het minst. Zelf vind ik: als je dan toch hard werkt, kun je er maar beter veel geld mee verdienen.'' ,,Van oudsher werkten de Kelders inder daad in de diamantslijperij. Mijn opa schopte het van arbeider tot fabriekschef, maar bleef wel altijd rood. Hij woonde in huizen van de socialistische woningbouw vereniging. In feite waren wij een model familie van socialistische verheffing. Mijn vader heeft mij weleens meegenomen naar een partijcongres van de PvdA, waar ik Joop den Uyl bibberend de vraag stelde of Hans Janmaat van de toenmalige extreemrechtse Centrumpartij kiezers weghaalde van links. In latere jaren is mijn vader afgehaakt richting D66 en de VVD. De verstandige afslag, zeg maar.'' En je moeder? ,,Een lieve binnenvetter die zichzelf weg cijferde ten bate van haar gezin, met de boeken van Simone de Beauvoir op haar nachtkastje. Uiteindelijk was ze de baas in huis, mijn vader was niets zonder haar. Ze hebben ons calvinistisch opgevoed, in de zin dat mijn ouders niet maalden om spulletjes. Het was een ver doorgevoerde eenvoud, waar ze ook wel een beetje mee koketteerden. Toen de leaseauto in de jaren 80 werd uitgevonden, wilde iedereen in zo duur mogelijke auto's rijden. Pesterig koos mijn vader daarom de goedkoopste, een signaalgele Ford Taunus. Later heb ik hem wel aan de Saabs en de Volvo's gekregen.'' ,,Nu minder dan vroeger. Met mijn broers heb ik weleens bedacht dat onze interesse in het materiële een reactie was op de soberheid van onze ouders. Mijn broers Maarten en Reinier vertrokken allebei naar de VS om te studeren. Inmiddels zijn zij soepel draaiende carrièremachines in de corporate business, die zich een beetje zorgen maken over hun jongere, matig verdienen de broertje. Ik blijf toch altijd de wankelste.'' Voor het eerst sinds onze ontmoeting is Jort even stil. Dan, aarzelend: ,,Mijn moeder heeft mij dat ooit verteld. De jongens zijn binnen anderhalve dag na onze geboorte Zegt de kleinzoon van een rode arbei der. Want jij bent wél van de spulletjes. Jij was de oudste van een drieling, van wie je twee jongere broertjes het niet hebben overleefd. ZATERDAG 25 JULI 2020 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 91