K £1 Wat nu voor De Boer? 'Willem II zou mooie club voor hem zijn' seizoen, maar tempert de verwachtingen 17 ,,Dat is heel duidelijk. Maar dat wisten we. We hebben voor de coronacrisis bij elkaar gezeten en plannen gemaakt, maar financieel is dat allemaal niet meer mogelijk. Toch ben ik heel blij dat de club er alles aan heeft gedaan om de se lectie zo veel mogelijk bij elkaar te houden. Met afgelopen week ook nog de handtekening van Botte- ghin, die nog een jaar bij ons blijft. ,,We wilden de groep ook flink versterken, maar dat is gewoon erg lastig in deze tijd. We zochten in een categorie spelers die transfer vrij zijn of heel goedkoop. Bryan Linssen was transfervrij en die wilde ik heel graag hebben. Het heeft even geduurd, maar hij is er. En Mark Diemers was bij Fortuna gewoon één van de beste midden velders in de eredivisie. Ik ben ook blij met de ervaring van Linssen en Diemers. We hebben al veel jonge spelers, in de selectie als ge heel én in ons basiselftal. De derde nieuweling, de Duitser Christian Conteh, ken ik nauwelijks. Hij is iemand voor de toekomst, hopelijk verrast hij ons allemaal. Hoe meer concurrentie, hoe beter. Want dat er iets bij is gekomen, was natuur lijk wel nodig ook.'' Want: u raakte deze zomer elf spelers kwijt en alleen Bart Nieuwkoop keerde terug. Plus de jonge huurlingen Wouter Bur ger en Crysencio Summerville. ,,In vergelijking met mijn start zijn er inderdaad elf spelers niet meer bij. Burger en Summerville zijn teruggekeerd van huurperiodes bij Excelsior en ADO, we gaan in de voorbereiding zien hoe ze ervoor staan. Nieuwkoop moet met Lut- sharel Geertruida knokken om de rechtsbackpositie. En dan nog is de selectie erg smal.'' Vakantie is belangrijk, de spelers moesten er even uit. Maar ik wil dat ze op een hoog fysiek niveau instromen ,,Ja, in die linie hebben we de drie basisspelers van afgelopen seizoen nog aan boord, met Kökcü, Fer en Toornstra. Maar Ayoub, Tapia en Özyakup zijn weg. En ook Liam Kelly, al speelde hij nooit, keert niet terug. Voor die vier spelers heb ik Burger en Diemers terug, een zesde middenvelder is een vereiste. We gaan dit seizoen veel wedstrijden in korte tijd spelen.'' ,,Dat moet allemaal nog maar blij ken. In de breedte zijn we duide lijk minder geworden. Tapia, Özy- akup en Larsson zaten vooral op de bank, maar zijn wel volwaar dige internationals. Ayoub speelde ook interlands. Kenneth Vermeer zat vaak bij Oranje. Ik ben wel blij dat tot op heden de kern groten deels aan boord is gebleven. En dat moet zeker zo blijven. Maar reken daar ook bij dat Luis Sinisterra en Tyrell Malacia er maandenlang niet bij zullen zijn door blessure leed. Als linksback hebben we al leen Ridgeciano Haps nog. Dat is krap. Daar moeten we ook nog scherp naar kijken. Anders wor den het noodoplossingen op die positie.'' ,,Ik begrijp wat Fer zegt. Ik heb de wedstrijden teruggekeken en het is zeker zo dat we af en toe met enig fortuin aan de goede kant van de score zaten. Dan moet je inder daad sterker worden om hetzelfde te kunnen presteren. Om wed strijden makkelijker te kunnen winnen. Dat is in coronatijden, met alle financiële consequenties, niet makkelijk. We doen ons best binnen onze mogelijkheden, we gaan kijken hoe het uitpakt.'' Vandaar dus ook die dwingende boodschap bij het afscheid voor de vakantie aan de spelers? Wie bij terugkeer niet zo fit is als toen, heeft een probleem. ,,We moeten zorgen dat we fysiek klaar zijn voor een zwaar seizoen. De basis wordt de komende we ken gelegd. Dat is niet iets nieuws, zo werkt het altijd. Maar als wij met Feyenoord iets willen, moet straks alles kloppen. En dan is het fysieke aspect wel het minste wat we op orde moeten hebben.'' Zijn afscheidsrede op de officiële website van Atlanta United kon niet correcter, vrijdagavond, kort nadat het vertrek van Frank de Boer bij de MLS-club bekend was geworden. ,,Ik ben dankbaar voor de kans die ik heb gehad", liet hij optekenen. ,,Coachen en wonen in Amerika was een geweldige er varing. Ik wil de spelers, coaches en staf bedanken voor hun steun." Het zijn teksten die passen bij de wijze waarop de partijen vol gens de officiële lezing uit elkaar zijn gegaan: 'in goed overleg'. Toch zal het vertrek uit Atlanta, waar De Boer in december 2018 neer streek, aan hem knagen. Juist om dat de 112-voudig international eerder ook al voortijdig sneuvelde bij Internazionale en Crystal Pa lace. Na een ronduit succesvolle periode bij Ajax, de club waarmee De Boer vier seizoenen op rij kampioen van Nederland werd, is zijn trainersloopbaan ontegen zeggelijk in het slop geraakt. Oud-trainer Aad de Mos is niet per se negatief over De Boers pres taties in Atlanta, dat hij bij vlagen aantrekkelijk liet spelen en waar mee hij afgelopen seizoen twee bekers pakte. Maar met name op zijn eerdere jobs bij Inter en Crys tal Palace heeft de Noord-Hollan der zich verkeken, denkt De Mos. ,,Je kunt nog zo'n grote naam als voetballer hebben en je kunt het nog zo goed gedaan hebben als trainer van Ajax; uiteindelijk gaat het erom dat je resultaat neerzet bij een club. Het is naïef om te denken dat je Inter, de club die het catenaccio zo'n beetje heeft uitge vonden, aan het voetballen krijgt. ,,En voor Crystal Palace, een club aan de onderkant van het En gelse voetbal, geldt feitelijk het zelfde. Frank zal echt flexibeler moeten worden in zijn manier van werken, iets meer mee moe ten denken met de cultuur van een club, anders zal hij hier altijd tegenaan blijven lopen. En dat zou jammer zijn. Frank heeft namelijk alles om een toptrainer te zijn." Rafael van der Vaart acht een te rugkeer van De Boer bij Ajax nog altijd reëel. ,,Ik volg het Ameri kaanse voetbal te weinig om te oordelen over zijn tijd bij Atlanta. Maar feit is dat Franks trainers loopbaan deukjes heeft opgelo pen. Ik zou het helemaal niet raar vinden als hij terugkeert in Am sterdam, mocht Erik ten Hag ooit weggaan. Bij Ajax heeft hij bewe zen een geweldige trainer te zijn." Dat laatste onderschrijft Ronald Waterreus, die geregeld samen speelde met De Boer bij Oranje. Als ex-keeper van New York Red Bulls kent Waterreus de mores in de VS. ,,Mensen zijn er leergierig, staan open voor andermans visie, zeker als die wordt uitgesproken door een groot voetballer als Frank is hartstikke sympathiek, maar als trainer natuurlijk ook een beetje een Louis van Gaal-light Frank. Aan de andere kant gruwe len Amerikanen van mensen die denken dat ze het uitgevonden hebben. Frank is hartstikke sym pathiek, maar als trainer natuur lijk ook een beetje een Louis van Gaal-light. Het moet gebeuren zo als Mj het wil. Dat kan botsen." Na het derde ontslag op rij staat De Boer voor een cruciale keuze, zegt De Mos. ,,Als ik hem was, zou ik nu rustig wachten op een club waar hij zijn visie echt kwijt kan." Waterreus: ,,Frank heeft altijd ge roepen dat hij in Nederland alleen Ajax wil trainen, maar waarom zou hij het niet eens proberen bij Heerenveen of AZ, die ook mooi voetbal nastreven? Ik denk dat hij daar uitstekend zou passen." De Mos ziet nóg een interes sante optie: ,,Ik zou de combinatie Frank en Willem II een mooie vinden. Die club noemt zich graag 'Ajax van het Zuiden'. En dat is het in feite ook: 4-3-3, mooi voetbal. Willem II zou ideaal zijn voor Frank. Dan kan hij daarna weer de stap naar het buitenland maken." maandag 27 juli 2020 GO Dat is niet dezelfde vijver met spelers waar Feyenoord in vist. - Dick Advocaat (72) U bent nog op zoek naar een extra middenvelder. Is Feyenoord sterker geworden? Jullie opmars was vorig seizoen ijzersterk. Van de 21 wedstrijden onder uw leiding werd alleen die tegen FC Porto verloren. Leroy Fer zei in deze krant dat je die prestaties alleen kunt evenaren als de selectie sterker wordt. Frank de Boer (midden) tijdens zijn laatste klus als trainer van Atalanta United: het 'MLS is back'-toernooi in Florida. foto afp Weer lukte het Frank de Boer niet zijn contract bij een club uit te dienen. De trainer die eerder ontslagen werd bij Inter en Crystal Palace, vertrekt 'in goed overleg' bij Atlanta United. Grote vraag: hoe nu verder met de coach, die vier jaar succesvol was bij Ajax? Dennis van Bergen Rotterdam - Ronald Waterreus (49)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17