Slachters boos op NVWA om verbod op halalslachtingen Oorlog? Nee, echt nog lang niet Weer grote betogingen tegen Poetin in Rusland NIEUWS 13 dereen er hier van uit dat China meer op Westen zou gaan lijken. Economisch gezien is dat voor een deel gebeurd, maar politiek totaal niet. Dat wreekt zich nu.'' ,,Dit is een geopolitiek conflict tussen twee grootmachten. Het wordt op meerdere fronten uitge vochten. Het gaat om leiderschap, kennis, technologie en veiligheid. Het doet een beetje denken aan de jaren 80, toen Japan econo misch enorm in opkomst was. Dat werd gezien als een bedrei ging voor het Westen. Het grote verschil is dat Japan destijds mili tair volledig afhankelijk was van de VS, en wat dat betreft dus geen rivaal. China is dat militair gezien ook nog niet, maar het is inmid dels wel de mondiale nummer 2. Daarbij is het ook een ideologisch conflict tussen twee politieke systemen.'' zo dat we in een neerwaartse spi raal zijn aanbeland. De komende tijd wordt precair. Zeker met co rona en de komende Ameri kaanse verkiezingen.'' ,,Het risico bestaat dat de wereld uiteenvalt in twee kampen. China is al lang aan het vissen naar nieuwe bondgenoten. In Afrika en Latijns-Amerika, maar ook in de eigen regio. Het zou kunnen leiden tot twee rivalise rende economische systemen.'' ,,Door de diplomatieke betrek- -fref- -0^ ST kingen open te houden. En door hard door te onderhandelen over de twistpunten, zoals nu ook ge beurt. En het zou fijn als we ook eens de gematigde stemmen ho ren.'' ,,Ja, Mike Pompeo (de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken) maakt alleen maar vergelijkingen met de Sovjet Unie. Dat is blijkbaar nog steeds ons referentiekader. Hij ziet China als een vijand van het Vrije Westen. Net als Rusland, trou wens. Maar de Chinezen willen helemaal niet dat de rest van de wereld communistisch wordt. En Rusland is op geen enkele manier een uitdager als wereld macht.'' ,,Jazeker. Vooral door niet mee te gaan in het geruzie en haar eigen afweging te maken. Dat zal inder daad lastig worden, omdat Eu ropa verre van eensgezind is. Maar als een machtig land als Duitsland rustig zou blijven en de betrekkingen met China openhoudt, dan zou dat helpen. Gewoon blijven kijken waar we iets aan elkaar kunnen hebben. En ons tegelijkertijd afvragen hoe we de handel voort kunnen zet ten zonder dat we ons afhankelijk maken van kwetsbare strategi sche technologie.'' Slachthuizen moeten tijdens het Offerfeest extra maatregelen ne men om coronaverspreiding te voorkomen. Er is dan veel meer ver keer van consumenten dan nor maal. Vooraf moesten slachterijen daarom een offerfeestplan inleve ren bij de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). ,,Hun plannen zijn afgewezen, dat klopt. Waar het probleem voor ons zit is de houding van de NVWA rondom het offerfeestplan'', re ageert Frans Wouters, voorzitter van de Vereniging van Slachterijen en Vleesverwerkende-bedrijven (VSV). Hij stond ze bij in de juridi sche keuzes. ,,Dat de NVWA zo'n plan wilde, is goed en logisch. Alleen de autori teit heeft gezegd: dien maar een plan in! Zonder richtlijnen te geven met hoe je de slachterij offerfeest- proof kan inrichten. Er is ook geen overleg geweest richting de sla gers.'' Volgens Wouters wisten de sla- gers niet waaraan ze moesten vol doen ,,Ze hebben hun best gedaan een plan te maken, maar er was geen houvast. Geen enkele moge lijkheid om dingen aan te passen. Geen aanwijzingen als: als je die maatregelen nog neemt, mag je open. Nee, het was: afgekeurd, afge schoten en poef, de tent kon en moest dicht tijdens het Offerfeest. En deze klanten komen eenmaal in het jaar. Daarom willen de slagers uiteraard graag open.'' Vanwege corona moesten slachterijen een offerfeestplan indienen bij de NVWA Ook ontbreekt er, vervolgt hij, een rapport of dossier, met onvolko menheden. ,,De gronden weten we nog steeds niet. Terwijl de druk bij de slagers van de andere kant, mos lims die verzekerd willen zijn van halal- slacht, toeneemt. Zo'n slager kan niets afspreken nu.'' Terwijl het Offerfeest voor slagers een erg lu cratieve periode kan zijn. Paula de Jonge, woordvoerder van de NVWA, zegt dat wél is aan gegeven waaraan het plan van aan pak moest voldoen. ,,Er is wel de gelijk houvast gegeven. Ook heb ben we de slagers de kans gegeven om een plan van aanpak te wijzi gen, als dit was afgekeurd.'' Een nieuwe Koude Oorlog? ,,Nee. Daar zijn we echt nog lang niet. We stevenen niet onvermij delijk af op een conflict. Dit is geen zero-sum-game (wat de een wint, verliest de ander). Hier heeft de globalisering gelukkig een drukkend effect gehad: ieder een en alles is zó met elkaar ver knoopt. Ook deze twee landen. Deze maand heeft China bijvoor beeld de grootste hoeveelheid maïs ooit gekocht in de VS. Dat gaat allemaal gewoon door, on danks het geruzie. Maar het is wel CHABOROVSK Voor de derde achtereenvolgende zaterdag heb ben duizenden mensen ondanks een demonstratieverbod in het Oost-Russische Chaborovsk be toogd voor de vrijlating van een gevangen gezette voormalige re giogouverneur. De betogers droegen portret ten van de deze maand gearres teerde Sergei Foergal en riepen dat ze hem gekozen hebben en hem terug willen. President Poe- tin heeft hem vorige week maan dag officieel uit zijn functie ge zet. Foergal won in 2018 de plaat selijke verkiezingen van een kan didaat die door het Kremlin naar voren was geschoven. De 50-jarige politicus is naar Moskou gevlogen waar hij in voorarrest zit. Hij wordt ervan verdacht in de jaren 2004 en 2005 betrokken te zijn geweest bij ver scheidene moorden op zakenlie den in de regio. Poetin heeft een partijgenoot van Foergal, Michail Degtjarjov, als interim-gouverneur aange steld. Foergal en Degtjarjov zijn lid van de Liberaal-Democrati sche Partij, een partij die on danks de naam een ultranationa- listische partij is onder leiding van de roemruchte Vladimir Zji- rinovski. Er zouden in meerdere steden betogingen zijn geweest tegen Poetins beleid. maandag 27 juli 2020 Waar gaat het hier om? Wat kunnen de gevolgen zijn? Hoe komen ze hieruit? Ze gaan verbaal inderdaad erg te keer. Kan Europa hier nog iets betekenen? De NVWA verbiedt halal slach tingen bij slagers Henk Worst (Nijkerk) en Ipekci (Harderwijk). Coronamaatregelen zijn er on voldoende, aldus autoriteit. De slagers zijn woedend en span den samen een kort geding aan dat vandaag dient. André Valkeman Nijkerk/Harderwijk Politicoloog Nana de Graaff. GO De demonstranten willen dat de door hen gekozen Sergei Foergal terugkeert als regiogouverneur. foto afp De ruzie tussen de VS en China loopt steeds verder op. Nadat het Chinese personeel van het consulaat was vertrokken, braken de Amerikanen in op zoek naar geheime documenten en bewijs dat er door de Chinezen was gespioneerd. Dit tot grote woede van de Chinese autoriteiten. fotos ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13