zomer 'Bang voor verandering? Dan is dit niks voor jou' 1 WAT DOET EEN? SUSTAINABILITY MANAGER 'Ik moet op de hoogte blijven van alles wat mogelijk is' Wie ons banenlandschap bekijkt, ziet bijzondere functies voorbijkomen. Wat doen die mensen? Vandaag: Christina Geierlehner (30), sustainability manager. ,,Een sustainability manager is een vertegenwoor diger van duurzaamheid. Bij Hewlett-Packard adviseer ik het management over hoe wij pro ducten maken en onderhoud ik contacten met onze zakenrelaties, zodat ook zij duurzaam zijn.'' Wat vind je het allerleukst aan je functie? ,,Het thema zelf: duurzaamheid. Ik moet op de hoogte blijven van alle mogelijkheden en veran deringen in de wetgeving. Je kunt heel ambitieus zijn. Zo hebben wij het plastic schuim van de printerverpakkingen tot 40 procent gereduceerd. Het alternatief: vezelkussens en glaspapier.'' Je hebt een hoge func tie en bent pas 30. Hoe kom je aan deze baan? ,,Ik denk dat drie dingen doorslaggevend zijn geweest. Je moet een passie hebben voor duur zaamheid, je moet echt iets willen veranderen en ervaring speelt een grote rol. Ik heb hiervoor bij een bedrijf gewerkt waar ik klanten hielp op weg naar CO2-neutraliteit.'' Aan wie raad je de baan absoluut af? „Mensen die bang zijn voor verandering, of alles goedvinden zoals het is.'' Hoeveel werk je? En wat krijg je ervoor terug? ,,Soms heb ik een deadline en moet ik leveren, de volgende week ga ik iets eerder naar huis. Dat is hoe het werkt: als het belangrijk is, moet ik er echt zijn. Het salaris is niet het belangrijkst. Ik wil iets doen waar ik achter sta.'' Hoe werken jullie sinds de coronacrisis? ,,Ik heb nog geen dag op kantoor gezeten. Toen ik begon, was de crisis net op het hoogtepunt.'' Mis je het contact met collega's? ,,Ik ken ze nog niet allemaal even goed, ik spreek ze vooral online. Binnenkort hebben we een uitje. Daar zit ik wel op te wachten.'' Eenmaal op vakantie krijgen we opeens oog voor de bordjes 'free wifi'. Om onze databundel te sparen stappen we in hotels, restaurants en op de camping graag over op openbare internetverbindingen. Drie tips om dat zo veilig mogelijk te doen. Van wachtwoorden tot privé- berichten en persoonsgege vens: data op je toestel zijn kwetsbaar op openbare inter netverbindingen. Kwaad willenden kunnen binnen hetzelfde onbeveiligde netwerk relatief eenvoudig meegluren als je een berichtje of vakan tiekiekje verstuurt. Volgens het CBS vermijdt dan ook een op de drie Neder landers openbare wifi uit zorgen over de veiligheid. ,,Ook in eigen land moeten we waak zaam zijn'', waarschuwt Joeri van de Watering van digitale beveiliger Goose VPN. Volgens hem zijn de meest voor komende trucs om digitaal af te kijken: draadloze sniffers, valse hotspots en ouderwets 'schoudersurfen'. Een draad loze sniffer is een apparaatje dat 'snuffelt' welke netwerken er in de buurt zijn. Het kan gegevens onderscheppen die via (openbare) wifi worden verzonden. ,,Met deze techniek zijn privégegevens niet langer privé als je verbinding niet beveiligd is.'' Een hacker kan ook een valse hotspot aanmaken, vermomd als betrouwbaar openbaar netwerk door de hotspot dezelfde naam te geven, bijvoor beeld 'wifi in de trein'. ,,Als je inlogt, stuur je je gegevens naar een hacker in plaats van naar een legitieme wifihot- spot.'' Dat kan vrij simpel, doordat wifihotspots vaak geen authenticatie vereisen om te verbinden. Bij schoudersurfen gluurt er iemand over je schouder mee wanneer je snel wat op je telefoon regelt, zoals een online bestelling of reservering. ,,Wees waakzaam en let altijd op je omgeving'', adviseert Van de Watering. Dit kun je volgens hem nog meer doen om wifi veilig te gebruiken: Gebruik een VPN, een virtual private network Een VPN-verbinding versleutelt je internetverkeer om te voorkomen dat buitenstaanders toegang kunnen krij gen tot de informatie die je verstuurt of ontvangt. Je kunt dan veilig en anoniem internetten, ook op openbare wifi. Uiteraard biedt Goose VPN zo'n oplos sing, maar er zijn tal van aanbieders, zoals NordVPN, CyberGhost en Surf- shark. Er zijn gratis varianten en betaalde abonnementen. Kijk voor tips en reviews op vpngids.nl. 2 Benut je firewall op je mobiele telefoon Computers hebben een firewall tegen misbruik van buitenaf, maar die zijn er ook voor mobiele besturingssystemen zoals Android en iOS. ,,De firewall vind je onder instellingen of systeeminfor matie. Googel op bijvoorbeeld 'firewall besturingssysteem Android Pie'. Je krijgt dan stap voor stap uitleg.'' Zorg ook dat je bij systeeminstellingen openbaar delen uitzet. Zo voorkom je dat een hacker je apparaat kan vinden en openen. Maak nooit automatisch verbinding Zo voorkom je dat hackers met een valse hotspot direct contact kunnen maken. ,,Als je ergens komt waar een wifisignaal uitgezonden wordt met dezelfde naam als een netwerk waar je al eens mee verbonden bent, zoals 'wifi in de trein' of 'McDonald's', dan log je automatisch in - terwijl dat een valse hotspot kan zijn.'' Uitschakelen verschilt per besturings systeem, maar meestal staat het onder je wifi-instellingen. Op een Android- toestel kun je zelfs automatisch met alle open wifinetwerken verbinden. Dat moet je zeker uitzetten. Tot slot: de belangrijkste veiligheids factor is je gezonde verstand. Wees op internet net zo waakzaam als op straat: laat niemand zomaar met je privézaken meekijken en maak nooit verbinding met een netwerk dat je niet kent. Wat doe je precies? - PRISCILLA VAN AGTEREN Bekijk vacatures voor sustainability managers: nationalevacaturebank.nl Bescherm je tegen meegluurders ROB NIJMAN ZATERDAG 25 JULI 2020 GO Alle tijd om op de camping op internet te surfen. Een VPN-verbinding is dan wel zo veilig. foto hollandse hoogte/anp xtra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 74