Amerikaanse rapper laat zien dat lijn tussen entertainment 16 Rapper Kanye West zegt een gooi te doen naar het Amerikaanse presidentschap. De eerste pogingen van de hiphopmiljardair om kiezers aan te spreken roepen vooral zorg over zijn mentale gezondheid op. Al wordt hij nooit president, invloed heeft hij wel. Het was een eigenaardige bij eenkomst, de eerste verkie zingsrally van Kanye West. De kandidaat ver scheen in kogelvrij vest, en had de cijfers '2020' in zijn haar gescho ren. Aan een microfoon was ken nelijk niet gedacht. Kanye maande enkele honderden aanwezigen tot stilte, en sprak een uur lang over, nou ja, alles eigenlijk, van zakenre laties met Adidas tot abortus. Presidentskandidaat West barstte daarbij uit in een hyste risch huilbui. Zijn vader had de foetus willen laten aborteren toen zijn moeder zwanger van hem was. Hijzelf had de eerste zwan gerschap van zijn vrouw willen af breken. ,,Ik heb bijna mijn dochter vermoord. Ik hou van mijn doch ter. God wil dat we ons voortplan ten", zei West - om vervolgens aan te geven dat hij vindt dat abortus legaal moet zijn, maar dat vrou wen die een kind krijgen een mil joen zouden moeten ontvangen. Zijn opvattingen leek hij soms ter plekke te formuleren, na in breng van toehoorders die hij uit- nodigde op het podium. Sommige aanwezigen vertrokken veront waardigd nadat West had ver klaard dat de Amerikaanse heldin Harriet Tubman helemaal geen slaven heeft bevrijd. Tubman hielp in de 19e eeuw honderden slaven vluchten naar noordelijke staten waar ze vrij waren. De regering Obama wilde haar beeltenis op het biljet van 20 dollar zetten. Maar West zei: ,,Ze zorgde alleen dat die slaven voor andere witte mensen gingen werken.'' Een fan die erbij was vond de woorden van West vooral veront rustend, zei ze na afloop. 'Stem onder geen beding op deze man', schreef Dalen Small op Instagram. 'Ik denk oprecht dat hij niet wist wat er uit zijn mond kwam.' Een jonge Republikein en Kanye-fan, CJ. Westfall, had zich gemeld om met zijn campagne te helpen. Een dag later vertrok hij met 'een ge broken hart'. Hij noemt West een 'mentaal zieke man die zijn moe der nodig heeft', mensen om zich heen heeft die van hem profiteren, vertelde hij New York magazine. De Amerikaanse roddelmedia suggereerden al snel dat Kanye West door een manische fase gaat - zijn familie zou zich zorgen ma ken. West heeft een bipolaire stoornis, bevestigde hij eerder, en gaf aan daar geen medicijnen voor te willen innemen. ('Het is geen handicap, het is een superkracht.') In 2016 werd hij al eens opgeno men. De grote vraag na zijn eerste verkiezingsbijeenkomst is niet of West politiek iets kan betekenen. Amerika vraagt zich vooral af: Gaat het wel goed met Kanye? De verdenking dat zijn optreden niet meer was dan een vermomde pr-stunt, is ook gebleven. Een dag voor zijn verkiezingsdebuut ver scheen op zijn Twitteraccount een tweet over een nieuw album. Wat wil Kanye West? ,,Zoals alles dat ik in mijn leven heb gedaan doe ik dit om te winnen'', zei hij in een vier uur durend interview met Forbes. Het blad meldde dat het 'onsamenhangend' was verlopen. Vaccinaties Het campagneteam van 'Ye' is even warrig. Het bestaat uit ken nissen uit de muziekwereld. Vi- cepresidentskandidaat is een ob scure 'Bijbelse lifecoach' uit Wyo ming, waar West een ranch bezit. Een adviseur had New York maga zine al laten weten dat West zich teruggetrokken had uit de presi dentsrace toen hij vorige week toch het papierwerk en de bijbe horende 35.000 dollar inleverde om in Oklahoma als kandi daat geregistreerd te wor den. Elke Amerikaanse staat heeft zijn eigen re gels voor de inschrij ving van presidents kandidaten. In be langrijke staten als Texas en Florida is de deadline al verstreken. West zou daar alleen stem men kunnen verzamelen als kiezers zijn naam zelf op het stembiljet schrijven. In ZATERDAG 25 JULI 2020 GO Kanye West for president een grap of bittere ernst? KARLIJN VAN HOUWELINGEN Grote foto: West tijdens zijn eerste verkiezingsbij eenkomst in North Charleston. Onder: samen met Kim Kardas- hian in 2018. FOTO'S REUTERS, AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64