SCHOOLVOORBEELD Dat William Koole (17) met zijn vrienden weleens discriminerende grappen maakte over 'zwarten' en juist door 'een neger' werd geholpen toen de nood aan de man kwam, heeft hem veranderd. Van welke docent kreeg jij les voor het leven? „Nog geen halfjaar geleden is het gebeurd, in februari 2020. Thuis liep het niet zo lekker. Mijn vader heeft al jaren een nieuwe vriendin. Zij is een heel ander type dan ik. Onze karakters botsen. Overdag zijn mijn vaders vriendin en haar kinderen vaak bij mijn broer en mij thuis, 's avonds slapen ze bij haar. Ik kon altijd goed met mijn vader overweg, ik hielp hem veel met zijn werk in het vastgoed. Ik wil er verder niet te veel over zeggen, maar er was veel ruzie. Het stelde niets voor, het was de druppel die de emmer deed overlopen. Op een dag dacht ik dat haar zoon de vaatwasser zou inruimen, maar hij had het niet gedaan. Toen mijn vader de volgende dag de vieze vaat zag staan, kreeg ik de volle laag. Aan het eind van onze woordenwisseling, net toen ik naar school wilde fietsen, zei hij: 'Je kijkt maar wat je doet, je slaapt op het station of op straat, maar je komt er van avond niet meer in.' Toen heb ik mijn spullen gepakt, wat broeken, schoenen en een tandenborstel. Intussen had ik meneer Barreto geappt, mijn docent en mentor van het Techniek College Rotterdam. Ik weet niet of ik van daag naar school kan komen, ik ben het huis uit gegooid, en ik heb geen slaapplek Het was geen toeval dat ik Barreto appte, we had den geregeld goede gesprekken gehad, hij was een soort maat van me geworden. Hij stelde zich op als een grote broer: 'Als er iets is kun je me altijd bellen, maakt niet uit hoe laat', had hij weleens gezegd. Barre- to appte niet terug maar belde me onmid dellijk: 'Waar ben je nu? Ik zit in vergade ring maar ik kom je halen.' Binnen twintig minuten stond hij in de straat bij mijn huis in Oud-Beijerland, in de Hoeksche Waard. Ik heb mijn spullen ingeladen, en we zijn naar een vriend van me gereden, bij wie ik kon blijven slapen. Barreto kon mij helpen op praktische pun ten waar ik mee zat. Ik ben zeventien jaar en ineens moest ik voor mijzelf zorgen. Ik moest volwassen wezen. Ik had niks, geen huis, geen inkomen. Mijn moeder is plot seling overleden aan een hersenbloeding toen ik elfjaar was, dus naar haar kon ik ook niet toe.'' ,,Ik heb hierover nagedacht. In mijn vriendenkring uit het dorp hebben wij het niet zo op buitenlanders. Het is altijd: zwarten dit, zwarten dat - dat soort ge sprekken was normaal. Maar toen ik niet meer wist wat ik moest doen, op het punt dat ik echt iemand nodig had, kwam die zwarte mij ophalen. Het is wel heel toeval lig dat ik nooit omga met buitenlanders en dan geholpen word door een zwarte. 'Deze neger staat toch weer voor je klaar hè', zei Barreto, toen hij mij ophaalde. We maakten er ook wel grappen over. Barreto kon het hebben, hij maakte ook grappen over ons. Dat kon, zo'n band had den we. Hij geeft installatietechniek. Zijn praktijklessen zijn anders, hij denkt posi tief over ons en probeert zich in ons te verplaatsen. Ik zou bijna zeggen als een vriend, maar hij is in principe niet onze gelijke. Hij kan lekker ouwehoeren, is niet streng, maar heeft gezag. Hij hoeft zijn macht niet te gebruiken. Dat had ik nog nooit meegemaakt met een leraar. ,,Op die dag dat ik het huis uit ben ge gooid, moest ik met Jeugdzorg praten. Hij bleef er de hele dag bij zitten. Op een gegeven moment keek hij naar mijn pols: 'Van wie heb je dat horloge?' vroeg hij. 'Van mijn vader', zei ik. Twee dagen later riep meneer Barreto me bij zich. 'Alles gaat ver anderen', zei hij. 'Het zal misschien eerst erger worden. Maar je gaat ook veel moois ontdekken. Jij gaat een nieuwe tijd in. Ik wil dat je probeert je hoofd boven water te houden. Vind je het goed dat ik je een nieuw horloge geef?' Dat vond ik wel apart. 'Elke keer als je naar de tijd kijkt', zei hij, toen hij me het horloge gaf, 'moet je maar denken: er is nu een nieuwe tijd. En dan denk je daarna: ik moet doorgaan, ik houd moed.' Ik kijk altijd naar dat horloge, ik ben er zó zuinig op. Over tien jaar wil ik zijn zoals Barreto. Dat ik iets kan betekenen voor iemand, dat wil ik. Dat is belangrijk voor de rest van mijn leven.'' 6 'Meneer Barreto hoeft zijn macht niet te gebruiken' TEKST PETER HENK STEENHUIS FOTO MARCEL PRINS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 86