hb m plus tv gids 21 Olivia de Havilland 1916-2020 maandag 27 juli 2020 et de dood van Olivia de Havil- land (1916-2020), afgelopen week einde in Parijs, is de laatste grote ster uit de klassie ker Gone with the wind overleden. De Britse actrice, geboren in Tokyo, speelde in meer dan zestig films en won twee keer een Oscar. Zij werd bekroond als Beste Actrice voor haar vertolkingen in To each his own (1946) en The heiress (1949), twee films die enigszins in de vergetelheid zijn ge raakt. Maar bij het grote publiek is haar rol - niet eens een van de hoofdver tolkingen - in Gone with the wind het meest memorabel. Haar personage Melanie Hamilton was een concur rent van de hoofdpersoon Scarlett O'Hara (Vivien Leigh) die ook ver liefd was op Ashley Wilkers (Leslie Howard). Ashley koos uiteindelijk toch voor de meer sympathieke Me- lanie. De vertolking leverde De Ha- villand in 1940 een oscarnominatie op, die echter niet werd verzilverd. Onlangs kwam de film in het nieuws, nadat abonneezender HBO Max had besloten de klassieker tijdelijk uit het aanbod te schrappen omdat de wijze waarop de zwarte personages in het verhaal werden voorgesteld, nu als racistisch ervaren kan worden. De film wordt nu met een waarschu wing vertoond. De Havilland was dol op de film. Zij verklaarde in interviews dat zij de meer dan drie uur durende film 26 keer had gezien en er elke keer van had genoten. Op de set raakte de ac trice bevriend met de mannelijke ster uit de film, Clark Gable. Deze macho had tijdens een van de scènes grote moeite voor de camera in hui len uit te barsten nadat zijn film dochter om het leven was gekomen. Gable had nooit eerder in een film de tranen laten vloeien. Olivia moest hem over de streep trekken. ,,Ik zei tegen hem: 'Huilen versterkt de impact van een filmper sonage en maakt hem niet zwakker'; zoals hij dacht. 'Het maakte je men selijk.' Uiteindelijk gaf hij mij gelijk en speelde naar mijn mening een van de beste scènes uit Gone with the wind.'' Rivaliteit met zus De Havilland kreeg haar acteertalent niet van een vreemde. Haar moeder was een toneelactrice en stimuleerde haar beide dochters, behalve Olivia ook Joan (1917-2013), om te gaan to neelspelen. Joan, die later met de ach- Zij stond te boek als een van de meest consistente actrices uit de historie van Hollywood. Haar faam stoelde voor een groot deel op haar vertolking van Melanie Hamilton in 'Gone with the wind, die recent even in de ban ging wegens vermeend racisme. A Olivia de Havilland in 'Gone with the wind (grote foto, mid den), in 'Santa Fe trait en in de jaren 40 met haar zusterJoan Fontaine (links op de rechterfoto). foto's warner bros, getty images ternaam van haar moeder, Fontaine, furore maakte, zou ook uitgroeien tot een grote ster in Hollywood. Beide actrices hebben een record in han den: nooit eerder wonnen twee zus ters een Oscar als beste actrice. Pijn lijk was wel dat De Havilland in 1941 bij de uitreiking van de Academy Awards verloor van haar zuster. Fon taine weigerde vervolgens de felicita tie van haar zus, die later zelf twee Oscars won. De rivaliteit tussen de twee resulteerde in een jarenlange vete, die gaandeweg legendarische proporties kreeg. Tot op hoge leeftijd werd De Havil- land, die twee keer trouwde en twee kinderen kreeg, hiermee geconfron teerd. De televisieserie Feud, waarin Catherina Zeta-Jones haar speelde, zoomde enkele jaren geleden in op de jarenlange ruzie tussen beide zussen. In een ingezonden stuk in de Britse krant The Guardian liet de toen 102- jarige weten dat zij zich totaal niet herkende in de dialogen van de tv- serie. 'Mijn identiteit in de serie is zonder mijn toestemming gebruikt', liet zij in de brief weten. 'Ik heb mijn zuster in het openbaar nooit als bitch omschreven.' Zij dreigde met een rechtszaak, die echter nooit in be handeling werd genomen. De actrice, die te boek staat als een van de grootste sterren uit de jaren 30 en 40 van Hollywood, was ook in haar jonge jaren een pittige tante met wie niet te spotten viel. Toen film maatschappij Warner Bros. in 1943 begon te sjoemelen met de verbinte nis met de actrice en haar tegen haar wil langer onder contract wilde hou den omdat zij te weinig films ge maakt zou hebben, sleepte zij de stu dio voor de rechter. Zij won en was vrij om voor andere studio's te wer ken. „Niemand dacht dat ik zou win nen, maar toen dat wel gebeurde, werd ik overstelpt met bloemen en telegrammen van collega's die blij waren dat ik dit voor elkaar had ge kregen'', vertelde ze jaren later. GO Media&Cultuu r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21