die je heel erg leuk vindt en probeer lief te zijn voor jezelf! Voor mij hielp het bijvoorbeeld heel erg goed om te schrijven. En wanneer ik merkte dat mijn emo ties vastzaten of als ik paniek kreeg ging ik bewegen, dansen. Dat hielp ook heel goed. Verder zijn er op Facebook groepen waar je met mensen kunt praten. En op Insta- gram kun je ook heel veel posi tieve accounts volgen." Maar daarmee houdt het nog niet op. ,,Gun jezelf dat je mag ge nieten. Dus neem af en toe een bad, wees lief voor je lichaam. En hou de focus weg van eten. Maak andere dingen leuk in je leven. Kijk waar je blij van wordt en waar je energie van krijgt. En zeg tegen jezelf in de spiegel dat je van jezelf houdt en dat je het waard bent. Dat is in het begin heel lastig, maar dat wordt na een tijdje echt makkelijker: Ik mag er zijn!" De eerstvolgende activiteit is 5 au gustus. Dan komen Bollo en Birry ballonnen vouwen en kunnen kin deren zich laten schminken. Daar blijft het niet bij. Noteer alvast ook 19 augustus in de agenda. die dag staat een puzzeltocht op de agenda rondom het thema 'piraat'. Tussen door zijn er nog tal van activiteiten, zoals een open avond en een zoeks- pel. Verschil met andere jaren is dat Speeltuin Terneuzen weet niet of het de komende winter weet te overleven bezoekers nu vooraf online moeten reserveren. Hoewel de speeltuin dit jaar ze ker open blijft, is het bestuur onze ker over de toekomst. 'Bestuur en vrijwilligers doen hun uiterste best om ook volgend jaar weer op te kunnen starten, maar het is niet ze ker dat we daarin slagen', laat het weten. Oranjekwartier draait op vrijwilligers. Voor het organiseren van de jaarlijkse activiteiten krijgt het subsidie van de gemeente Ter- neuzen. Oranjekwartier is een populaire speelgelegenheid. De laatste jaren zitten de bezoekersaantallen in de lift. Van 6.000 tien jaar geleden, naar 30.000 vorig jaar. Dit jaar staat de teller op krap 5.000 bezoekers. Voor de inkomsten is de speeltuin aangewezen op entree, verkopen, subsidies, giften, donateurs en sponsoren. Kijk voor de laatste ac tiviteiten op oranje-kwartier.nl of de Facebookpagina. maandag 27 juli 2020 Goese (26) dicht over gewonnen strijd Willem Adriaansens Goes -Ananda de Jager Of openluchtspeeltuin Oranje kwartier in Terneuzen volgend jaar nog open kan, is sterk de vraag. Door de coronacrisis is de speeltuin 15.000 euro misge lopen. Onduidelijk is of de finan ciële middelen toereikend zijn om de winter te overleven. Des alniettemin organiseert het deze zomervakantie toch een reeks activiteiten voor de jeugd. Timo van de Kasteele Terneuzen Ananda de Jager luistert aandachtig naar een koper van haar dicht bundel over anorexia. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Kijk op de site bij /video Ananda schreef over eetstoornis en herstel Speeltuin Oranjekwartier in Terneuzen. archieffoto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51