10 NIEUWS Verblijfsvergunning Rwandees zou zijn verlopen en niet worden verlengd De brand in de kathedraal van Nantes blijkt te zijn aangestoken door een vrijwilliger in de kerk, die eerder werd verhoord als getuige. ,,Hij heeft enorm spijt van wat hij heeft gedaan.'' Het moet een wanhoops daad zijn geweest Op zaterdag 18 juli stegen er dikke rookwolken uit de eeuwenoude kathedraal van Nantes. Achter het ge- brandverfde raam waren metershoge vlammen te zien. Na enkele uren had de brandweer de vuurzee onder con trole. Maar de schade binnen was aan zienlijk. Het grote orgel bleek com pleet vernietigd. Onderzoekers con stateerden al snel dat er brand op ver schillende plekken was ontstaan. ,,Dat kan geen toeval zijn'', zei justitie des tijds. Er werd rekening gehouden met opzet, maar er waren in de kerk op merkelijk genoeg geen sporen van braak te vinden. De 39-jarige vrijwilliger Emmanuel werd daarna als eerste gehoord. Hij had als taak om de vrijdagavond voor de brand, de deuren op slot te doen. De Rwandees werd niet verdacht en weer vrijgelaten. In de week erna volgde verder onderzoek door politie en justitie, wat nieuwe aanwijzingen opleverde. Afgelopen zaterdag werd Emmanuel opnieuw meegenomen, maar nu wél als verdachte. ,,Bij zijn eerste verhoor legde hij een bekente nis af aldus justitie. In de kathedraal van Nantes ging gisteren bij de zondagmis een golf van ongeloof en verbijstering rond na de bekentenis van de Rwandees. ,,Het is ongelooflijk: de man is een vrijwilliger in onze kerk. Iedereen hier heeft hem wel eens ontmoet. Onvoorstelbaar. Maar blijkbaar heeft hij dus een be kentenis afgelegd'', vertelde een kerk bezoeker met zwart mondkapje, gis teren na de mis in de kathedraal van Nantes. ,,Het is heel treurig. Voor de dader zélf, maar ook voor ons'', zei de orga nist van de kathedraal. ,,Hoe gaat het leven van deze man eruit zien? En wij moeten maar proberen te begrijpen waarom het is gebeurd. Vriendelijk en dienstbaar De man wordt door kerkbezoekers omschreven als 'rustig, discreet en se rieus'. Hij was vaak bij de mis aanwe zig en toonde zich altij d vriendelijk en dienstbaar. Maar de Franse justitie schetst nu een ander beeld: ,,De man heeft tegen over de onderzoeksrechter bekend op drie plaatsen in de kathedraal brand te hebben gesticht: bij het grote orgel, bij het kleine orgel en bij een elektrische installatie'', aldus openbaar aanklager Pierre Sennès. De Rwandees kwam, volgens be- richten in de Franse pers, in 2012 naar Frankrijk. Ruim vier jaar geleden ging hij aan het werk als vrijwilliger in de kathedraal van Nantes. Hij woonde ook bij gelovigen van het bisdom. Uit e-mails zou blijken dat zijn vi sum was verlopen en dat hij tevergeefs probeerde een nieuwe verblijfsver gunning te krijgen. Het kerkbestuur steunde hem daarin, maar de poging had geen succes. Volgens diverse kranten zou hij eind vorig jaar al opdracht hebben gekre gen om het land te verlaten. ,,Alle pro cedures en beroepszaken waren vast gelopen, zelfs de poging om op ge- zondheidsgronden een verblijfsver gunning te krijgen'', schrijft dagblad Ouest-France. Justitie doet daar geen mededelingen over. Hij was in ge sprek met de autoriteiten over zijn verblijfsvergunning'', was de enige re actie van de openbaar aanklager. Ook de advocaat van de Rwandees, Quentin Chambert, wil niets zeggen over de verblijfstatus en ook niet over de vraag of die een rol speelde bij de brandstichting. ,,Het is een complexe situatie. Ik lees allemaal wilde verha len op sociale media die niets met de werkelijkheid te maken hebben. Ik laat me er niet over uit: dat speelt al leen maar fascisten in de kaart'', re ageerde Chambert. ,,Emmanuel heeft enorm spijt van wat hij heeft gedaan. Dat hij nu heeft bekend, voelt als een bevrijding voor hem'', voegde de advocaat toe. ,,Zijn schuldgevoel zit hem enorm dwars. Het is allemaal veel groter geworden dat hij dacht. Hij werkt volledig mee met de politie. Om zijn oprechtheid te tonen.'' Wanhoopsdaad De kerkgangers deze zondag staken hun verbazing niet onder stoelen of banken. De mis zelf werd in een aparte kapel van de kathedraal ge houden. In het kerkschip is de schade nog te groot. ,,We hebben deze man in onze pa rochie opgenomen. Wat kan er in zijn hoofd zijn omgegaan?'', vertelde Jac queline op de lokale televisie. Een an der gaf antwoord: ,,Het moet een wanhoopsdaad zijn geweest, om in Frankrijk te kunnen blijven.'' Die gedachte zou bizar genoeg wel eens bewaarheid kunnen worden met de bekentenis die er nu ligt. De Rwandees is officieel aangeklaagd wegens 'vernieling door brandstich ting'. Daarop staat een maximale cel straf- uit te zitten in Frankrijk - van tien jaar. maandag 27 juli 2020 De brand in de historische kathedraal van Nantes riep herinneringen op aan de dramatische avond dat de beroemde Notre-Dame in Parijs vlam vatte. foto ap Ongeloof en onbegrip over bekentenis brandstichter Frank Renout Nantes - Kerkganger in Nantes Advocaat Quentin Chambert wil niet zeggen of de verblijfsstatus van de Rwandees een rol heeft gespeeld bij de brandstichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10