Rommelroute trekt veel bezoekers 5 EETSTOORNIS DICHTBUNDEL Ananda de Jager kampte jarenlang met een eetstoornis. Met een boek vol gedichten over haar gewonnen strijd tegen anorexia hoopt de Goese nu anderen te helpen en te inspireren. ,,De rode draad is dat het echt beter wordt, maar dat je wel door de modder heen moet." De 26-jarige De Jager zegt dat zij altijd al wel controle heeft willen hebben op haar eten. ,,Maar zo'n drie jaar geleden bleef mijn onge steldheid uit en na een jaar begin je je dan wel af te vragen of je mis schien toch niet te veel stress in je lichaam hebt. Misschien eet ik wel te weinig en sport ik te veel? Ik wilde gewoon niet op 24-jarige leeftijd al de keuze moeten maken of ik later kinderen wil of niet. Ik wilde gewoon die optie hebben, dus vandaar dat ik het toen tijd vond om er iets aan te doen." Tijdens het herstel van haar eet probleem begon De Jager met het schrijven van gedichten. ,,Om mijn emoties een plekje te kunnen geven en het zo van mij af te kun nen schrijven. Maar ook om ande ren te kunnen helpen en het stigma te doorbreken. Het boek staat vol met gedichten die het proces beschrijven dat ik heb doorgemaakt. De slechte, maar ook de goeie dagen." Altijd koud, altijd moe De Goese beschrijft wat mensen met een eetstoornis als anorexia meemaken: ,,Te weinig eten, te veel sporten, te veel stress in mijn lichaam, mijn gevoelens niet meer kunnen uiten. Ik was op een be paald moment gewoon te dun om nog ongesteld te worden. Je vitale functies schakelen zich uit. Je hebt het altijd koud, je bent altijd moe, je wilt altijd slapen, je bent prik kelbaar en denkt altijd aan eten. Als je een eetstoornis hebt, snap je echt niet hoe mensen normaal kunnen eten. Je bent dan zo ver van je eigen lichaam verwijderd." Zak aardappelen Met de gedichtenbundel ('In het Engels, want dat vind ik makkelij ker') geeft de Goese schrijfster een positieve boodschap af. ,,Ik denk dat herstel echt mogelijk is. Ik be schouw mezelf ook als hersteld Je vitale functies schakelen zich uit, je bent prikkelbaar en je denkt altijd aan eten van mijn eetprobleem. Natuurlijk heb ik ook nog wel eens een dag dat ik als een zak aardappelen uit bed stap. Maar je gaat steeds meer dagen krijgen dat je je goed voelt. Ik denk dat je je emoties beter kunt plaatsen en dat je niet meer, als je gestrest bent, minder gaat eten." De Jager hoopt te bereiken dat meer mensen durven te praten over hun gevoelens. ,,Dat ze zich kwetsbaarder op durven te stellen. Doordat ik me kwetsbaar opstel zag ik dat anderen zich ook kwets baarder durfden op te stellen en zich open durfde te stellen." Tips Als ervaringsdeskundige heeft De Jager ook nog wat tips ('Al ben ik natuurlijk geen expert'). Om te be ginnen voor familieleden van mensen met een eetprobleem: ,,Het is niet jouw schuld! Het is echt iemand die met zichzelf wor stelt." En voor mensen die zelf met een eetstoornis of met hun zelfbeeld worstelen: „Probeer dingen te doen die je heel erg leuk vindt en probeer lief te zijn voor jezelf! Voor mij hielp het bijvoorbeeld heel erg goed om te schrijven. En wanneer ik merkte dat mijn emo ties vastzaten of als ik paniek kreeg ging ik bewegen, dansen. Dat hielp ook heel goed. Verder zijn er op Facebook groepen waar je met mensen kan praten. En op Insta- gram kun je ook heel veel posi tieve accounts volgen." Maar daarmee houdt het nog niet op. ,,Gun jezelf dat je mag ge nieten. Dus neem af en toe een bad, wees lief voor je lichaam. En hou de focus weg van eten. Maak andere dingen leuk in je leven. Kijk waar je blij van wordt en waar je energie van krijgt. En zeg tegen jezelf in de spiegel dat je van jezelf houdt en dat je het waard bent. Dat is in het begin heel lastig, maar dat wordt na een tijdje echt makkelijker: Ik mag er zijn!" SPECIAALZAAK de prijs waren ze het eigenlijk snel eens. Zeven tientjes voor een tan dem vonden de aspirant-kopers best wel schappelijk. Maar hoe moest het Belgische stel de dub- belfiets meenemen? Ze waren per slot van rekening met de auto. Maar zelfs een behulpzame buur man die dakdragers aanbood trok de Belgen niet over de streep: dak dragers en een cabrio gaan nou eenmaal niet zo goed samen. De tandem bleef staan. Het tafereel aan de Slotstraat in 's-Heer Arendskerke deed zich za terdagmorgen voor tijdens de Rommelroute in het dorp. Her en der verspreid door 's-Heer Arends- kerke en Eindewege boden inwo ners oude spulletjes te koop aan. Voor een prikkie en soms zelfs bijna te geef. Ook al is dat niet al tijd, kijk maar naar de tandem, een garantie voor succes. Het evenement moest tot na de middag wachten op droog weer. Alle waar moest daarom onder een afdakje schuilen. En met enige re gelmaat ook de aanbieders en po- tentiële kopers ,,Toch is het best druk geweest, hoor", meldde één van de verkopers desondanks. De inwoners van 's-Heer Arendskerke hadden hun parasols en partytenten van zolder gehaald om de boel een beetje droog te houden. maandag 27 juli 2020 BE Goese (26) dicht over gewonnen strijd Willem Adriaansens Goes -Ananda de Jager ondermode lingerie nachtmode badmode Klokstraat21 Goes www.speciaalzaaksimon.nl 'S-HEER ARENDSKERKE Over W A' ANemenwe de tandem mee of laten we hem staan, zie je het Bel gische stel denken dat de Rommelroute in 's-Heer Arendskerke bezoekt. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Ananda schreef eetstoornis en h FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Ananda de Jager luistert aandachtig naar een koper van haar dicht bundel over anorexia. Nu ook te bestellen via onze webshop: www.speciaalzaaksimon.nl LAATSTE WEEK!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48