'Ik ben ervoor altijd alles ter discussie te stellen en te verbeteren' genivelleerd land, qua inkomen een van de vlakste landen ter wereld. Er is hier een enorme obsessie voor wat de buurman ver dient: als dat maar niet te veel is! Ik denk dat de vraag moet zijn hoe we allemaal meer kunnen verdienen. Je hoeft de top niet naar beneden te halen om de bodem te helpen. Om je vraag te beantwoorden: ik vind dat je altijd moet proberen progressief te zijn. Dat is niet per se links.'' ,,Ik ben ervoor altijd alles ter discussie te stellen en te verbeteren. Ik zit op de koers van ecomodernisten: we moeten ophouden met somberen en geloven in het kunnen van de mens.'' Een half uur later scheuren we terug naar de haven. ,,De enige natuurlijke baai van Nederland'', zegt Kelder. Op de valreep nog een weetje. Bij het afscheid vraagt hij of ik tevreden ben met zijn antwoorden en of hij zichzelf niet te vaak heeft tegengesproken. ,,Ik be grijp best dat ik moeilijk ben in te delen. Mensen houden ervan om te labelen. Rechts. Progressief. Vegetariër. Groen. Benzineslurper. Anarchist. Liberaal. Ik hou er niet van om te worden ingedeeld, daar heb ik een fysieke weerstand tegen. Ik wil ongrijpbaar zijn.'' pen en om mensen te prikkelen. Ik vind het rumoer tijdens zulke gesprekken heerlijk.'' Omdat de zon eindelijk is doorgebroken kan de fotograaf aan het werk en daarom gaan we weer op pad: ik mag zelfs even achter het stuur van Kelders ronkende vier- cilinder. Na een strandwandeling en een sessie in het bos waarbij Kelder jongens achtig dennenappels naar ons gooit, is onze laatste stop de verbouwde strandtent West aan Zee. Kelder twijfelt of hij 'muntthee en een appelding' zal bestellen, of een witte bour gogne. ,,Ik heb moeite hier op het eiland witte bourgognes op de kaart te krijgen. Soms zie ik een instapmodelletje, maar nooit een Puligny-Montrachet. Overigens geef ik nooit meer uit dan honderd euro voor een fles wijn. En nu, in coronatijd, vijftig.'' ,,Heb ik dat gezegd? Het moet niet gekker worden. Toen zaten we nog midden in de verrechtsing en zagen we voortdurend het lelijke gezicht van het kapitalisme, dat er alleen maar op uit leek aandeelhouders nog rijker te maken. Vandaag gaat de slinger weer de andere kant op. Nederland is een Jij bent progressief? In 2009 beweerde je in een interview: 'Hoe ouder ik word, hoe linkser ik word.' Ik neem aan dat je dus zo langzamer hand eindelijk terug bent bij de sociaal democratie? 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 94