h 'k 'Belgen naar Hulst lokken totaal onverantwoord' MSf 5 RESTAURATIE MUSEUM EEN WENS Voor velen is het een caféspelletje van vroeger, maar Alex Kiepe is er nooit van losgekomen: flipperkasten. Hij hoopt ooit van het restaureren zijn beroep te kunnen maken en hij droomt van de opening van een flipperkastmuseum in Hulst. 't Schallemaaj pakt draad op met talent uit de buurt Wie heeft er nou nooit staan han nesen aan zo'n luide, felverlichte flipperkast en baalde als er door eigen traagheid zo'n glanzende bal onderin het gootje verdween? Keer op keer? Vroeger stonden flipperkasten zo wat in elk café, maar ze zijn daar een unicum geworden. Gewilde decoratiestukken zijn het tegen woordig. Kiepe, verzamelaar en - restaurateur van pinball machines wil ze weer zichtbaar maken voor het grote publiek. ,,Grootse plan nen, maar 'pin' me er niet op vast!" In het dagelijks leven bestiert Kiepe (47) zijn zaak ZeelandICT in de Steenstraat in Hulst. Hij heeft zodoende de nodige kennis van printplaatjes en allerhande tech nologieën. Maar als hij ook maar even tijd heeft, pielt en priegelt hij aan een van de vijftien flipperkas ten die hij in zijn shop heeft staan. Thuis heeft hij er geen plaats voor, dat wil zeggen, zijn vrouw hoeft ze niet allemaal in de woonkamer te hebben. Bekende klassiekers De liefde voor flipperkasten begon bij Kiepe toen hij oud genoeg was om te gaan stappen. ,,Mijn vrien den en ik zochten het café uit op basis van welke flipperkast ze had den staan. We gingen naar het café met de leukste kast, zo simpel was het. Later maakten we er zelfs een hele 'flipperkastenkroegentocht' van. Dan trokken we van café naar café en overal speelden we een spelletje op de flipperkast en dron ken we een pint. Dat was echt he lemaal geweldig!" Toen Kiepe later een flipperkast op de kop kon tikken, kon hij zijn geluk niet op. Met zijn eigen han digheid en via forums op internet sloeg hij aan het restaureren. En dat werkte aardig verslavend. In middels heeft hij er vijftien staan, waaronder ook de bekende klas siekers als Star Trek 25th, Termina- tor2 en The Addams Family. ,,Je kunt ze nog wel vinden op Markt plaats enzo, maar het leukste is een oudje dat ergens in een schuur staat." Een gerestaureerde flipper kast kan behoorlijk wat opbren gen, maar Kiepe verkoopt de zijne alleen als het écht moet. Als hij een ander bijzonder exemplaar op het oog heeft, van de fabrikanten Williams, of Bally of Data East. Tweehonderd uur Het kost hem gemiddeld zo'n zes tig uur om een flipperkast op het oog wat mooier te maken, maar in een totale restauratie kruipt al gauw tweehonderd uur. ,,Ik haal het hele ding uit elkaar. Het speel veld is van hout, dus daar moet je heel voorzichtig mee zijn. Alles wordt weer gepoetst, met een Vroeger gingen we naar het café met de leukste flipperkast. Zo simpel was het crème brülée-brandertje haal ik de krassen uit de ramps en met bloem en alcohol fris ik de verf weer op. En ik vervang de oude verlichting door ledjes en doe er soms nieuwe ballen in. Die wegen trouwens tachtig gram." Het liefst zou Kiepe in Hulst ook flipperkastenkroegentochten hou den. ,,In elk café een kast zetten. Ik kan je garanderen dat daar mensen op af komen van Zweden tot Hon garije. Er zijn flipperverenigingen, het is nog steeds heel populair!" Zijn ultieme droom zou een flip- perkastmuseum in Hulst zijn. ,,Een combinatie van nostalgie en technologie. En je mag op alle kas ten spelen." OSSENISSE Met een optreden van Ellen Shae pakte muziek-en eetcafé 't Schallemaaj na een coro nabreak zondagmiddag de draad van de liveconcerten weer op. Shae was blij dat ze weer het po dium op kon. Net als Lenno Spaans van 't Schallemaai, die had uitgeke ken naar het tuinconcert. ,,Een goed bezet terras, coronaproof, in een zonnige entourage, met een in tiem sfeertje. En dan genieten van de muziek. Wat wil je nog meer? Muzikanten uit het buitenland boeken is nog niet mogelijk. We richten ons nu vooral op talent uit eigen huis", aldus Spaans. Singer-songwriter Ellen Shae uit Westdorpe is de laatste tijd vooral actief geweest in de Verenigde Sta ten. Zo stond ze als eerste Neder landse artiest op het Falcon Ridge Folk festival in Hillsdale, te midden van een keur aan Amerikaanse folkartiesten. In 2014 bracht Shae haar debuutalbum 'My Window' uit. Drie jaar later volgde de cd 'Clouds' met hierop een gastrol voor celliste Sera Smolen (VS). Zondagmiddag 2 augustus staat het bluegrass duo J ongsma Joën- sen op het buitenpodium. HULST ,,Totaal onverantwoord. De gezondheid van onze inwoners is bewust op het spel gezet." Hulst- Plus is verbijsterd over de adverten tie die Hulst vorige week in een Bel gisch blad liet plaatsen om Belgen op de nationale feestdag 21 juli naar Hulst te lokken. ,,Want gezelligheid is onze speci aliteit", aldus Hulst in De Zondag, een gratis blad dat in het Waasland wordt verspreid. Door de weer toe nemende coronabesmettingen vindt HulstPlus dat deze wervings actie niet door de beugel kan. „On dernemers mogen best geld verdie nen, maar niet ten koste van de ge zondheid van onze inwoners", zegt Eugène Verstraeten van HulstPlus. Hulst heeft nu besloten voorlopig alle promotieactiviteiten op te schorten. Volgens wethouder J ean- Paul Hageman was het 21 juli niet drukker dan op een andere zon- of feestdag. Dat bestrijdt Verstraeten: ,,Er was een enorme drukte. We hebben veel inwoners gesproken die uit pure angst voor besmetting terug naar huis zijn gegaan." Vol gens Hageman was de advertentie onderdeel van een campagne om Belgen weer warm te maken voor Hulst na het heropenen van de grens. De campagne komt uit de koker van een taskforce, met daarin de gemeente, ondernemersvereni ging, Morres Wonen en Horeca Hulst. maandag 27 juli 2020 VL Alex slaat op tilt van mooie flipperkast Sheila van Doorsselaer Hulst Onder het speelveld van een flipperkast is het een wirwar van printplaatjes, draden en kabeltjes. Een walhalla voor Alex Kiepe. foto camile schelstraete -Alex Kiepe Ellen Shae in 't Schallemaaj in Ossenisse. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50