Multraship helpt gestrande viskotter ZEELAND 3 KLAPPEN DUITSE AGENTE LOOPT EEN WEEKEND MEE A De agente legt hem uit dat slapen hier verboden is, geeft hem een fol der met regels en adressen waar hij wel mag wel staan. ,,Als we dit toe staan, staat het hier morgen vol." Het blijft bij een waarschuwing. „Straks kijken collega's of ze echt weg zijn." Het is zo'n voorbeeld waaruit blijkt dat een Duitse agent in Zeeland het verschil kan ma ken. ,,Ik kan iets snel en duidelijk zeggen, met kennis van hoe het in Duitsland is en werkt. Voor Zeeuw- se collega's is dat moeilijker." Hoe de-escalerend dat kan wer ken, blijkt nog geen half uur later. Collega's in Renesse roepen om as sistentie. Een groep jongeren is een café uitgezet en zorgt voor overlast. Richard trapt het pedaal wat dieper in. Terug op de Hogezoom is er meer reuring. De uitgezette groep schuilt onder een afdak. ,,Ze hiel den zich niet aan de coronaregels", weet Richard inmiddels. Een jongen schiet Claudia aan, in het Duits. Hij vraagt haar ietwat geïrriteerd hoe dat zit met de coro- naregels hier. ,,Ze stonden netjes te wachten tot ze het terras op kon den, maar een aantal Nederlanders liep gewoon door." Geduldig legt ze het uit. ,,Tja, die drongen dus voor." Rookbom Ineens staat er flink wat rook in de straat: een rookbom. De dader is ge vlogen. Vlak erna slaat een vlam metje in de pan. Op een hoek staat een jongen met een bebloed ge zicht. Hij heeft rake klappen gehad. ,,Maar hij wil geen aangifte doen", zegt Richard. De daders zijn nog in de buurt. Als Richard en Claudia horen waar ze zijn, stappen ze in hun auto. Achter het Dorpshuis rij den ze een Mercedes klem. Ze dwingen de vier inzittenden uit te stappen en leggen vast wie ze zijn. ,,Voor als er toch aangifte wordt ge daan. Want we weten wie heeft ge slagen." Richard en Claudia rijden naar het bureau. Het is 01.15 uur. ,,Tijd voor een kop koffie." Claudia zegt dat ze hoopt dat de samenwerking met haar Nederlandse collega's snel wordt hervat. Misschien kan het al in december als Zeeuwse agenten surveilleren op de kerstmarkt in Krefeld. Ze staan nauwelijks bin nen als een collega om assistentie vraagt. Weer op de Hogezoom. Een kopstoot. ,,We komen er gelijk aan Collega-vissers Jan en Wim de Boer hebben afgelopen week met hun Lotte Rosalie (UK297) verwoede pogingen gedaan hun collega's te helpen. Hoewel er iets van bewe ging in de kotter van Hendrik Rom- kes kwam, is het niet gelukt de kot ter helemaal los te trekken. Reden dat bergingsbedrijf Multraship is ingeschakeld. Het Terneuzense be drijf komt vaker in actie om viskot- ters te bergen. Analyseren De voorbereidingen zijn in volle gang. ,,We zijn de bodem en omge ving aan het analyseren", zegt Leendert Muller, de directeur van Multraship. ,,Een lokaal bagger schip heeft vandaag het nodige zand weggehaald." Volgens Muller ligt de kotter be hoorlijk vast in het mulle zand. ,,Hopelijk krijgen we de boot voor woensdag los. Maar die garantie hebben we niet." BergingsbedrijfMultraship heeft twee van haar schepen naar de kop van Denemarken gestuurd. De Het is belangrijk dat we het gebied goed in kaart brengen voordat we met bergen beginnen Multratug 17, een sleepboot, is vrij dag vertrokken vanuit Terneuzen. Een tweede schip, de Multrasalvor 4, is zaterdag vanuit Bremerhaven te hulp geschoten. De Sursum Corda, de kotter uit Urk, zit sinds vorige week maandag vast in het zand ter hoogte van N0rre Lyngby, iets ten zuiden van het havenstadje Hirtshals. Naast schepen is een vijfkoppig bergingsteam ingevlogen. Die ploeg is volop bezig met het voor bereiden van de bergingsoperatie. ,,Het is belangrijk dat we het gebied goed in kaart brengen voordat we daadwerkelijk met bergen begin nen", zegt Muller. „Daarbij moeten we voorkomen dat we zelf niet vast komen te zitten op een van de zandbanken. Het water is er erg on diep. Dat bemoeilijkt de klus." Voor zover bekend heeft de kot ter geen schade opgelopen. De zes- koppige bemanning maakt het vol- gens Muller goed. Eten en drinken wordt vanaf het land aangevoerd. Bij de klus is enige haast geboden. De wind trekt de komende dagen aan en draait van zuidelijke naar westelijke richting. Ook dat kan het bergingsproces bemoeilijken, be nadrukt Muller. Veel bekijks Niet alleen collega-vissers, ook een lokale sleepboot schoot afgelopen week te hulp. Maar die moest zijn poging vroegtijdig afbreken van wege het onstuimige weer, met metershoge golven. De reddingsac ties trok afgelopen week veel be langstelling van zowel Denen als toeristen. Zoveel dat de Deense kustwacht en politie mensen op het strand heeft weggestuurd. maandag 27 juli 2020 met de politie in Renesse Richard den Boer (r) brieft zijn collega's aan het begin van de nachtdienst. Een agent is in gesprek met een jongen met bebloed ge zicht. Claudia Ja- cobsen (r) van de politie Kre- feld loopt een weekendmee in Renesse. De agenten nemen een kijkje bij de terrassen op de Hogezoom in Renesse. fotos ernesta verburg Twee boten van het Terneuzen- se sleep- en bergingsbedrijf Multraship gaan vandaag een poging doen de Urker viskotter Sursum Corda (UK172) vlot te trekken. Het vissersschip strandde precies een week gele den met motorpech voor de Deense kust. Eerdere pogingen van een andere kotter om het schip weg te slepen, bleken te vergeefs. Timo van de Kasteele Terneuzen -Leendert Muller, directeur Multraship

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31