Groeten uit Oisterwijk 0«" 00" MAARTJE WORTEL ,10' Vakantie in eigen land is zo gek nog niet. Schrijver Maartje Wortel vond in een bos bij Oisterwijk troost bij craquelerende vazen. Waar ik zelf nooit aan zou hebben gedacht als vakantiebestemming is Brabant. Dat ligt niet aan Brabant, maar aan mezelf. Of eigenlijk aan mijn vader en moeder. Mijn broer en ik moesten vroeger of naar Schotland om aan een tuigje aan een rots te hangen, of naar een Waddeneiland, waar we vogelgeluiden moesten leren herkennen. Maar een paar jaar geleden zat ik door een samenloop van omstandigheden in een klein huisje in een bos in Oisterwijk, aan een pad vlak naast boscafé De Rode Lelie. Een vriendin van mij wilde weg bij haar man. Wie weg wil uit een relatie maar niet weet hoe, denkt daar niet zelden over na in vakantiehuisjes of stacara vans. Dat nadenken komt meestal neer op het drinken van grote hoeveelheden alcohol. Of vreemdgaan. Of allebei. Enfin. Ik bezocht die vriendin in dat boshuisje en kwam erachter dat zich daar het Europees Kera misch Werkcentrum bevindt. Dat klinkt niet echt sexy, maar terwijl mijn vriendin op aanraden van haar psycholoog haar moeder denkbeeldig in de tuin begroef- ze ligt achter een muurtje - bezocht ik dat centrum. Er was een kunstenares die er achter kwam dat de keramische vazen die zij maakte bij een bepaalde temperatuur barsten. Craqueleren heet dat. Ze merk te dat dit een geluid met zich meebracht. Steeds als er een scheur ontstond, was er een 'ping' te horen. Het geluid ontroerde haar en ze besloot een honderdtal vazen tegelijk uit de oven te halen, precies toen ik daar was. Het keramisch centrum stond vol toeschou wers die naar een concert van kapotte vazen luister den. Precies vanwege dit troostrijke geping zal ik tot in de eeuwigheid van Oisterwijk houden. Wat er ook voorbijgaat, of wat er ook mislukt: er blijft altijd iets achter. De vazen zijn uiteraard niet meer te horen, maar mocht u deze zomer naar Oisterwijk gaan, reken dan op een koor van kikkertjes. Van kikkertjes kunt u altijd op aan. •V ILLUSTRATIE AART-JAN VENEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 85