c* De goeie en slechte dagen in dichtbundel Antwerpen biedt Zeeland kansen Politicoloog ziet mogelijkheden om jonge gezinnen naar provincie te lokken Karel Steur Kampeer- vakantie Met een gedichtenbundel wil Ananda de Jager een positieve boodschap afgeven. De 26-jarige Goese kampte jarenlang met anorexia, maar ze won de strijd en wil nu anderen helpen. ,,De rode draad is dat het echt beter wordt, maar dat je wel door de modder heen moet." Het boek ('In het Engels, want dat vind ik makkelijker') staat vol met gedichten die het proces beschrijven dat ze heeft doorgemaakt. ,,De slechte, maar ook de goeie dagen.'' maakt een vuist tegen de verdere verspreiding van het coronavirus Wat is er echt onmisbaar op de camping? Het is een wild idee, geeft Lenny Vulperhorst direct toe. Hij lan ceerde het onlangs in zijn column in Cobouw. Hij kwam erop omdat hij regelmatig door Zeeland rijdt op weg naar zijn dochter in Brussel. De politicoloog ziet en hoort dat de aantrekkelijkheid van Zeeland 'onder druk staat'. „Jullie kampen met een teruglopend aantal jonge ren, scholen en voorzieningen. Dan moet je gaan nadenken over hoe je de provincie versterkt." Precies dSt is zijn werk. Hij doet dat voor AEF, een bureau in Utrecht dat zich buigt over maatschappe lijke vraagstukken en onder meer overheden adviseert. Zeeland moet zich volgens Vulperhorst niet al leen richten op toeristen. ,,Maar juist ook op jonge mensen met kids die op een heel andere plek willen wonen, dichtbij een grote stad. Antwerpen is die grote stad. Ik denk de grens weg. Net zo goed als Zandvoort Amsterdam aan zee heet; dat is ook een uur reizen. Zo krijg je nu Antwerpen aan zee." Antwerpen biedt Zeeland een kans, denkt hij. ,,Elke Nederlander die hip is, wil in Antwerpen wo nen. Ik geloof zelfs dat men dat pro beert tegen te gaan omdat te veel Nederlanders naar de stad gaan. Vooral jonge kunstenaars." Zeeland kan veel baat hebben bij een forse import van jonge ondernemers, denkt Vulperhorst. ,,Die zijn er nu te weinig en juist die groep kan voor dynamiek zorgen. Toen dacht ik: als je Zeeland wilt revitaliseren, waarom plant je er dan geen 1000 exoten in?" Wereldburgers De provincie heeft volgens hem 'sterke troeven om wereldburgers aan te trekken', zoals Vlissingen, Middelburg, de zee, 'een zee aan ruimte' en de nabijheid van Ant- werpen. ,,Zeeland moet bedenken hoe ze jonge gezinnen kan lokken. Dat kan alleen met grondprijzen, ruimte en met het laten vallen van regels." Landbouw Als voorbeeld noemt hij Ooster- wold: een woonwijk bij Almere. Er gelden weinig regels. Bewoners zorgen zelf voor energievoorzie ning, kringlopen en afvalwater. Ze gaan over aanleg en beheer van we gen, paden en groen. En de helft van de grond is gereserveerd voor (stads)landbouw. ,,Als je in Neder land een vierkante meter grond koopt, koop je bebouwbare grond én tuin. Ze hebben dezelfde prijs en dat is raar. Je zou bebouwbare grond kunnen verkopen tegen de marktwaarde. En wat groen moet blijven tegen landbouwprijzen. Daar moet natuurlijk geld bij, want elke boer die zijn grond verkoopt wil eraan verdienen. Dat moet je oplossen, maar het begint met een idee." Draagvleugelboot Daarbij horen volgens Vulperhorst ook goede verbindingen per fiets en openbaar vervoer naar Vlissingen, Middelburg, Cadzand en Domburg. Het Rijk moet zorgen voor een draagvleugelboot naar Antwerpen. ,,Een unieke wijk die mensen en voorzieningen trekt en Zeeland versterkt", filosofeert Vulperhorst. Hij denkt aan 1000 huizen. ,,Een lullig wijkje van 50 woningen heeft geen betekenis." 1% I maandag 27 juli 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl I K4MM FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN ZEELAND6 ZEELAND 8&9 Leg tussen Vlissingen en Mid delburg een wijk aan met dui zend huizen voor jonge, hippe (niet-Zeeuwse) gezinnen die in Antwerpen werken: Antwerpen aan zee. ,,Het maakt Zeeland spannend voor meer mensen dan alleen Duitse kitesurfers en caravanbezitters." Jeffrey Kutterink Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29