Boekentip zomerhit En allemaal verliefd op Lili Tina is terug O O) 6 Elke maandag laat op deze plek een Zeeuw van zich horen, die met zijn of haar mening tegen de stroom ingaat. Vandaag Karel Steur. Hij zet zich in voor een coronaproof pad in Renesse. Eens in de zoveel tijd kun je niet om een schifting heen. Je kunt wel steeds boe ken aanschaffen, maar als de kast uit puilt en je struikelt over de her en der naast stoelen ontstane stapels, moet er iets gebeu ren. Dan heb ik een paar moeilijke dagen. Die Ruyslinck valt uit elkaar, die Geeraerts zal ik nooit meer herlezen, dus hup weg ermee. Maar anderen houden stand, ondanks hun leeftijd. Zo is het gesteld met Lili. Haar kom ik ook in elke opruimbui tegen. Ze is de hoofd persoon in 'De provincie' van Jan Brokken, een liefdesdrama op de Zuid-Hollandse ei landen in de jaren zestig van de vorige eeuw. Op het titelblad heb ik '1985' geschreven. De pagina's zijn ver geeld. Het boek was een hit, zeker voor de beginnende roman cier die Brokken des tijds was. Drie jon gens in een kleingees tig dorp zijn allemaal verliefd op Lili, Lili Sar- torius. Hoe dramatisch dat liefdesverhaal ver loopt, blijkt meteen. In het lage dijkhuis kleeft Lili's bloed aan alle wanden. De moordenaar ruikt naar de plaatselijke slagerij. Ik huiver bij 'de geur van ingewanden'. Die arme, bloedmooie Lili raak ik nooit meer kwijt. Het is zaterdag 7 september 1996. Een hele dag hebben we voor de dan nog gloednieuwe Amsterdam Arena liggen wachten, snacken en zingen. Tegen de drang hekken, om rond een uur of zes als eersten het betonnen ruimteschip te bestormen. Dat is nogal een uitdaging bij deze poptempel. Maar het lukt. We staan stijf tegen de hekken, een meter of twee van het podium. Nu is het wachten op Anna Mae Bullock. De lichten do ven. Synthesizers, gitaren en drums maken ruim 50.000 man dolenthousiast. Dan klinkt haar overbe kende stem: 'Wha tever you want me to do, I will do it for you'. Ze staat nog achter het podium als ze die regels zingt. Plots staat ze daar, vol in de schijnwerpers, op hoge hakken: Tina Turner. Een oorverdovend applaus. Zo leuk om er weer aan terug te denken. De her inneringen komen weer boven nu Kygo en Tina in de hitlijsten staan met een gepimpte versie van What's Love Got to Do with It. Tina in the revival. Tof. Drie keer hebben we haar live mogen zien. Voor mij blijft ze de Queen of Rock. I ^^^arel Steur bestookt de lo kale politiek met mails en uitgewerkte planteke ningen voor inrichting van een coronaproof pad in Renesse. Dwars over het terrein van de voormalige familieboerderij. De kortste wandelroute tussen het gratis transferium en het dorp, ook nog eens. „Onbegrijpelijk dat ze er niks mee doen", wijst hij op de stroom mensen die zich nu langs el kaar heen wurmt op het gecombi neerde voet- en fietspad. De 67-jarige boerenzoon heeft wat weg van een zendeling. Eenvoudig gekleed, met een zelf ontworpen co ronabutton op zijn sweater geprikt. Waarmee hij een vuist maakt tegen verdere verspreiding van het virus. Steevast gaat Karel op pad met de bus en altijd draagt hij dan zijn hou ten koffertje mee. De inhoud van dat oude koffertje bestaat momenteel hoofdzakelijk uit een voorraad buttons, die Karel luk raak uitdeelt. Ze liggen bovenop te keningen van zijn concept-corona pad, tot in detail uitgewerkt door Buro Ruimte Groen in Borssele. En een kleine thermoskan koffie, voor onderweg. Na zijn pensione ring drie jaar geleden verhuisde Ka- rel vanuit het Brusselse -waar hij vanaf zijn dertigste werkte in de be jaardenzorg- naar Rotterdam-Zuid. Maar er gaat vrijwel geen week voor bij dat hij niet minstens één dag in Renesse is geweest. ,,Ik hou van de stad, maar geniet van de Zeeuwse sfeer. En ik heb hier nog een stukje grond te onderhouden." Achthonderd vierkante meter aan de Wilhelminaweg. Die strook is al wat Karel rest van de voormalige ak kers van zijn vader. Daar waar nu honderden auto's gratis geparkeerd staan, liepen vroeger koeien. De Steurs deden het terrein van de hand aan de gemeente voor de aanleg van het transferium. Iedere keer als Karel daar met lijn 395 uit Rotterdam aan komt, komt hij ook weer een beetje thuis. De gepotdekselde schuur, nu het VVV-kantoor, staat er nog steeds. Evenals de oorspronkelijke boeren woning waarin zijn vader werd gebo ren en de oude koeienstal daar weer achter. Een deel van het erf van boerderij De Dreve werd omgevormd tot de Tuin van Renesse. Met een am bachtshuis, mooie beplanting, wat zitjes en speeltoestellen; een rust punt tussen het transferium en de gezellige mensenmassa in het hart van de populaire badplaats. Twee duimen omhoog heeft Karel over voor de metamorfose die het straat beeld recent heeft ondergaan. Miljoe nen zijn er geïnvesteerd door het lo kale bedrijfsleven en de gemeente. ,,Het ziet er fantastisch uit. Goed voor de economie. Nu de rest nog", wijst hij op de hekken rond het één hectare grote terrein naast 'de Tuin'. Televisieboerin Bertie Centraal op dat terrein staat de verla ten ouderlijke woning, die vader Steur in 1948 liet bouwen en waar Karel (7 februari 1953) en zijn één jaar oudere broer Klaas werden geboren. Overigens niet meer dan verre fami lie van de bekende televisieboerin Bertie. ,,Haar ome Jacob Steur was getrouwd met mijn tantje Maatje Steur. Steur-Steur dus, was dat. Hoe dat precies zat, weet ik ook niet. Die tak is anders van karakter dan de onze. Maar onze akkers liepen vroe ger wel door elkaar. Dus ergens is er wel een band." Karel klimt op het talud voor een overzicht over 'zijn' oude terrein. ,,Hier kan je goed zien hoe groot het is. Moet je kijken. Toch eeuwig zonde dat je dat zo maar ongebruikt laat lig gen! Weg met die hekken", roept hij verontwaardigd. ,,Van het huis kan je een prachtige pleisterplaats maken, met een speeltuintje voor kinderen en een terras voor hun ouders. En wat dieren die rondlopen. Doe er iets leuks mee! Ook al is het maar tijde- maandag 27 juli 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Vandaag geeft verslaggver Jan van Damme een in kijkje in zijn boekenkast. Verslaggever Jeffrey Kutterink kiest een zomerhit uit. m JAN BROKKEN DE PROVINCIE De missie van Karel is een coronaproof pad in Renesse Marcel Modde Renesse 2 Karel Steur in de Tuin van Renesse. De gebouwen op de ach tergrond horen bij de oude boerderij van zijn vader. FOTO MARIEKE MANnEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34