en het juiste is. Ook willen we dat anderen /.ich dat eens gaan realiseren. Informatie die voor ons wereldbeeld waardevol is, nemen we aan. Informatie die niet in ons straatje past, laten we weg, relativeren we, of we geven er een draai aan.'' Dan belanden we in een echo chamber zoals Stef Aupers het noemt, of een 'filter bubbel' - een situatie waarin we alleen nog informatie binnenkrijgen die het eigen wereldbeeld versterkt. Dat geldt dus niet alleen voor mijn moeder, maar evengoed voor mij. Als we het tóch niet eens worden, moet ik haar dan maar gewoon niet meer bezoeken, vraag ik Niks, waarbij ik vol spijt denk aan mijn moeders zoeteaardappelfriet. ,,Dat zou zonde zijn van jullie goede band'', zegt hij. ,,Je zou 'boven het gesprek kunnen gaan hangen', benoemen waar de schoen wringt. 'Dit is een onderwerp waar we allebei niet van opknappen als we het erover hebben. Het doet mij wat in de relatie met jou en dat wil ik niet. Ik zou het fijn vinden om het te hebben over andere dingen'.'' complotdenkers te praten als hij de rol van onderzoeker inneemt. Dave Niks kan con structief met zijn moeder over het verleden praten als hij als psycholoog denkt; als zoon gaat hem dit bij een aantal onderwerpen een stuk lastiger af. ,,In jouw geval'', zegt Niks, ,,kan het hel pen met je moeder te praten als journalist. Je wordt er wijzer van. Onthou wel dat het slechts een hulpmiddel is om het contact aan te kunnen gaan. Uiteindelijk wil je niet als journalist, maar als dochter met je moe der vooruitkomen.'' Dan heeft hij nog één essentiële troef. ,,Humor. Als je niet meer kunt lachen, wordt het wel heel serieus en zwaar.'' Als ik de tuin weer uit kom, ruikt het naar zoeteaardappelfriet en heeft mijn moeder de puzzeldoos uit het folie gehaald. Ze moppert dat er vaak één stukje blijkt te ontbreken. ,,Zul je nu ook weer zien.'' ,,Maar mam'', zeg ik. ,,Deze puzzel is nieuw.'' ,,Dan nog.'' ,,Denk je'', vraag ik van anderhalve meter afstand, ,,dat de overheid daar achter zit?'' Ze speelt meteen mee. ,,Zéker weten. Die heeft overal een vinger in de pap.'' Stef Aupers vindt het makkelijker met ZATERDAG 25 JULI 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 99