'Soms bellen er vriendjes met relatie problemen. Dan zeg ik: vraag je werkelijk mij om advies?' Kun je je opnameapparaat niet even uit zetten?" Na de lunch rijden we in de Land Rover over het eiland, terwijl Kelder ons wijst op bezienswaardigheden, zoals een huisje dat zijn ouders vaak huurden ('ik herinner me dat het op het eiland altijd koud was, altijd koud'). We komen aan bij de vakantie woning die Kelder en zijn broer Maarten een paar jaar geleden lieten bouwen, toen ze 90 vierkante meter duinrand konden bemachtigen. Het ecovriendelijke huis oogt spectaculair: een opvallend bouwwerk van geperst Fins hout, een moderne piramide in het landschap. Kelder: ,,Een huis mag hier maar zeven meter hoog zijn, dus we hebben lengte ge wonnen door de diepte in te gaan. Ik wilde vooral het gevoel van ruimte benadrukken. We hebben een grote open kamer, met aan de kant verschillende lagen die zijn verbon den door trappetjes.'' Hij neemt ons mee naar de nok, waar a an het plafond een grote doorzichtige plas tic kuipstoel hangt met prachtig uitzicht op zee. Er ligt een verrekijker, die Kelder vroeger gebruikte om in het huisje van zijn ouders naar zee te staren. ,,Dan riep ik namen van passerende schepen. Mijn vader wist meteen de rederij en de gezag voerder.'' We kijken uit over de duinen. ,,Wat ik aan dit huis vooral zo fijn vind zijn de avonduren. Het licht is hier dan heel mooi, het huis wordt een soort lichtspetterende diamant.'' Even later zitten we aan de ruime eet tafel. Ik vraag of hij het huis wellicht wil verhuren, maar dat doet hij in principe helaas niet. ,,Al zou ik dat misschien wel moeten doen, want ik heb natuurlijk ook een coronatikje gekregen. Ik denk dat ik zeker drie ton omzetverlies heb, niet alleen van gemiste optredens, maar ik verkocht ook een paar maanden nauwelijks kleren via mijn kledinglijn bij de firma Suitsupply. Gelukkig trekt dat nu weer bij. Wel heb ik mijn Maserati weggedaan, als een concessie naar deze tijd. Maar ik heb nog steeds wel zeven auto's in mijn garage staan, hoor.'' ,,Ik moet toegeven dat ik door de crisis wat mood swings had, en dat past toch niet bij me. Naast de inkomsten miste ik het op recht om op te treden. Verder ben ik hier meestal alleen, mijn leven speelt zich voor een groot gedeelte in eenzaamheid af. Tijdens de crisis nam ik me voor eens in alle rust te werken aan een boek over mijn persoonlijke avonturen. Helaas kwam daar wat tussen toen ik over de coronacrisis iets ter discussie stelde dat een beetje stof deed opwaaien.'' Dat is een understatement. Toen Kelder in het begin van de lockdown poneerde dat de economie was stilgevallen omdat we '80- plussers aan het redden zijn die te dik zijn en gerookt hebben', kreeg hij een shitstorm aan kritiek over zich heen. ,,Ik ben een hof nar'', zegt hij erover, met een kleine stem verheffing. ,,Ik moet lastige vragen stellen met een knipoog, de waarheid verpakken als een sprookje. Tijdens de coronacrisis heb ik dingen ter discussie gesteld, zonder dat ik daar nu per se zelf iets van vind. Ik ben een lachspiegel.'' ,,Ik becommentarieer politiek, en als het moet dus ook de beslissingen van dit kabi net. Dat hoort er nu eenmaal bij. In inter views krijg ik altijd vragen over Mark - zo als hij ook wel vragen over mij krijgt - maar we hebben de afspraak dat we elkaar een beetje met rust laten. Hij komt hier vaak naartoe, binnenkort weer. Dan kijken we naar documentaires, archiefbeelden over de jaren 70, het liefst over Joop den Uyl. Zijn kabinet vinden wij by far de interessantste regering die Nederland ooit heeft gehad, interessanter dan Ruttes eigen kabinetten.'' We praten verder over Kelders ongebon denheid. De afgelopen jaren is zijn liefdes leven - met op de klippen gelopen relaties met Georgina Verbaan en Lauren Verster - in de media breed uitgemeten. ,,In de liefde ben ik een dweil. Ik heb niet echt een indrukwekkend trackrecord. Soms word ik gebeld door vriendjes die relatie problemen hebben en dan zeg ik: vraag je werkelijk my om advies? Ik koester mijn solitaire bestaan, maar als er een duif in mijn net vliegt, zien we wel hoe het gaat.'' ,,Nou, dit is een plek op aarde waar je ont zettend goed monogaam kunt zijn. Kort pittig met windjack, dat zijn de vrouwen hier. Niet helemaal mijn interesse. Ik leef een afgezonderd leven met mijn Britse kortharige katten Harry en Carlos, en ik ben best gelukkig, hoor.'' Hij checkt ondertussen zijn telefoon: hij krijgt een berichtje binnen over De Stelling van Nederland, het programma van Avro- Tros waarvoor hij begin juli het racisme- debat leidde. Kelder: ,,Dat soort debatten vind ik geweldig om te doen, en ik denk ook dat ik er goed in ben, omdat het me makkelijk afgaat vele standpunten te begrij- Concessie naar deze tijd? Heb je je zorgen gemaakt? Wat vond je vriend Mark Rutte ervan dat je je tegen zijn beleid keerde? Heb je op dit moment een relatie? Je zit niet op Tinder om te kijken of er op Terschelling nog iets te scoren valt? ZATERDAG 25 JULI 2020 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 93