ZEELAND GEBOEKT Lino's en artstamps van vogels in nieuwe Leskimo 11 Deze liefde loopt niet goed af 4 Ruud Galle Je 14-jarige dochter is fris en vrolijk aan het facebooken, snapchatten, instagrammen. Opeens duikt er een oudere man op bij haar school. Wat doe je als vader? In dubio Het is Ruud Galle Vijftig-plus is hij, dikbuikig, hij stinkt naar drank en zweet. En hij bedreigt je dochtertje. Ze staat doodsangsten uit, durft de straat niet meer op. Als je aangifte doet op het politiebureau tonen ze begrip. Begrip. Maar er volgt geen actie. De man wordt niet opgepakt en blijft je dochter lastigvallen. Hij is een psychopaat. Dat ontdek je als je meer over hem te weten komt. ,,Jij bent de vader van die dochter", zegt Ruud Galle. ,,Voel je het oerin- stinct? Je bent gefrustreerd door de lakse poli tie, je bent woedend op de stalker, je moet en zal je dochter beschermen. Dan duikt de man opeens op voor je auto als je door een straat rijdt. Remmen, gas geven, wat zou jij doen?" Met die vraag in het achterhoofd lezen we de nieuwe roman 'In dubio' van Ruud Galle (1953). De schrijver is geboren en getogen Til- burger, was in die stad 26 jaar als hoogleraar Rechtswetenschappen verbonden aan de uni versiteit. Ruim twintig jaar heeft hij in Kam perland een tweede huis waar hij minstens de helft van het jaar verblijft. Twee jaar geleden publiceerde hij onder de titel 'Bij de zee' een bundel verhalen die allemaal aan de Zeeuwse kust gesitueerd zijn. Jaarlijks worden er in Nederland zo'n vijf duizend aangiften van stalking gedaan. In het boek maken we kennis met Ludo van Dale, veertig jaar, een getapte leraar Nederlands en geschiedenis op een christelijk lyceum. Hij is gescheiden van zijn vrouw Irene, maar ze be kommeren zich wel samen om hun dochter Tess, een meisje van 14. Tess zit volop op de sociale media en krijgt last van een 'viezerik'. Als de politie niet thuis geeft, neemt Ludo het heft in eigen handen. Hij is een fanatiek beoe fenaar van hapkido, een Koreaanse krijgs kunst. Hoewel zijn advocate hem nog zo waar schuwt, kan hij zich niet beheersen. Als hij de stalker in de stad op een bank ziet zitten, oe fent hij zijn hapkidotechnieken op hem uit: een slag tegen het strottenhoofd, een wurg- klem, stoten op de oogkassen, karatestoten in de rug. Nog diezelfde nacht wordt Ludo gear resteerd. Drie dagen later vindt hij zichzelf ge- Het is een boekje, geboren uit vriendschap: 'Artist- stamps Avifauna'. Organi sator en hoofdredacteur Johan Everaers uit Zierikzee presenteert het als nummer 3, jaargang 24 'van het meest onverwachte, in onvoorspelbare oplaag en in eigen beheer verschijnende tijdschrift Leskimo'. Hij werkte in dit geval samen met beeldend kunstenaar Jan Verschoore uit Oostburg. Ze kennen elkaar uit het mailart- netwerk sinds halverwege de ja ren tachtig en werkten al eerder samen. Everaers herinnert aan een pro ject met Verschoore: ,,Spraakma- kend was de tot enkele meters uitvergrote artstamp van het hoofd van Piet Mondriaan die ge- durende maanden aan de wieken van de molen in Mondriaans- hoofd was te zien. Het was een ac tie in het kader van een tentoon stelling van grafiek van Ver- schoore die werd getoond in gale rie Galerij in Pontes Pieter Zee man in Zierikzee. De toenmalige gemeente Middenschouwen ver bond haar medewerking aan de actie in het Mondriaanjaar 1994 en doopte het gehucht tijdelijk om tot Mondriaanshoofd." Papegaaiduiker Het onregelmatig verschijnende tijdschrift heet officieel 'Leskimo de Ziericsée'. In het nieuwe num mer zijn lino's en artstamps van vogels van de hand van Jan Ver- schoore afgebeeld. Everaers schreef er korte verhaaltjes bij of plaatste een gedicht van 'vaste le zers van het tijdschrift', zoals het gedicht 'Vakantiehuisje De Roek' van de Terneuzense dichter An- dré van der Veeke. Ook vertaalde Everaers het gedicht 'De pape gaaiduiker' van de Franse dichter Lucien Suel. Naast de lino van de groene specht lezen we: 'De groene specht probeert vooral in het voorjaar met zijn luide roep de bewering te logenstraffen dat alleen mensen in staat zijn om te lachen'. rgernis e ngemakk Zeeuwse schrijvers De prijs voor de meest afwe rende titel heeft Ruud Hal- berg in ieder geval al bin nen. Ergernis en ongemakken (eigen beheer, 384 pag., 21,50 euro) noemde hij zijn pas verschenen tweede roman, en dan weet je dat je een nors en hoekig boek te wachten staat. Met een hoofdper soon in dezelfde stijl, Peter van Velsen geheten, gefrustreerd en conservatief, wat zoals bekend vaak op hetzelfde neerkomt. Deze Archie Bunker van Middelburg wil uitsluitend aardappelen, vlees en groente op zijn bord, moppert constant over 'zwarte jongeren' (Ze hebben een leven lang vakantie op kosten van de Staat) en prefereert de typema chine boven de computer. In zijn Mid delburg lijkt de zon nooit te schij nen. Hij woont er in het centrum en bezocht er vroeger de ambachtsschool: 'een vijandige stad met een school vol pestkoppen en vechtersbazen'. 'Ik ben van Domburg/ en ik ben dichter', schreef Ruud Halberg eens. Zijn eerste roman 'Vlaggen- stokken van de abdij' (2011) speelde deels in de plaats waar hij in 1950 werd geboren. Net als in dit nieuwe boek stond de hoofdper soon machteloos tegenover de vrouw. De auteursnaam is trou wens een pseudoniem. En om het spel van fictie en realiteit com pleet te maken wordt over de ver wikkelingen in 'Ergernis en onge makken' gefluisterd: allemaal waar gebeurd. Vrouwen dus, Peter bewondert ze mateloos, maar op een of andere onbegrijpelijke manier val len de vrouwen ook voor hem. Buurvrouw Dientje bijvoorbeeld. Zelfs de heel jonge, heel mooie en heel Zeeuwse Anita, afkomstig uit een reformatorisch gezin, raakt in de ban van Peter, ontslagen als leraar en met een lege portemon nee. Jij lijkt mijn vader wel', zegt ze bij wijze van compliment. Maar als de twee naar Israël op vakantie gaan, reageert ze op de vraag 'Daughter?' zonder aarzelen met een 'No, lover'. Uiteraard lopen deze ongemakkelijke liefde en deze ongemakkelijke roman niet goed af. In het diepste geheim zijn de schrijver en zijn hoofdpersoon niet onuitstaanbaar bot maar zwaar overgevoelig. Waarom schrijft Ruud Halberg? In een ge dicht gaf hij de reden: 'Schrijven maakt mijn leven lichter/ anders huilde ik/ als een kind'. boeid terug in een politiebusje op weg naar het huis van bewaring in Vught. Ruud Galle zegt in een toelichting: ,,Elke va der wiens dochter wordt gestalkt en die tever geefs een beroep doet op de politie zal in du- bio verkeren. De vader in mijn boek speelt voor eigen rechter, hij kiest voor eigenrich ting. Had hij een andere keuze? Is hij een held, of een crimineel?" De strafzaak tegen Ludo kent een spannend verloop. Er komen actuele thema's aan bod. Zeker als hij in de gevangenis kennis maakt met Faraj Younes die van betrokkenheid bij uitzending van jihadisten naar Syrië wordt verdacht. ,,Mijn boek", zegt de schrijver, ,,is een psychologische en ook een politieke, maat schappij- 1 kritische roman. ook een waar- T schu- In DUBIO wing. Ik meen Koman werkelijk dat het Openbaar Ministerie de laatste jaren conse quent wanprestaties levert. Het politieappa raat verzwakt snel: mislukte reorganisaties, slechte ICT, hoog ziekteverzuim. Er waren te veel zwakke ministers van justitie. De politiek laat dit liggen. Bij een falend justitieel appa raat ga je meer eigenrichting zien." maandag 27 juli 2020 SD Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Wat doe je? Gas geven? Jan van Damme Groene specht van Jan Ver schoore FOTO JAN VERSCHOORE Artistamps Avifauna, Leskimo nr. 3, jrg. 24, 2020, 30 pagina's, hard cover, 17 afbeeldingen gra fiek, oplaag 100 exemplaren. De prijs, inclusief verzendkos ten, is 15,- euro. Afhalen gecom bineerd met een bezoek aan atelier 'De Handpers' in Oost burg is na afspraak ook moge lijk via j.verschoore@hotmail.nl Mario Molegraaf Roman Ruud Galle: ,,Ik meen werkelijk dat het Openbaar Ministerie de laatste jaren con sequent wanprestaties levert." FOTO MECHTELD JANSEN Ruud Galle: In dubio - Uitgeverij Boekscout, 182 pagina's, 19,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 45