1 Een verplichte quarantaine na de vakantie, kan dat zomaar? NIEUWS 3 CORONA VAKANTIETIJD Spanje kleurt ineens deels oranje en rood. Britten die terugkeren moeten verplicht in quarantaine, Frankrijk raadt toerisme af, Nederland nog niet. Hoe is het ter plekke? Spanje riskant? Barcelona Robert Dijkhuis (56) reisde met partner José (44) en zoon Xavier (8) na een kort verblijf aan de Costa Brava afgelopen week naar de kust net onder Barcelona, waar ze in Castelldefels een apparte ment bezitten. Ja, onderweg zagen ze veel minder Nederlandse ken tekens dan gebruikelijk en in de kustplaats zijn ze deze zomer bijna de enige buitenlanders. ,,Het Nederlands, Duits, Frans en ook Russisch dat je hier altijd bij hoorde, is er nu niet'', zegt Dijkhuis, die voor de gemeente Amsterdam werkt. Maar dat is het enige, samen met de strenge mondkapjesregels in Catalonië - die moeten op in ge sloten ruimtes, ook op straat, maar niet op het strand, de terras jes of tijdens het sporten - dat op de nieuwe opleving van het coro navirus in dit deel van Spanje wijst (zie kader). ,,Ik vind dat de berichten die in Nederlandse me dia en op nieuwssites verschijnen wel heel alarmistisch. Je moet hier toch echt zelf zijn om te zien hoe het werkelijk is'', aldus Dijkhuis. Toen er een eerste brandhaard in de vleesindustrie rond de Cata laanse stad Lleida was, werd dat gebracht als 'in de buurt van Bar celona' - de afstand is meer dan 150 kilometer. En er is ook een brandhaard in Hospitalet, een dichtbevolkte voorstad van Barce lona. ,,Maar daar ga je als toerist toch ook niet heen.'' In kustplaats Castelldefels ziet Dijkhuis dat de Spanjaarden zelf 'erg relaxed én respectvol' met de regels omgaan. ,,Altijd dat mondkapje bij je heb ben, dat is eigenlijk de enige con cessie die je hier echt moet doen om vakantie te vieren. En daar wen je snel aan.'' Tweede woning Afgelopen week legde de Cata laanse regering nog meer beper kende maatregelen op om de nieuwe uitbraken in te dammen. Zo hebben discotheken en andere nachtelijke feestgelegenheden de deuren weer moeten sluiten. Bars en restaurants moeten om mid dernacht sluiten in de streken met de meeste besmettingen: Barce lona en zijn voorsteden, Lleida en omgeving en de stad Figueres, maar voor de rest van Catalonië, waaronder de toeristische kust plaatsen, geldt die regel niet. Zoals meer Nederlanders die toch naar de populaire Catalaanse costa's zijn getrokken, bezit Dijk huis er een tweede woning, waar hij en zijn gezin elke zomer ko men. Het is er vertrouwd. ,,En Altijd dat mondkapje bij je hebben, dat is de enige concessie die je hier moet doen mijn zoon gaat volgende week zo als elk jaar op zeilkamp hier met andere kinderen.'' In een groot ho tel zouden ze nu echter niet graag verblijven. ,,En we gaan ook niet binnen in een druk paellarestau rant zitten - maar dankzij de coro- naregels mogen buiten juist alle terrassen van de bars en restau rants groter en ruimer zijn.'' Niettemin houdt hij het nieuws in de gaten. De cijfers die in Spanje zelf worden gepubliceerd, variëren per bron en bieden dus niet altijd duidelijkheid. Catalonië zelf rap porteerde zaterdag 1493 nieuwe gevallen en drie doden. In totaal liggen 71 mensen op de ic, zes meer dan vrijdag. In Castelldefels zijn sinds maart 434 mensen besmet geweest met het coronavirus; vorige week kwa men er 29 bij, de grootste toename sinds maanden. Dijkhuis: ,,We zijn hier niet meer bevreesd om het op te lopen dan in Nederland, waar het in supermarkten en op straat echt een veel grotere chaos is. Maar zodra ik lees dat Frankrijk toch de grens gaat sluiten, hoe on waarschijnlijk me dat ook lijkt, rijden we direct naar huis.'' REISADVIES I Dat kan. Sterker: er zijn landen die het doen of gedaan hebben, zo als België. Maar er zitten juridisch nogal wat haken en ogen aan. Nu al wordt gevraagd twee we ken thuis te blijven na terugkeer uit 'oranje gebieden'. Om dwang te kunnen toepassen moet de maatregel 'proportioneel' zijn. Dat houdt in dat de maatregel in ver- houding moet staan staan tot wat je wil bereiken. Een verplichte quarantaine is zeer ingrijpend, want vrijheidsbeperkend. ,,Het is een behoorlijke aantas ting van de vrijheid, van de grond rechten'', erkent burgemeester van Nijmegen Hubert Bruls (foto), voorzitter van het Veiligheidsbe- raad, dat om mogelijkheden tot verplichte quarantaine heeft ge vraagd. Overigens staat er al wel het een en ander over in de per 1 juli jongstleden aangepaste Wet publieke gezondheid, gemaakt voor infectieziektebestrijding. Burgemeesters kunnen al wel mensen verplicht in quarantaine stellen, alleen moet er wel heel duidelijk sprake zijn van gevaar. Dan helpt het juridisch als voor toeristen in het hele land hetzelfde geldt: het is moeilijk te verkopen als Bruls men sen uit Bulgarije (code oranje) tot quarantaine verplicht wegens ge vaar, en Femke Hal- sema van Amsterdam dat niet doet. Als het aan het Veiligheidsberaad ligt, regelt het kabinet dat op zeer korte termijn, omdat de komende weken veel mensen van vakantie terugkomen. De vraag is hoe erg de uitbraak in een regio moet zijn om zo'n verplichte quarantaine te rechtvaardigen. Nu geldt er zelfs geen aparte regeling voor mensen die uit een gebied met code rood komen: gebieden waarvoor geldt dat er 'door zeer ernstige veiligheidsrisi co's voor reizigers een levensbedreigende si tuatie kan ontstaan'. Ook voor hen geldt dat hen alleen verzocht wordt thuis twee weken binnen te blijven. Het kabinet heeft aan het Out break Management Team (OMT) gevraagd te kijken of de huidige quarantaineregels moeten worden aangepast. Minister Ferd Grapper- haus (Justitie): ,,Ik blijf wel bena drukken dat we in een samenle ving leven waarin we elkaar op verantwoordelijkheden aanspre ken en waarin we op een goede manier met onze grondrechten omgaan. Ik zou het zonde vinden als we heel strenge straffen en controles moeten inzetten. Maar we kijken ernaar.'' Om maar een voorbeeld te noemen: België heeft al een ver plichte quarantaine ingesteld voor mensen uit 'rood gebied'. Die moeten zich op corona laten testen en in quarantaine gaan. Wie die verplichting aan zijn laars lapt, ris keert een boete tot 4000 euro en zelfs een gevangenisstraf tot zes maanden. De maatregel is eenvou dig toe te passen bij gecontro leerde grensovergangen, zoals vliegvelden. Maar ook in België is nog niets bedacht voor mensen die per auto reizen en op die ma nier onder de radar blijven. maandag 27 juli 2020 GO Plots kleurt deel van Spanje rood, 'maar het is hier niet onveilig' Edwin Winkels Robert Dijkhuis met partner en zoon in Castelldefels. foto privé - Robert Dijkhuis De Britse regering stelde dit weekeinde een verplichte quarantaine in voor reizigers uit Spanje, inclusief de Cana- rische Eilanden en Balearen. Terugkeerders moeten twee weken thuisblijven, ook wor den niet-noodzakelijke reizen nu afgeraden. Een woordvoer ster van het Spaans ministerie van Buitenlandse Zaken bena drukte in een reactie dat Spanje veilig is, op enkele lokale, geïsoleerde brandhaar den na. De recente corona- uitbraken daar zijn volgens haar onder controle. Op de kaart van het 'Euro pese RIVM', het ECDC, kleu ren diverse Spaanse regio's in het noorden oranje en rood, als teken dat er de afgelopen weken meer dan twintig be smettingen per 100.000 inwo ners waren. Andere risicoge bieden zijn Vlaanderen, delen van het Verenigd Koninkrijk en Zweden. Deze data worden niet auto matisch overgenomen in reis adviezen per land. Nederland heeft Spanje bijvoorbeeld nog altijd vrijwel volledig 'op geel' staan (reizen kan, let op ri sico's), met uitzondering van de kleine kring rond Lleida, waar de uitbraak was. Reisad viezen kunnen nog wijzigen. Barcelona. f De burgemeesters hebben het kabinet gevraagd het mogelijk te maken mensen quarantaine op te leggen als ze in 'besmette' gebieden op vakantie zijn ge weest. Is dat reëel? Eric Reijnen Rutten Nijmegen J Kan een burgemeester een quarantaine verplicht stellen? 2 Wanneer zou er zo'n ver plichte quarantaine kunnen komen? 3 Hoe controleerbaar is zo'n verplichte quarantaine?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3