Gedachten die schuren Cafés tijdelijk dicht vanwege coronavirus Line-up WeitjeRock schuift een jaar door Klantenservice 2 ILLEGALE SLAPERS, ROOK EN RAKE Even geen Duitse agenten in Renesse dit jaar. Ze zijn door corona hard nodig in eigen land. Toch loopt Claudia Jacobsen van de politie Krefeld een weekendje mee. Hoe nuttig de samenwerking is, blijkt als ze bemiddelt met illegaal kamperende landgenoten en vechtende jeugd. Commentaar Bouw een wijk (meer een dorp) van 1000 huizen tussen Middelburg en Vlissingen, speciaal voor mensen die wer ken in Antwerpen, en noem het: Antwerpen aan zee. Een wild idee, zoals bedenker Lenny Vulperhorst zelf al zegt. Maar het is te gemakkelijk om het af te schieten. Vulperhorst, adviseur van Andersson Elffers Felix, is aller minst onbekend met de vraagstukken waar Zeeland voor staat. Neem de ontgroening: er komen minder jongeren en de jeugd die er is, vertrekt en komt vaak niet terug. Combineer dat met vergrijzing en de problematiek is helder. Het provinciebestuur probeert op allerlei manieren jonge gezinnen aan te trekken. Dat klinkt ook door in het compensatiepakket voor de mari nierskazerne, dat samen met het Rijk is opgesteld. Over elk idee valt te twisten. Maar wat opvalt, is dat te vaak wordt gedacht in traditionele oplossingen. Bijvoorbeeld: zorg voor beter onderwijs, meer banen en mooie huizen; dat maakt Zeeland aantrekkelijk. Dat kan waar zijn, en toch heeft Zeeland behoefte aan ideeën waar werkelijk niemand aan heeft ge dacht. Gedachten die schuren, mensen in de hoogste boom jagen. Juist die hersenspinsels zijn de basis voor innovatie, voor toekomst. Het voorbeeld van Oosterwold dat Vulperhorst geeft, is aansprekend. En zijn constatering dat de Zeeuwse blik veelal gericht is op het noorden in plaats van op het zuiden, is juist. Alleen daarom zijn bedenksels als Antwerpen aan zee toe te juichen. Nog los van de vraag of het plan ooit realiteit wordt. Zeeland heeft behoefte aan ideeën waar werkelijk niemand aan heeft gedacht Eigenaar Dennie van Goethem sprak de hoop uit dat door die maatregel zijn publiek beseft dat het afstand moet bewaren en moet zitten. Als zijn klanten zich op nieuw niet aan de regels houden, sluit hij niet uit dat hij weer over gaat tot een vrijwillige sluiting. Gis teren was hij weer open. Hij kon nog niet zeggen of het sluiten effect heeft. ,,Daar is het nu nog te vroeg voor." ALMANAK In Middelburg sloot zaterdag ook café De Heeren van Holland de deuren. Deze zaak blijft voorlopig dicht, omdat eigenaar Thijs van den Berge van de GGD te horen kreeg dat een week geleden drie mensen, Een week geleden waren drie mensen binnen geweest die besmet bleken onder wie een barman, binnen wa ren geweest die besmet bleken met het coronavirus. ,,Ze wisten dat echter niet." Volgens de eigenaar moest hij niet dicht van de GGD, maar koos hij wel voor die maatregel om elk ri sico voor zijn klanten uit te sluiten. Met veel plezier hoorde ze de deurbel rinkelen bij haar thuis in Vlissingen. Dat zou vast haar pakje zijn. Groot was de teleur stelling toen de verkeerde kleur mand uit het pakket kwam. Ge zwind belde ze de klantenser vice van het leverende bedrijf en vertelde de gedienstige man aan de andere kant van de lijn dat ze een verkeerd pakje gele verd had gekregen. De man pakte de koe meteen bij de ho rens en vroeg: ,,Wat is de naam?'' „Blauwe mand'', zei de Vlissingse. ,,Oh'', sprak de man, ,,dat is wel een bijzondere naam.'' Groep moet uit café na negeren coronaregels Automobilist gewond bij botsing tegen boom Op de Drie Gezustersdijk tussen Vogelwaarde en Zaamslagveer is gister ochtend rond 07.40 uur een automobilist gewond geraakt nadat hij tegen een boom botste. De auto kwam na de klap een goede 10 meter ver derop tot stilstand. De brandweer heeft het slachtoffer uit het wrak bevrijd, waarna hij per ambulance is overge bracht naar een zieken huis. MIDDELBURG Auto op de kop in Middelburg Je kunt het aanschreeuwen. Zo dicht ligt het politiebureau bij het centrum van Renesse. Buiten giet het. Het is 21.45 uur. Binnen verza melen de dienders van de nacht ploeg zich voor de briefing. Richard den Boer praat hen bij over lastige jongeren en plekken die ze extra in de gaten moeten houden. „Vertrouwelijk en niet voor in de PZC", knip oogt hij. „Nog vragen? Nee? Werkse alle maal." Nog geen kwartier later rijden we in een 4x4 over de Hogezoom, downtown Renesse. Hét uitgaans gebied. Hier is het te doen. Als het droog is. Maar nu regent het pijpen stelen, en dus is er geen mens op straat. Wel drinken her en der groe pen jeugd een biertje op beschutte terrassen. De sfeer is dan nog ge moedelijk. ,,Weet je dat je een groep Duitse jeugd vaak makkelijk kunt herken nen?", vertelt Richard rijdend. ,,De kans is groot dat ze met een flesje bier rondlopen. Waarom? Dat mag in Duitsland. Maar hier niet en dan spreken we hen daarop aan." Dit jaar dus geen Duitse agenten in Renesse. Toch is Claudia hier; vooral om kennis te maken met nieuwe gezagsdragers: burgemees ter Jack van der Hoek van Schou- wen-Duiveland en districtschef Joost Manusama van de Zeeuwse politie. ,,We hebben een heel goede band met de Zeeuwse politie", on derstreept de Duitse commissaris. ,,Beter dan met Nederlandse korp sen bij ons direct over de grens. Ik kan iets snel en duidelijk zeggen, met kennis van hoe het in Duitsland werkt Doordat we elkaar goed ken nen, gaat het uitwisselen van informatie makkelijker en kun nen we zaken sneller oplossen." Maar Claudia blijft een agente van de straat, zegt ze zelf. Ze draait dan ook graag de nachtdienst mee. Bij het Watergat, aan het eind van de Hoogenboomlaan duiken we het strand op. ,,Hier zaten gisteren on wijs veel jongeren", wijst Richard even later. We hobbelen langs de Verklikkerplaat. Het grote zoeklicht op het dak van de auto probeert te vergeefs mensen te vangen. ,,Ze za ten op het terras van een gesloten strandtent. Dat willen we niet." Nu is het natuurlijk verlaten. Het is pas op de Brouwersdam dat het koppel moet 'ingrijpen'. Een cam per staat geparkeerd met de gordij nen dicht. ,,Hier mag je niet over nachten", zegt Claudia. Ze klopt aan. Een slaperige Duitser - slechts gehuld in onderbroek - doet open. Op Kraantje Pappie na, staan alle acts van dit jaar op WeitjeRock 2021. Dat betekent dat Yves Deruyter, Waltzburg, Compact Disk Dum mies, PEER, Wallace Vanborn en Fleddy Melculy volgend jaar naar het IJzendijkse festival komen. Dat maakt de organisatie bekend op haar website. Muziekliefhebbers noteren alvast vrijdag 30 en zater dag 31 juli 2021 in de agenda. Hoe het festival precies wordt ingevuld, is nog niet duidelijk. Nu de editie van dit jaar niet door kan gaan, is de organisatie volop bezig met die van volgend jaar. Op Kraantje Pappie na verhuizen alle artiesten mee naar die editie. Als die tenminste door kan gaan. WeitjeRock wordt de laatste ja ren geplaagd door tegenslagen. Is het dit jaar corona, waren het vorig jaar de weergoden en kwam de re gen met bakken uit de lucht. Met als gevolg krap tweeduizend bezoe kers, terwijl het festival andere ja ren het dubbele aantikt. De organi satie bleef toen met een financieel gat zitten, maar werd gered door sponsoren, leveranciers, artiesten en bezoekers die massaal in actie kwamen. Voor actuele informatie en tickets, kijk op de website van wei- tjerock of de Facebook-pagina. maandag 27 juli 2020 II Café Tramzicht in Domburg sloot zaterdag de deuren omdat gasten zich niet aan de regels hielden. Het ging zowel om jon geren uit Domburg en omlig gende plaatsen als bezoekers die momenteel als toerist in de badplaats verblijven. Emile Calon Domburg/Middelburg Tip? redactie@pzc.nl RENESSE De politie heeft zaterdag nacht een 21-jarige man uit Oirsbeek aangehou den tijdens het uitgaan in Renesse. De man zou een beveiliger van een café geslagen hebben. De verdachte en een aantal anderen werden rond 0.55 uur door bevei liging uit een café aan de Stoofweg gezet, aange zien ze de regels om- trend corona hadden overtreden. Op het terras begon de 21-jarige man een discussie met de be veiliger, en zou hij de be veiliger hebben geslagen. Daarop is de politie ge waarschuwd. Die hielden de man aan. De beveili ger deed aangifte en de verdachte is ingesloten voor verder onderzoek. Hij bleek, uit een blaas- test, behoorlijk dronken te zijn. Hij blies 730 ug/l. ZAAMSLAG Bij een eenzijdig onge luk op de Oostperkweg in Middelburg is zater dagavond om 19:35 uur een auto op zijn kop te rechtgekomen. De inzit tenden konden zelf uit het voertuig komen. De automobilist raakte de controle over zijn voertuig kwijt, botste onder meer tegen een lantaarnpaal en kwam op de kop tot stil stand. De twee inzitten den werden onderzocht door ambulanceperso neel, maar hoefden niet mee naar het zieken huis. De auto is weggesleept. Een nacht Jeffrey Kutterink Renesse -Claudia Jacobsen, Duitse agent Timo van de Kasteele IJzendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30