De minst 0 \^m ECONOMIE 15 Economie nu al groter dan voor pandemie AAN HET WERK Post-its met aantekeningen, een schroe vendraaier, belastingbrieven, lege kof fiekopjes, cameralenzen, snoeren, gi taarsnaren, een lege nietmachine, ansichtkaar ten, spijkers en een half koekje: als ik niet op pas, verzamelen zich steeds meer spullen op mijn bureau. Hoe groter de berg, hoe vaker mijn blik ernaartoe wordt getrokken, en hoe minder effectief mijn werktijd dus wordt. Maar opruimen, ho maar: je denkt toch niet dat ik daar tijd voor heb? Ik heb het hartstikke druk! Dit is met afstand de minst sexy column ever. Het is ook de column waarin ik het meest als je moeder zal klinken. Sorry daarvoor. Ter verdediging: door de redactie van deze krant is mij gevraagd om tips tegen stress te delen die écht werken, niet om alleen maar op te schrij ven wat je graag wil lezen. Dus, daar komt 'ie: een effectieve manier om stress tegen te gaan is je bureau of kantoor op te ruimen. Opruimen blijkt verschillende positieve ef fecten te hebben. Ons brein houdt namelijk van orde, zo blijkt uit onderzoek van weten schappers aan Princeton University. Wanneer we steeds geconfronteerd worden met troep - bijvoorbeeld die op ons bureau - gaat dat ten koste van onze aandacht en onze productivi teit. Het blijkt ook de andere kant uit te wer ken: was de bende een maal opgeruimd, dan bleken de proefpersonen uit het onderzoek zich beter te concentreren en konden ze sneller infor matie verwerken. Uit ander onderzoek blijkt dat mensen die omgeven zijn door rot zooi meer geneigd zijn om uitstelgedrag te ver tonen, hun problemen te vermijden of onge zonde keuzes te maken. Rommelkonten zijn bijvoorbeeld eerder ge neigd om te kiezen voor junkfood, hebben minder de neiging om te gaan sporten en gaan sneller op de bank voor de buis hangen. Men sen wier huis een bende is maken meer van het stresshormoon cortisol aan, zijn eerder ge stresst en vaker bang en gedeprimeerd. In tij den van thuiswerken zou het dus goed kunnen dat je in een rommelig thuiskantoor minder gedaan krijgt, meer uitstelt en sneller afgeleid raakt. En van opruimen - ook al is het mis schien bepaald niet je favoriete bezigheid - word je volgens de cijfers dus effectiever, blijer en meer ontspannen. Marie Kondo zegt het niet voor niets al jaren: hoe opgeruimder je kantoor, hoe opgeruimder je hoofd. Mocht je deze zomer dus een moment over hebben: een grote opruimronde is goed voor je hoofd. Het beïnvloedt je gedrag positief en het zorgt voor minder stress. En, niet onbelangrijk, je moeder zou trots op je zijn. Een goede manier om stress tegen te gaan, is een opgeruimd bureau Rolls-Royce wil af van dochter Ierland wil eigen Hongkong Natuurlijk, ook in Europa en de VS groeit de economie weer. Maar dat is ten opzichte van de maanden dat hele landen plat lagen door het co ronavirus. Als de bedrijven dicht zijn en daarna weer opengaan is er uiteraard groei. Zo bekeken doen Europa en de VS het dus helemaal niet slechter dan China. Maar dat is maar het halve ver haal. China kreeg als eerste land te maken met de virusuitbraak en nam direct strenge maatregelen. Dat zorgde voor een flinke dip in de economie. Dankzij de strenge maatregelen kreeg China de ver spreiding van het virus redelijk snel onder controle. Daarom kon het land weer als een van de eersten de economie opstarten. Dat heeft wonderwel goed uitge pakt, de economie groeit alweer maanden aan een stuk. En nog be langrijker, de dip is al helemaal goedgemaakt. De Chinese econo mie is inmiddels groter dan voor de crisis. Kom daar maar eens om in Europa. Op ons continent wordt voor dit jaar een krimp van de eco nomie voorzien van ruwweg tus sen de 5 en de 10 procent. Op zijn vroegst in 2022 is de schade van de coronacrisis helemaal goedgemaakt zeggen de meest optimistische voorspellers. Wat hier twee jaar of langer duurt hebben de Chinezen in drie maanden voor elkaar gekregen. ,,Duidelijk is dat de Chinese over heid vanaf het begin de regie stevig in handen had. Zij bepaalde wan neer mensen weer terug mochten naar de fabriek bijvoorbeeld. Door snel en hard in te grijpen heeft de overheid laten zien dat ze de volks gezondheid boven de economie plaatst. Dat geeft de burgers ver trouwen in de overheid'', zegt San dra Phlippen, hoofdeconoom bij ABN Amro. In China is gewoon een collectieve aanpak afgedwongen door de staat En dat vertrouwen van de burgers is essentieel. Uit onderzoeken blijkt dat consumenten weer uit eten gaan en winkelen als ze er op ver trouwen dat het veilig is. ,,China geeft het goede voorbeeld, de VS juist het slechte. Daar is de econo mie boven de volksgezondheid ge plaatst en zijn in veel staten de maatregelen tegen verspreiding van het virus versoepeld. Dat heeft er toe geleid dat er weer een grote uit braak is. En daardoor zakt de econo mie weer in elkaar'', aldus Phlip- pen. Het is nog onduidelijk wat er in Europa gebeurt. Hier neemt het aantal besmettingen ook weer toe nu de meeste landen de maatrege len tegen de verspreiding van co rona hebben versoepeld. Maar echt uit de hand loopt het nog nergens. Een rigoreuze aanpak zoals in China ziet Phlippen hier niet snel gebeuren. ,,In China is gewoon een collectieve aanpak afgedwongen door de staat. Dat zal hier niet zo snel gebeuren. Toch is de les die we kunnen leren dat de overheid be reid moet zijn om snel en hard in te grijpen.'' Trekpaard Tijdens de kredietcrisis ontpopte China zich tot een van de trekpaar den van de mondiale economie. De overheid gaf miljarden uit aan sti mulering van de economie. Daar door kwam de groei op gang en daar profiteerde ook de rest van de wereld van. Bijvoorbeeld door de toegenomen import van grondstof fen. De kans dat China nu weer de rest van de wereld uit de recessie trekt is een stuk kleiner, schat Phlippen in. ,,Ten eerste heeft de Chinese overheid minder geld voor stimulering. Ze geeft wel gericht steun, bijvoorbeeld aan bedrijven en bedrijfstakken, maar het land moet het schuldenniveau goed in de gaten houden.'' Daarnaast speelt mee dat China nu minder afhankelijk is van de in voer van grondstoffen. Dat bete kent dat andere landen minder pro fiteren van een Chinese opleving. Sowieso is de binnenlandse con sumptie voor China een steeds gro tere motor achter de groei. maandag 27 juli 2020 GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: opruimen dat kantoor Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). LONDEN Motorenbouwer Rolls-Royce verwacht zijn Spaanse doch ter ITP Aero snel te kunnen verkopen. Er zijn gesprekken met een aantal investeerders gaande. Het bedrijf kan de opbrengst daarvan goed gebruiken, want door de crisis in de luchtvaart wordt ook Rolls- Royce hard ge troffen. DUBLIN Ierse topambte naren buigen zich met Chi nese investeer ders over de vraag waar ze een eigen Hongkong kun nen bouwen. Een naam is er, Nextpolis, maar de locatie voor de handelsstad op zeker 50 vierkante kilo meter Ierland is nog onduidelijk, mogelijk tussen Dublin en Dun- dalk. E o De industrie in China gaat weer op volle snelheid. fotos afp en ap China is na drie maanden al uit de coronacrisis Wereldwijd worden de berichten over de economie steeds som berder. Maar niet in China, daar is de economie zelfs groter dan voor de coronacrisis. Daarmee laten de Chinezen de rest van de wereld achter zich. Peet Vogels Amsterdam -Sandra Phlippen, ABN Amro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15