II Lichamen militairen naar Eindhoven 8 NIEUWS Dit is BAZ, hij Bezorgt Altijd op Zaterdag ca. 3 uur de krant, om 08.00 uur is hij klaar Zaak Nicky Verstappen dient in september Bezorg jezelf een vrije zaterdag Informatie of aanmelden? krantenbezorgen.nl Wil jij de zaterdag ook sportief beginnen? Bezorg dan de krant bij jou in de buurt Verdienste 80 tot 140 per vier weken* En lees op zaterdag gratis de krant 27 DNA-SPOREN Brechs advocaat Gerald Roethof zegt steeds dat het OM in 'bewijs- nood' verkeert, dat ontvoering, misbruik en het doden van Nicky niet bewezen kan worden. Hij vroeg daarom gisteren opnieuw om vrijlating: ,,Dan zou mijn cliënt als vrij man naar de zittings dagen in september komen.'' Maar net als alle vorige keren trok de rechtbank een andere conclusie: het dna (27 sporen, zie kader) dat op en bij Nicky aangetroffen is, wijst op 'langdurig, intensief con- Dus eerst herken je iemand niet, en twintig jaar later wel? - Gerald Roethof, advocaat van Jos Brech tact, stelt een deskundige in het dossier. En dus moet Brech in de cel blijven, zo volgt de rechter de redenering van het OM. Tijdens de zitting zette Roethof gisteren vraagtekens bij nieuwe getuigenverklaringen. Zo is de Belgische forensisch expert Wim Van De Voorde ondervraagd over de doodsoorzaak en misbruikspo- ren. ,,Deze meneer zegt: er zijn twee hypotheses, het gaat om smoren of wurgen'', zei Roethof. ,,Maar hij zegt ook: een duidelijke doodsoorzaak kan niet worden vastgesteld, het NFI waagt zich ook niet aan de aard van het over lijden.'' Volgens de raadsman weegt de Belgische patholoog onterecht ex terne factoren mee, zoals de wijze waarop Nicky was neergelegd. Ook hecht Roethofweinig waarde aan een pas opgedoken getuigen verklaring van twee vrouwen. De twee hadden in 1998 al bij de poli tie gemeld dat zij een man met een jongetje hebben zien fietsen op de heide op de dag van Nicky's ver dwijning. De informatie bereikte toen het onderzoeksteam niet, de vrouwen menen nu dat dat Brech moet zijn geweest. Maar de advo caat vindt de verklaring ongeloof waardig: ,,Destijds verklaarde een van hen: 'ik zou de man niet her kennen, ik kan geen signalement geven'. Dus eerst herken je iemand niet, en twintig jaar later wel?'' De inhoudelijke behandeling is vanwege het coronavirus ver plaatst naar september en oktober. In totaal trekt de rechtbank dan zeven dagen uit voor de zaak. De moeder en de zus van Nicky zul len ook spreken, de grote vraag is of Brech er dan voor kiest om zijn zwijgen te doorbreken en te ver tellen hoe zijn dna op de jongen terechtgekomen is. De verdachte zit al bijna twee jaar in voorlopige hechtenis. Aan het einde van de achtste en laatste voorbereidende zitting besloot de rechter in Maastricht gisteren dat dit voorlopig zo blijft. Nicky Verstappen verdween in augustus 1998 van een zomer kamp op de Brunssummerheide, een dag later werd hij dood gevon den naast een nabijgelegen kerst bomenperceel. Brech (57) kwam pas in 2018 in beeld bij een groot dna-onderzoek. Na een klopjacht in Spanje werd hij aangehouden. Volgens het OM heeft Brech de jongen ontvoerd, verkracht en daarna door verstikking om het le ven gebracht om het misbruik te verdoezelen. Brech ontkent, maar zwijgt nog altijd over zijn dna op het lichaam en de kleding van Nicky. Daarover zou hij wel iets op papier gezet hebben, maar die ver klaring blijft voorlopig in de kluis. ANP Eindhoven De lichamen van Christine Mar tens (34) en Erwin Warnies (33) worden vandaag naar vliegbasis Eindhoven gebracht. Dit gebeurt met een KDC-10, een transport vliegtuig van Defensie. De militai ren komen naar verwachting rond 13.00 uur aan in Nederland. Na aankomst vindt in aanwezig heid van nabestaanden, minister Bijleveld en staatssecretaris Visser van Defensie en Commandant der Strijdkrachten Bauer een korte ce remonie plaats. Daarna worden de lichamen overgedragen aan de na bestaanden. Snelle hulp De twee militairen kwamen om het leven toen de NH90-helikopter waarin ze zaten, in zee stortte. Mar tens en Warnies zaten voorin het toestel. Twee andere militairen, een sensor-operator en een helikopter redder, zaten achterin en overleef- den de crash. Zij konden op eigen kracht uit het toestel klimmen en hadden alleen lichte verwondin gen. De helikopter is gezonken. Dat gebeurde nadat twee van de vier drijflichamen waar het toestel aan hing, waren geknapt. De helikopter ligt nu op meer dan 1 kilometer diepte. Defensie meldt dat gepro beerd is het toestel drijvend te hou den om het te kunnen bergen en te onderzoeken, maar dat ruwe zee en harde wind dit onmogelijk maak ten. De collega's op het moederschip, de Zr.Ms. Groningen, zagen het toestel zondagmiddag voor hun t De helikopter is gezonken en ligt op meer dan 1 kilometer diepte bij Aruba ogen in het water storten, op zo'n twaalf kilometer uit de kust van Aruba. 'Een onwezenlijk gezicht', dat volgens directeur operaties Boudewijn Boots diepe indruk heeft gemaakt op de bemanning. Maar tegelijkertijd is dat ook een geluk bij een ongeluk geweest. Hierdoor konden collega's ra zendsnel in een rubberboot sprin gen om eerste hulp te verlenen. De fensie zorgt dat er psychologische bijstand is voor de bemanning van de Zr.Ms. Groningen. WhatsApp INTERESSE naar: 06 219 11216 alle leeftijden maar tenminste 15 jaar zaterdag 25 juli 2020 Peter R. de Vries en Gerald Roethof na de laatste pro-formazitting tegen Jos Brech. foto anp Brech wacht in zijn cel proces af Jos Brech blijft in de gevange nis tot de inhoudelijke behan deling van de zaak-Nicky Ver stappen in september begint. De 57-jarige Limburger wordt verdacht van het ontvoeren, misbruiken en doden van de 11-jarige jongen in augustus 1998. Hij ontkent. Niels Klaassen Maastricht De lichamen van de militairen die zondag om het leven kwa men bij een helikoptercrash voor de kust van Aruba, worden vanmiddag na een ceremonie overgedragen aan de nabe staanden. Dat heeft het ministe rie van Defensie gisteren ge meld. MAASTRICHT Jos Brech ontkent iedere betrokkenheid bij de dood, de ontvoering en het misbruik van Nicky Verstappen. De verdachte weigert tot dusver te verklaren hoe het kan dat 27 van zijn dna-sporen - huid, speeksel en haar - aan getroffen zijn op de onderbroek en het lichaam van de jongen, die in 1998 dood werd gevonden nadat hij ver dween van een kamp. Het gaat onder meer om twee haren en één deel van een haar. ,,Ook zijn er drie huidschilfers gevonden en verder 21 biologische contact sporen, waaronder mo- gelijk speeksel'', zei de rechter eerder. De spo ren wijzen volgens een dna-expert die in het strafdossier aan bod komt op 'langdurig, in tensief' contact, en niet op 'oppervlakkige of eenmalige' aanraking. Mede daarom werd het voorarrest van Brech steeds verlengd. *afhankelijk van de leeftijd/wijkgrootte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8