Turkije en Griekenland eisen zeebodem bij mini-eiland Kastellorizo op 14 Het is weer hommeles tussen Turkije en Griekenland. Dit keer gaat het om de zeebodem rond een piepklein eilandje. Het is Grieks, maar de Turken ruiken er gas. Toeristen pakken alvast hun biezen. SslS m dent Erdogan als de Griekse pre mier Mitsotakis belde. Dat haalde de druk enigszins van de ketel. Het Turkse onderzoeksschip Oru^ Reis ligt nog steeds voor anker bij Anta lya, maar Ankara verzekert dat het nog tot 2 augustus zijn missie kan volbrengen. De Europese Commis sie en de Verenigde Staten hebben inmiddels hun steun aan Grieken land uitgesproken. Angst De veelal Griekse toeristen op Kas tellorizo wachten de situatie niet langer af - die pakten de afgelopen dagen hun biezen, melden media in Griekenland. De kwestie heet er een crisis, en bepaalt al dagenlang het nieuws. De angst voor de grote buurman is historisch verklaarbaar - in het huidige Griekenland heers ten vierhonderd jaar lang de Otto- manen. Maar ook de recente geschiedenis bezorgt de Grieken argwaan. Ze vrezen dat Erdogan, wiens popula riteit bij zijn kiezers daalt nu Tur kije economisch in het slop zit, de dreigementen gebruikt om zijn blazoen op te poetsen. In maart nog riep Turkije vluchtelingen op naar Griekenland te gaan, en bracht de overheid hen zelfs in bussen naar de grens. De Turkse kustwacht zou ook een oogje dichtknijpen als mi granten per bootje de Egeïsche Zee proberen over te steken. Cultureel-historische pijn is er ook. Vrijdag nog werd de Hagia Sophia in Istanboel in gebruik ge nomen als moskee, terwijl die ge bouwd is als een van de belangrijk ste Grieks-orthodoxe kathedralen ooit. Terwijl duizenden moslims er het vrijdaggebed hielden, luidden in Griekenland als teken van rouw de kerkklokken. De kans dat u van het Griekse ei land Kastellorizo gehoord heeft, is niet groot. En dat u er geweest bent, is nog onwaarschijnlijker. Niet dat het lelijk is: de pastelkleurige hui zen rond een hoefijzervormige baai vormen een schitterende aanblik. Maar het piepkleine eilandje, zo'n drie bij drie kilometer en met nog geen 500 inwoners, valt bijna van de kaart van Griekenland: het ligt 125 kilometer ten oosten van Rho- dos - zo'n drie uur varen langs de Turkse kust. Die ligt op twee kilo meter van Kastellorizo, de stad Kas op nog geen vier. Vanwege die ligging is het eiland nu inzet van een conflict tussen de twee aartsrivalen Turkije en Grie kenland. Of beter gezegd, de zeebo dem ten zuiden en oosten ervan. Turkije kondigde afgelopen week aan daar de komende tijd onder zoek te gaan doen naar een moge lijke gasvoorraad. Athene reageerde furieus en claimt dat de wateren en bodem rond Kastellorizo van Grie kenland zijn. Het stuurde direct marineschepen naar het eiland. Turkije deed daarop hetzelfde, en vloog met straaljagers over het ei land heen. Beide landen menen het interna tionaal recht aan hun kant te heb- ben. 'Het argument dat een eiland van tien vierkante kilometer, op slechts twee kilometer van Anato- lië en 580 kilometer van het Griekse vasteland, een continentaal plat van 40.000 vierkante kilometer zou op leveren, is niet rationeel en ook niet in lijn met internationale wetge ving', stelt de Turkse regering in een verklaring. 'De aankondiging onderstreept Turkijes volharding in het schenden van internationaal recht, en de regels omtrent goed na buurschap en de dringende verzoe ken van de Europese Unie', werpt Griekenland tegen. Terugduwen Het is bepaald niet de eerste keer dat Griekenland en Turkije ruziën over territorium. Na jaren oorlog werden de grenzen definitief vast gelegd in het Verdrag van Lausanne in 1923, maar de Turken betwisten bijvoorbeeld nog steeds de zee- grens. President Erdogan vraagt zich de afgelopen jaren hardop af waarom sommige Griekse eilanden niet Turks zijn. En vrijwel dagelijks duwt de Griekse luchtmacht Turkse straaljagers terug uit zijn luchtruim. Voor buitenstaanders lijken het vaak niet meer dan pesterijen, en omdat zowel Griekenland als Tur kije lid is van de Navo, geloven wei nigen in een militaire confrontatie. Maar in 1996 dreigde het flink mis te gaan rond de rots Imia (Kardak in het Turks), dat volgens internatio nale kaarten tot Griekenland be hoort. Nadat daar een Turks schip was vastgelopen, weigerde de kapi tein Griekse hulp, omdat hij zich naar eigen zeggen op Turks territo rium bevond. Het leidde ertoe dat de Grieken een vlag op de rots plantten, die even later vervangen werd in een spectaculaire actie van Turkse journalisten die per helikop ter op de rots landden - het werd live op tv uitgezonden. De Griekse marine haalde de vlag neer en plaatste er weer een Griekse. Nadat beide landen oorlogsschepen had den gestuurd, kon Amerikaanse be middeling een oorlog ternauwer nood voorkomen. Wellicht had Angela Merkel, bondskanselier van de huidige EU- voorzitter Duitsland, dat in haar achterhoofd toen ze afgelopen dinsdag met zowel de Turkse presi- ra® maandag 27 juli 2020 Gasbel verhit aartsrivalen Een Turks onderzoeksschip ligt bij Antalya voor anker om later te speuren naar gas in de zeebodem bij Kastellorizo, een Grieks eilandje vlak voor de Turkse kust. foto ap Thijs Kettenis Athene TURKIJEa Het eiland Kastellorizo, vooral bekend bij Griekse toeristen, is speelbal van geruzie om een mogelijke gasvoorraad. foto shutterstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14