OZCAN AKYOL Viruswaanzin verliest kort geding over coronaregels 6 CORONA RESTRICTIES Vakantie20202: op avontuur in je eigen buurt Niemand wil een tweede landelijke lockdown. Maar werken regionale afsluitingen wel in een klein land als Nederland? Het noorden zou het graag willen, maar experts twijfelen. Ondertussen brokkelt het draagvlak voor restricties af. ,,Ze zitten zo op het terras in een andere stad.'' Column Van de week las ik een ver haal over De School, een Amsterdamse club die een toevluchtsoord vormt voor men sen die een veilige ruimte zoeken, oftewel een plek waar ze niet wor den afgerekend op hun huids kleur, seksuele geaardheid of ideo logie. dit moment wordt de antiracisme- beweging grotendeels aangejaagd door mensen die een rekening willen vereffenen. Het gaat ze al lang niet meer om erkenning, maar eerder om boetedoening. Het zou me normaal gesproken alle maal koud laten, ware het niet dat deze geradicaliseerde stem de overhand begint te krijgen in het racismedebat. En dat straalt af op andere migrantenkinderen die veel genuanceerder tegen de pro blemen aankijken, of in elk geval constructief een dialoog willen aangaan. de antiracisten zijn eigen avond in een hoofdstedelijke culturele in stelling. Daar vertelde een witte jongen dat hij tijdens demonstra ties soms beter zijn muil kon hou den, want hij had geen recht van zingen, vanwege zijn huidskleur. Deze week las ik dat een zwarte activiste niet met een witte man wilde daten - ook vanuit pigment overwegingen. Ik weet het niet, hoor. Maar de an tiracisten beginnen zo langzamer hand met hun dictaten en bespie gelingen steeds meer trekjes te vertonen van de tirannen die ze willen bevechten. Het is duidelijk dat gelijkheid en dominantie iets te makkelijk door elkaar worden gehaald, en het zou me niet eens verbazen als dat bewust gebeurt. Een goed gesprek is altijd zinnig, maar dan wel zonder doorgeslagen fanatici, als het even kan. Antiracisten krijgen trekjes van tirannen die ze bevechten In het schriftelijke vonnis van de rechtbank in Den Haag staat dat de overheid zich baseert op deskun dige adviezen van het Outbreak Management Team. Daarmee han delt de overheid voldoende zorg vuldig en zijn de vrijheidsbeper kende maatregelen niet onrecht matig, oordeelt de rechter. Viruswaanzin wil dat de corona maatregelen en noodverordenin gen per direct zouden worden stop gezet, waaronder de 1,5 meterregel. Volgens de actiegroep is corona geen 'killervirus' dat een pandemie veroorzaakt. Andere virussen zijn veel gevaarlijker, meent de club. De actievoerders plaatsen grote vraagtekens bij het officiële doden tal. Voorman Jeroen Pols betoogde eind vorige maand dat ook mensen die aan kanker of andere ziektes overlijden worden meegenomen in de coronastatistieken als ze waren besmet met het coronavirus. De rechter wijst erop dat de staat verschillende belangen weegt voor dat er keuzes worden gemaakt. 'Met die keuzes is niet iedereen in Ne derland het eens. Dat betekent echter niet dat de door de staat ge kozen aanpak evident onjuist is.' De actiegroep diende eerder een wrakingsverzoek in tegen rechter Hoekstra, omdat die bevooroor deeld zou zijn. Volgens de wra kingskamer was dat ongegrond. Viruswaanzin wil op 1 augustus weer op het Malieveld in Den Haag demonstreren. De groep is met de gemeente in gesprek over de voor waarden voor het protest. Precies zes dagen in maart werd het moe dig geprobeerd. Maar corona in Noord-Bra bant houden en daar uitroeien bleek al snel een on haalbare missie. Dus werden de provinciale beperkingen van 6 maart nog geen week later ook landelijk van kracht: ,,Nederlan- ders leven intensief samen en rei zen veel", zei RIVM-directeur Jaap van Dissel eerder. ,,Dus moet je de maatregelen voor Nederland rechttrekken met die van Noord Brabant." De wereld ziet er krap vijf maanden later compleet anders uit, zou je zeggen. Corona is geen exotische nieuwkomer meer, ie dereen is alert, we testen, doen aan bron- en contactonderzoek, nemen allerlei basisregels in acht. En dus, zeggen RIVM, GGD's en kabinet, moeten we kleine clus- ters vooral lokaal aanpakken. Door patiënten en hun contacten te traceren en te isoleren. Een ge bouw of bedrijf te sluiten of groepjes in quarantaine te plaat sen. Mocht dat allemaal niet wer ken, dan is er nog de noodrem, dan kan een gemeente of regio in 'intelligente lockdown'. Dat bete kent bijvoorbeeld: cafés en sport scholen dicht, een avondklok en zoveel mogelijk thuisblijven. Neem de corona-uitbraak in Hillegom, vorige week. Een lokaal café groeide uit tot besmettings haard, met tot dusver 39 bekende gevallen. ,,Als we het niet onder controle krijgen, zitten we dicht In Winschoten alles dichtgooien als er in Goes een uitbraak is, heeft niet zo veel zin tegen een regionale lockdown aan", waarschuwde de Leidse burgemeester Henri Lenferink, tevens voorzitter van de veilig heidsregio Hollands Midden (waar Hillegom onder valt). In het dorp lijkt de brandhaard in middels onder controle. Toch blijft Lenferink voorstander van regionale maatregelen. ,,Waarom zouden mensen in Groningen binnen moeten blijven als we in Hillegom een uitbraak hebben?" Dat vindt Alex Friedrich, arts- microbioloog bij het UMCG in Groningen, dus ook. ,,In Win schoten alles dichtgooien als er in Goes een uitbraak is, dat heeft epidemiologisch gezien niet zo veel zin", zegt hij. ,,En ik denk dat veel economen dat ook niet zo'n goed idee zullen vinden." Ingrij pende maatregelen als lockdowns zijn volgens Friedrich een teken dat je een infectieziekte niet on der controle hebt. ,,In het voorjaar moest dat, omdat we niet waren voorbereid. Maar nu zijn we dat als het goed is wél. Virussen ver- Het bestuur had serieuze pro blemen, bleek uit een recon structie, omdat het niet luidkeels sympathie had getoond voor de Black Lives Matter-beweging tij dens de veelbesproken demon stratie in Amsterdam. In plaats daarvan postte men iets commer cieels op Instagram. Er werd een inspraakavond geor ganiseerd, of eigenlijk een tribu naal. Helaas heb ik hier te weinig ruimte voor een transcript, maar waar het op neerkwam; alles en ie dereen in het progressieve ma nagement was té wit en daarom werd een barvrouw van kleur, zonder noemenswaardige leiders kwaliteiten, met dwang, toege voegd aan de directie. Deze kwes tie in Amsterdam is niet alleen lachwekkend, ze is tevens exem plarisch voor de groepspsychose waarin veel linkse wereldverbete raars in beland lijken te zijn. Ze willen zo graag em- pathisch overko men, dat ze het con tact met de realiteit volledig kwijt zijn geraakt. Want voor de goede orde: op zaterdag 25 juli 2020 GO y @OzcanAkyol Barvrouw Toen de NPO een antiracisme- dag in elkaar had geknutseld, organiseerde de harde kern van Het kabinet mag gewoon door gaan met de coronamaatregelen in Nederland. Dat heeft de rech ter gisteren besloten in het kort geding dat actiegroep Virus waanzin tegen de staat had aan gespannen. Maarten van Ast Den Haag Guusje (10) oefent capoeira, een verdedigingssport, met begeleiderArnold Baldé op een sportpark in Delft. Hier vinden de Delftse Vakantie Activiteiten plaats. foto fred leeflang Lockdown per regio is lastig in 'dorp Nederland' Niels Klaassen Chris van Mersbergen Groningen -Alex Friedricht, arts- microbioloog UMCG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6