I feiiii 9 De Oostenrijkse regering is een campagne gestart om bergwandelaars te waarschuwen dat koeien geen knuffels zijn, maar wel degelijk een dodelijk gevaar kunnen vormen, zeker als ze aan het schrikken gemaakt worden. Columbus uit park verwijderd Meerdere ongelukken waarbij Duitse wandelaars gewond raakten, zijn de reden dat de overheid in Oostenrijk een campagne nodig vindt om toeris ten te wijzen op het gevaar van koeien. Maar er is ook zorg om (in middels deels verwijderde) filmpjes op sociale media. Daarin provoceren jongeren runderen moedwillig voor een spectaculair videootje. In een weiland aan het meer van Vilsalp in Tirol raakten vorige maand drie wandelaars gewond na een aan val door koeien. Een 37-jarige Duitse vrouw moest per helikopter naar het ziekenhuis worden gevlogen, nadat ze was vertrapt door een koe die haar kalf verdedigde. Een paar jaar geleden werd een Duitse wandelaarster (45) doodgetrapt door een kudde in het Tiroler Stubaital. De dieren waren in paniek geraakt en wilden hun kalve ren beschermen tegen haar hond. Oostenrijk reageerde vorig jaar al met een video met tien gedragsregels voor de omgang met vee, gericht op wandelaars en toeristen die door de idyllische weilanden trekken. Een van de waarschuwingen: 'Een alpen weide is geen dierentuin'. Andere tips: honden moeten aangelijnd blij ven en wandelaars mogen nooit tus sen koeien en kalveren doorlopen. Honderden kilo's Volgens het Oostenrijkse ministerie van Landbouw staan er in het land zo'n 300.000 runderen op 8000 be heerde weilanden. Veel wandelpa den doorkruisen die gebieden en daar loert het gevaar als wandelaars niet serieus rekening houden met de grote dieren, die bijna altijd vreed zaam staan te grazen en meestal vriendelijk en nieuwsgierig zijn. Maar als ze zich bedreigd voelen kunnen ze wel honderden kilo's ge wicht in de strijd werpen. De Oostenrijkse minister van Toe risme, Elisabeth Köstinger, hield on langs een 'Alpentop' met vertegen- Koeien zijn vredelievend, maarkunnen agressief worden woordigers uit de landbouw, het toe risme en de Alpenvereniging over het al dan niet opzettelijke wangedrag van sommige toeristen. Zorgwek kend noemde ze de Kulikitaka Chal lenge op TikTok waarbij een van de uitdagingen zou zijn een koe of een kudde bang te maken en dat te fil men. Volgens boeren beseffen de vaak jeugdige grappenmakers niet hoe gevaarlijk het is als een geschrok ken kudde op hol slaat. Köstinger meldde 'dat een aantal van dit soort video's inmiddels was verwijderd'. Duitsland Boeren in Duitsland hebben ook ge waarschuwd deze video's niet na te apen. ,,Koeien zijn vredelievend, maar ze kunnen agressief worden, vooral als het gaat om de verdediging van hun kalveren'', zei Udo Hem- merling, secretaris-generaal van de Duitse Boerenbond in Duitse media. Een vlucht in paniek kan ook fatale gevolgen hebben voor de dieren zelf. In Allgau Oberstdorf in de Duitse Al pen renden geschrokken koeien een berg af, waarbij twee dieren omkwa men en enkele andere gewond raak ten. Ook Duitse boeren hebben erva ring met ongevallen met koeien. Vo rig jaar noteerde de Duitse verzeke ring voor land- en tuinbouw 5669 ongevallen door contact met vee. Vijf mensen kwamen daarbij om. De autoriteiten in het Ameri kaanse Chicago hebben een beeld weggehaald van ontdekkingsrei ziger Christoffel Columbus. Burgemeester Lori Lightfoot liet het monument in Grant Park verwijderen nadat protesten van activisten flink uit de hand wa ren gelopen. Activisten vinden dat Columbus verantwoordelijkheid draagt voor de onderdrukking van in heemse inwoners van het conti nent. Bij demonstraties bij het beeld, dat sinds 1933 in het stads park stond, waren een week gele- den 49 politiemensen en vier betogers gewond geraakt. Niet alle inwoners zijn blij met het besluit. Het hoofd van een or ganisatie voor Amerikanen van Italiaanse afkomst noemt de ont dekkingsreiziger uit Genua juist een symbool van hoop. Corona-app Duitsland faalt Dierentuinen in gevaar Aarde beeft in Noord-Limburg Sinkhole onder controle zaterdag 25 juli 2020 GO PAS OP! Oostenrijkse Alpenkoe is geen speeltje Bob van Huët Rotterdam/Wenen -Udo Hemmerling, Duitse boerenbond CHICAGO Het beeld van Columbus in Chicago. foto reuters BERLIJN De Duitse corona-app heeft wekenlang bij veel gebruikers slecht gefunctioneerd. Het probleem speelde bij Android-smartphones. Daardoor zouden mo bieltjes van Samsung en Huawei niet of laat hebben gewaar schuwd. Het soft warebedrijf erkent de problemen in oudere versies van de app. Het Duitse ministerie zegt dat het euvel ver holpen kan worden via de instellingen. 7 ll r ,l I 'I1 iirWBF KKiJSJEfSIF HILVERSUM Bijna alle Nederlandse dierentuinen verkeren in problemen. Ze heb ben het ministerie van Landbouw om 110 mil joen euro gevraagd om het inkomensver lies door de lockdown te compenseren. WEERT Bij Weert heeft zich gistermorgen vroeg een aardbeving met een kracht van 1,1 voorgedaan. Het was de eerste tektonische beving in Nederland dit jaar, stelt het KNMI. In tegenstelling tot Groningen, waar aardbevingen het ge volg zijn van gaswin ning, hebben bevin gen in Limburg een natuurlijke oorzaak. Ze zijn het gevolg van bewegingen van breu ken in de aardkorst. KERKRADE Bijna alle bewoners van de huizen rond een sinkhole in Kerk- rade zijn of kunnen weer terug naar huis. Alleen het huis dat direct naast het gat staat, is voorlopig onbewoonbaar. Don derdagochtend zakte de grond onder de weg plots in, waar door een gat ont stond. Dertien wonin gen werden ontruimd. Het gat is tijdelijk ge dicht. Hoe diep het is, is nog onduidelijk. De levensgevaarlijke Kulikitake-challenge. screenshots tiktok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9