'Een Koude 12 NIEUWS De ruzie tussen de VS en China blijft escaleren. Het gaat om spionage, corona, handel en ja, de verkiezingen. Die zijn pas in november, dus dat belooft nog wat. TRUMP VS XI JINPING ANALYSE Het lijkt wel een aflevering uit '24' of 'Home land', maar het is echt. We kijken naar het ver laten Chinese consulaat in Houston en zien een rij zwarte SUV's, vrachtwagens, witte busjes en een sleutelmaker het complex binnenrijden. De Amerikanen zijn op zoek naar geheime do cumenten, want volgens hen wemelde het in het consulaat van de spionnen. Afgelopen dinsdag gaven de autoriteiten het personeel drie dagen de tijd om de boel te ont ruimen en te vertrekken. Meteen verschenen er beelden van mensen die op de binnenplaats paperassen aan het verbranden waren. Het ver sterkte de indruk van de Amerikanen dat er iets stiekems gebeurde in Houston. Landen accep teren doorgaans van elkaar dat er over en weer gespioneerd wordt, maar het Chinese consu laat ging te ver, aldus de Amerikanen. Sterker: volgens de directeur van de FBI wordt er tegen woordig elke tien dagen een onderzoek gestart naar illegale Chinese activiteiten in de VS. Een man uit Singapore heeft inmiddels bekend vier jaar lang te hebben gespioneerd voor Peking. De Chinezen spreken van 'kwaadaardige las ter'. Als reactie hebben zij het Amerikaanse consulaat in de stad Chengdu gesloten. Het is het zoveelste incident in de al langer lopende ruzie tussen de twee kernmachten. En het gaat niet alleen over spionage, maar ook over oneer lijke handelspraktijken, mensenrechten, dief stal van intellectueel eigendom, het coronavi rus, 5G en Hongkong. Zo woedt er al langer een handelsoorlog tus sen China en de VS. Die begon met het aantre den van president Donald Trump. Hij vindt het handelstekort te groot en wil daarom dat zijn landgenoten vooral Amerikaanse producten kopen. Dit probeert hij af te dwingen door ta rieven te heffen op met name Chinese produc ten, zodat die duurder worden. De Chinezen menen dat de VS hun economische opmars wil dwarsbomen en slaan net zo hard terug. Het gaat inmiddels om tarieven op goederen ter waarde van honderden miljarden dollars. De schade aan beide economieën neemt toe (Amerikaanse boeren hebben de export naar China hard nodig. En, de onzekerheid over wat nog komen gaat, treft ook de wereldhandel. De relatie tussen de twee landen is ook be hoorlijk verslechterd door het coronavirus. De Amerikaanse president blijft de Chinezen de schuld geven van de verspreiding ervan; hij heeft het meermaals het 'Chinese virus' ge noemd en ook 'Kung Flu'. Wat hem betreft moet China zelfs schadevergoeding gaan beta len. Er zijn zelfs politici, zoals de Republikeinse senator Tom Cotton, die zeggen dat China het virus met opzet liet ontsnappen. Ook de Chi nezen doen aan samenzweringstheorieën: vol gens hen is het virus door Amerikaanse solda ten naar Wuhan gebracht. Sancties De Amerikanen hebben ook maatregelen ge nomen na de invoering van de nieuwe veilig heidswet in Hongkong, dat sinds 1997 onder Chinees bestuur staat. Die wet verbiedt het on der meer om te protesteren tegen de regering, omdat dit de nationale veiligheid in gevaar zou brengen. Ook het streven naar onafhankelijk heid is nu illegaal. Washington heeft de speci ale handelsstatus van Hongkong ingetrokken, en tarieven ingevoerd. Er zijn ook al sancties afgekondigd tegen hoge Chinese officials, onder wie een lid van het Politbureau, vanwege de wijze waarop Pe king de Oeigoeren in het westen van het land aanpakt. Verder mogen Chinese studenten die banden hebben met militaire instellingen in hun land de VS niet meer in. Er wordt zelfs al over gesproken om de deur ook op slot te doen voor de leden van de Communistische Partij en hun families. In dat geval gaat het om 270 mil joen mensen. Het gaat steeds slechter tussen de twee lan den. De retoriek doet denken aan die van de Koude Oorlog. Volgens minister van Buiten landse Zaken Mike Pompeo zijn de Chinezen 'tirannen op zoek naar macht'. Dit lijkt op de beroemde uitspraak van president Ronald Rea gan, die de Sovjet-Unie in de jaren 80 het 'Evil Empire' noemde. FBI-directeur Christopher Wray noemt China 'kwaadaardig', minister van Justitie William Barr beschuldigt Peking van een 'economische Blitzkrieg' en opnieuw Pompeo roept op tot de vorming van een nieuwe Navo. Het lijkt er op dat Washington op zoek is naar een nieuwe relatie met China. ,,We moe ten een harde waarheid onder ogen zien'', zei Mike Pompeo onlangs in een speech. ,,Als we een vrije 21ste eeuw willen, en niet een Chi nese 21ste eeuw, moeten we ons niet meer blind verhouden tot China. Dat kan niet meer en we moeten er ook niet meer naar terug.'' Inmiddels worden veel Amerikanen almaar bezorgder over de relatie met China, zo blijkt uit onderzoeken. Het verklaart volgens som mige waarnemers de houding van niet alleen Trump, maar ook van zijn Democratische te genstander Joe Biden. Beiden voeren cam pagne met een harde houding tegen Peking. Bovendien heeft Trump het in deze periode liever niet over het coronavirus. Er is veel kri tiek op zijn beleid. De presidentsverkiezingen zijn in november. De verwachting is dat het conflict met China tot die tijd alleen maar ver der op de spits wordt gedreven. CONFLICT Nana de Graaft (47) is politicoloog en doceert Internationale Betrekkingen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ze volgt de ontwikkelingen rond China al jaren. ,,Dit is een geopolitiek conflict tussen grootmachten op meerdere fronten.'' ,,Dan zie ik aan de ene kant een losgeslagen Amerikaanse presi dent die graag wil worden her kozen. Amerika staat er niet zo goed voor, daar wil hij iemand de schuld voor geven. China is wat dat betreft een goede vijand. Aan de andere kant zie ik een land, China, dat alles doet om econo misch te blijven groeien en niet uit elkaar te vallen. En ik zie ook twee leiders, Donald Trump en Xi Jinping, die in eigen land te weinig tegenspraak krijgen.'' Hoe zijn we hier gekomen? ,,Dit komt eigenlijk allemaal voort uit een verkeerde aanname. Toen de Amerikaanse president Nixon begin jaren 70 de eerste toenadering zocht tot het com munistische regime, en toen daarna de dooi inzette, ging ie- maandag 27 juli 2020 Relatie VS en China met de dag slechter Mark van Assen Brussel/Houston Als reactie op de sluiting in Houston sloten de Chinese autoriteiten het Ameri kaanse consulaat in Chengdu. foto epa Wat ziet u als u naar dit conflict kijkt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12