II Köhler: 'Hopelijk is de tijd nu wél rijp Trainer en 'vader van' beschuldigd van mishandeling jonge 18 Van Vleuten is niet te stuiten Halep zegt af voor Palermo Schorsing 80 duels Barrera Ook Vincent Wevers, bondstrainer bij de turnbond KNGU en vader van olympisch kampioen Sanne, zou zich schuldig hebben gemaakt aan fysieke en geestelijke mishandeling Die beschuldiging uit ex-turnster Joy Goedkoop. voor alle andere turnsters. We staan niet meer alleen, we worden gezien en gehoord." Goedkoop gaf aan ook later in haar jeugd, onder de huidige bondscoach Gerben Wiersma in Heerenveen, dagelijks te zijn gekleineerd. De onthulling volgt op een uit gebreide productie over misstan- We werden niet gezien als mensen. Emoties, pijn en gevoelens mochten er niet zijn den in de turnsport in het Noord hollands Dagblad van zaterdag. Coach Gerrit Beltman (64) er kende daarin voor het eerst zich stelselmatig schuldig te hebben gemaakt aan grensoverschrijdend gedrag. ,,Ik schaam mij diep. Ik sloeg door, dacht dat het de enige manier was om een topsportmen taliteit te kweken", zei Beltman. Naast het interview vertelden tien anonieme (oud-)turnsters tussen de 18 en 41 jaar wat ze in hun carrières hebben meegemaakt aan fysieke en psychische mishan deling. De sporters zijn of waren afkomstig van acht verschillende locaties en werkten met zes hoofd- coaches. Twee daarvan zijn volgens de krant betrokken bij het olympi sche traject richting Tokio. Behalve voor Wevers geldt dat voor Patrick Kiens, de hoofdcoach van SV Pax Haarlemmermeer en van Eythora Thorsdottir. In de loop van het weekeinde traden diverse voormalige turn- sters uit de anonimiteit door op so ciale media te verklaren: 'Ik ben één van hen', of via de hashtag #dossierturnmisbruik. Onder hen Loes Linders, Stephanie Tijmes en Danila Koster. Ook in België kwa men reacties los. Beltman werkte daar een periode als hoofdcoach. Turnsters wereldwijd lijken aan te voelen dat dit het moment kan zijn Joy Goedkoop deed haar verhaal gisteravond in Studio Sport. De voormalige turnster zei geschopt en geslagen te zijn door Vincent Wevers, toen ze als kind in Olden- zaal ongeveer vijf jaar onder hem trainde. ,,Dagelijks was er sprake van kleineren, schelden, boos wor den, ontiegelijke stress. We wer den niet gezien als mensen. Emo ties, pijn en gevoelens mochten er niet zijn", zei Goedkoop, die drie keer actief was op een WK turnen. Ze vertelde drie jaar lang in een zwart gat te hebben gezeten, nadat ze er pas later achter was gekomen wat haar in haar j eugd was overko men. ,,Pas in 2015, toen ik leerde over depressie en post-traumati- sche stressstoornis (PTSS), werd ik me daarvan bewust. Maar ik ben er nog steeds niet helemaal. Ik zeg dit nu niet uit wraak, ik doe dit Bij de bekentenis van turncoach Gerrit Beltman heeft ze op zijn minst dubbele gevoelens. Behalve veel te laat vindt Stasja Köhler het ook een half verhaal van haar voormalig trainer. ,,Zie ik hem op tv zeggen dat hij maar twee keer een tik heeft uitgedeeld. Twee keer?'' Sarcastisch: ,,Per dag, ja. Dat is zó pijnlijk om te horen.'' Ze verdenkt hem er bovendien van geen oprechte intenties te hebben bij de openlijke boetedoening. ,,De beerput ging nu open, onder meer door de Netflix-serie Athlete A. Ook in Nederland en België ko men meisjes naar buiten met hun verhaal. Hij zag de bui al hangen en dacht: als ik nu spijt betuig en aangeef dat ik veranderd ben, ben ik ervan af. Maar hij is niet veran derd.'' In het boek De onvrije oefening beschreef Köhler samen met een andere oud-turnster, Simone Hei- tinga, in 2013 al de praktijken van Beltman. De twee werden op jonge leeftijd uitgescholden, ver nederd, bespuugd, geslagen, be dreigd en losgeweekt van hun ou ders. Aan hun paardenstaarten werden ze door de zaal gesleept, beschreef het duo. Voor het eerst bekende Beltman afgelopen week einde deze praktijken. ,,Toen wij hem er in 2013 mee confronteer- den, kon hij het zich niet herinne ren'', zegt Köhler. ,,Dit verhaal nu voelt enigszins als erkenning, voor mij en veel anderen. Maar hij is niet all the way gegaan.'' De Alphense coach stelt niet de enige te zijn geweest die grens overschrijdend gedrag vertoonde, en dat het nog altijd voorkomt. ,,Daar heeft hij gelijk in'', zegt Köhler. ,,Gerrit wordt elke keer Ik hoop van ganser harte dat er nu echt iets gaat gebeuren, want dit vond in de jaren 80 ook al plaats genoemd, maar er zijn heel veel andere trainers geweest die zo werkten. Maar hij stond aan de wieg, ze hebben zq'n voorbeeld gevolgd. Beltman staat nu op voet van oorlog met andere coaches en de bond. Dus het komt hem goed uit ook die kant op te wijzen. Maar dan nog: hoe kun je recht vaardigen dat je kinderen dag in dag uit slaat, bespuugt en negeert? Hij is verknipt in zijn hoofd en hoort niet met kinderen te wer ken.'' Köhler denkt dat vele tientallen meisjes onder Beltman te maken hebben gehad met fysieke of psy chische mishandeling. ,,Tel daar de pupillen van andere coaches maar bij op. Ik heb wel eens ge dacht dat het ietsje beter ging. Maar ik krijg nog steeds berichten van turnsters die net gestopt zijn maandag 27 juli 2020 WIELRENNEN Annemiek van Vleuten heeft ook de vierde koers waar ze dit jaar aan de start is ver schenen, gewonnen. De regerend wereldkampioen troefde in Durango-Du- rango Emakumeen Saria, een eendaagse koers over 113 kilometer, landgenote Anna van der Breggen af. Van Vleuten (37) is ijzer sterk uit de coronapauze gekomen. Donderdag schreef ze Emakumeen Nafarroako Klasikoa op haar naam en een dag later was ze ook de beste in Clasica Femenina Navarra. TENNIS Simona Halep (28, foto) heeft zich afgemeld voor het graveltoernooi van Palermo, het eerste offici ële tennisevenement sinds de coronapauze. Dat is het gevolg van de aange scherpte coronamaatrege len in Italië, waardoor reizi gers uit Roemenië bij aan komst in Italië eerst twee weken in quarantaine moe ten. Het toernooi in Pa lermo begint aanstaande maandag. De organisatie hoopt dat de Tsjechische Karolina Pliskova, de hui dige nummer 3 van de we reldranglijst, van de partij is in Palermo. HONKBAL Tres Barrera van Washington Nationals, de regerend kampioen in de Amerikaanse Major League, is voor tachtig duels geschorst wegens doping. De 25-jarige Ame rikaan, die als reservecat cher fungeert, testte posi tief op verboden prestatie- bevorderende middelen. Hij ging in beroep tegen zijn straf, maar dat werd afge wezen. Barrera houdt vol onschuldig te zijn. Hij komt dit seizoen niet meer in actie en zal ook het begin van de volgende competitie nog moeten missen. Door corona is het huidige Ame rikaanse seizoen, dat in de afgelopen week van start ging, teruggebracht tot zestig duels per club. Wevers komt ook - Joy Goedkoop M Gerrit Beltman bekende in het Noordhollands Dagblad dat hij zijn schuldig heeft ge maakt aan wangedrag. foto nos Rik Spekenbrink Rotterdam Stasja Köhler probeerde psy chisch en lichamelijk misbruik in het turnen zeven jaar geleden al aan de kaak te stellen. Er ver anderde niets, zag ze. „Maar wat er nu gebeurt is positief.'' Rik Spekenbrink Rotterdam - Stasja Köhler

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18