Hoe is het als de liefste van de hele wereld complot theorieën verspreidt op sociale media? Journalist Fenna Riethof (27) wil haar moeder (62) beter begrijpen. Zo'n jaar of vijf geleden viel me op dat mijn moeder behalve spirituele artikelen ook complottheorieën begon te delen op Facebook. Artikelen van, in mijn ogen, obscure bronnen. Ik kon erom lachen met vriendinnen. ,,Heb je het al gehoord? Poetin is geen man, maar een hagedis.'' Gelukkig bleek mijn moeder niet écht te geloven dat Poetin een hagedis is. Ze legde me uit dat ze haar volgers wil laten kennismaken met niet-reguliere informatie. Hen wil uitdagen om 'verder te kijken', niets uit te sluiten. De jaren erna verging het lachen me en nam mijn ongeloof toe. Ik herinner me mijn moeders vijandigheid tegenover de farmaceutische industrie - met de kennis van nu had ze haar kinderen nooit laten inenten, zei ze. Nog hoor ik ons gesprek over de aarde, waarvan ze niet wilde uit sluiten dat die tóch plat is. Ongeloof werd ergernis, ergernis woede. Tijdens bezoekjes vermeden we bepaalde onderwerpen om het gezellig te houden. Als er toch een alternatieve theorie het gesprek insloop, kapte ik het af. ,,Jaja, en Poetin is een hagedis.'' Die tactiek werkte prima, tot het coronavirus. Eerst werd mijn moeder actiever op soci ale media. Een artikel van een alternatief nieuwsplatform passeerde de revue: RIVM gesponsord door stichting van techmiljardair Bill Gates. En een blog van een Peter met een eng gezicht: Covid-19 is een verdienmodel. Toen richtte ze zich in een mail recht streeks tot mij en mijn broers en zussen. 'Dit is informatie die je in het reguliere mediacircuit niet hoort of leest. Weet ook dat veel van deze artsen die wel praten al vermoord of verdwenen zijn. Doe er je voordeel mee of doe er niets mee, maar ik vind dat ik als moeder een verantwoorde lijkheid heb voor het welzijn van mijn kinderen.' Ik klikte op de YouTube-link. Een betoog van een Amerikaanse arts met stoom uit zijn oren. Covid-19 zou uit een Amerikaans lab komen, waar het van hiv- en SARS- eigenschappen was voorzien. 16 FOTO'S SHODY CAREMAN Mijn moeder, een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 96