Architect van de eerste Fleetwood Mac-sound MEDIA CULTUUR 23 Peter Green 1946-2020 De televisievariant van Het zal mij een zorg zijn bestaat uit fragmenten die eerder op de site van deze titel zijn uitgezonden, aangevuld met vorig jaar opgenomen materiaal dat des tijds niet gebruikt is. En de mannen keerden terug naar Mariaheide om nog meer op te nemen. Dat was dus in coronatijd, al speelt dat nauwelijks een rol in de afleveringen. Ten Hove: ,,Wij zijn vooraf wel getest op corona en op de zorgboerderij in quaran taine gegaan, maar deze serie gaat nadrukkelijk niet over ons of over co rona. Het gaat over mensen met alzheimer. Wij willen vooral laten zien wat ze nog wel kunnen, on danks hun aandoening. Wij willen deze mensen bovenal weer mens la ten zijn.'' Meeuwsen: ,,Joeps ouders runnen de zorgboerderij, maar dat ze familie zijn, laten we niet doorschemeren. Hij heeft daar al vaker geholpen. Voor mij is het de eerste keer dat ik bij voorbeeld een oudere dame help met douchen. Maar dat benadrukken we ook niet, daar gaat het niet om.'' Deze mensen hebben alzheimer, ze vergeten je. Ik wil eigenlijk niet geloven dat ze me niet herkennen Ten Hove: ,,We zijn geen Geer en Goor, het gaat niet om ons. Het gaat om de mensen met de ziekte van Alzheimer, wat zij allemaal nog kun nen en nog doen. En het gaat om de filosofie van mijn ouders, die met een opendeurenbeleid werken. Nie mand wordt opgesloten, iedereen gaat elke dag ergens heen voor de dagbesteding. Ook al is dat in som mige gevallen slechts 100 meter ver derop, alle bewoners krijgen zo na de dagbesteding toch weer een thuis- komgevoel. Want we weten na de af gelopen maanden vrijwel allemaal hoe gekmakend het kan zijn om de hele dag in hetzelfde huis te zijn. Met simpele oplossingen proberen zij het leven van alle ouderen aangenamer te maken. Dat willen we laten zien.'' Hoewel Grootenhout in het oosten van Brabant ligt en dus vooral hoog bejaarde bewoners heeft, maakte de coronapandemie nog geen dodelijke slachtoffers op het ouderenlandgoed. Wel overleden de afgelopen maan den twee van de mannen die gepor tretteerd worden in Het zal mij een zorg zijn, door andere oorzaken. Meeuwsen: „Statistisch weet je dat er een grote kans is dat mensen sterven als je met vrijwel alleen maar negen tigers werkt. Maar natuurlijk raakt het ons. Deze mensen hebben alzheimer, ze vergeten je. En toch lijkt het alsof ze je herkennen als je na een tijd weer langskomt. Ik wil ei genlijk niet geloven dat ze me niet herkennen. Het lijkt wel alsof we een sterke band opgebouwd hebben, die wederzijds is.'' Tot slot, hoe maken ze de belofte aan De Mol waar, hoe slepen ze de Televizier-Ring in de wacht? Meeuwsen: ,,Heel veel mensen ken nen iemand die aan alzheimer lijdt. De herkenbaarheid zal misschien voor stemmen zorgen. Kijkcijfers zijn voor ons van ondergeschikt be lang, we zijn hoe dan ook trots op wat we gemaakt hebben. En we ho pen dat als mensen eenmaal kijken, ze ook blijven hangen; én stemmen.'' Eigenlijk heeft Fleetwood Mac drie verschillende ge boortes gehad. Bij de meest fameuze, die in 1977 het monu mentale Rumours opleverde, zou Fleetwood Mac een popgroep wor den, geschoeid op Amerikaanse leest. Dat was ver weg van de grondbeginselen van rammelende blues die de oprichters de band in 1967 in Londen hadden gegeven. Peter Green was de belangrijkste architect van die vroegste Fleet wood Mac-sound. Hij werd 73 jaar oud. Hoewel hij de laatste vijftig jaar daarvan doorbracht als ex-lid van de groep, bleef zijn naam on losmakelijk verbonden met de band, die in de beginjaren soms als 'Peter Green's Fleetwood Mac' op affiches verscheen. Dat voorvoeg sel viel er al snel af, zodat alleen de namen van drummer Mick Fleet- wood en bassist John 'Mac' McVie overbleven. Green, die 1966 Eric Clapton was opgevolgd als gitarist bij John Mayall The Bluesbreakers, zette de toon bij de geboorte van zijn ei gen formatie. Het Fleet- wood Mac- nummer dat die kraampe- riode het be ste typeert, was van zijn hand: de eer ste broeierige akkoorden van het instrumentale Albatross zijn voor de eeuwigheid. Dat Green nooit de loopbaan opbouwde waarvoor hij de poten tie bezat, lag aan zijn aanleg voor geestelijke nood en zijn talent voor verslavingen. Zijn lsd-gebruik ontspoorde en hij kreeg zware psychische problemen. In 1970 stapte hij op, uit zichzelf. Dat zou later in de geschiedenis van Fleet- wood Mac weleens anders gaan. Green werd, onder meer met elektroshocktherapie, behandeld voor schizofrenie. Hij gaf geld en gitaren weg aan schijnbare vreem den. Het duurde jaren voor hij weer de muziek vond en nog lan ger voor hij weer een podium be trad. In 1997 vormde hij de Peter Green Splinter Group. Maar de scherpe virtuoze bluesgitarist uit de sixties werd Green nooit meer. maandag 27 juli 2020 44 - Thijs Meeuwsen Het zal mij een zorg zijn, vanavond vanaf 21.30 uur, SBS 6 De zaterdag overleden Peter Green was een oprichter van Fleetwood Mac en stond aan de basis van de vroegste sound van de megaband. Stefan Raatgever

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23