Opkomende wereldmacht China daagt VS uit Het Westen kijkt reikhalzend uit naar een kansrijk coronavaccin uit Oxford. In China timmeren onderzoekers net zo hard aan de weg. Sterker: de Chinezen zouden zomaar eens als eersten met een vaccin kunnen komen. Maar, zo waarschuwen deskundigen, dat vaccin heeft wel een prijs. 'De Chinezen laten zich nu eenmaal niet graag in de kaart kijken' Uitgerekend op de dag dat onderzoe kers van de univer siteit in Oxford vol bombarie hun eer ste vaccinbevin- dingen presenteerden in The Lan cet, kwam de Chinese farmaceut CanSino ook met groot nieuws: een experimenteel vaccin bleek uitstekend te werken bij zo'n 400 proefpersonen. Ruim 90 procent van hen ontwikkelde antistoffen tegen corona, van serieuze bijwer kingen was amper sprake. De op zienbarende resultaten konden nauwelijks rekenen op media- aandacht in het westen. Geen land in de wereld heeft zoveel kansrijke vaccinonderzoe- ken lopen als China. Volgens we reldgezondheidsorganisatie WHO staan zelfs drie van de vier verst gevorderde onderzoeken naar een coronavaccin onder lei ding van een Chinees consortium. De farmaceuten in kwestie - be halve CanSino zijn dat SinoVac en SinoPharm - zijn al begonnen met het testen van vaccins op grote groepen mensen: de gene rale repetitie voordat een product de markt op mag. Dat gebeurt on der meer in Brazilië, waar vrijwil ligers onder toeziend oog van de Chinezen afgelopen week een in jectie met het experimentele vac cin CoronaVac ontvingen. De Aziatische grootmacht bouwt ondertussen in allerijl heuse vac- cinfabrieken, om bij groen licht direct miljoenen doses te kunnen produceren. Toch lopen de Chi nese farmaceuten bepaald niet te koop met de vorderingen die ze maken. Waar de Europese farma ceut AstraZeneca en het Ameri kaanse Moderna kunnen bogen op geoliede pr-machines, houden de Chinezen het in de regel bij summiere persberichten in soms gebrekkig Engels. Verzoeken om interviews worden afgewezen of genegeerd en voor kritische vra gen is al helemaal plek. ,,De Chinezen laten zich nu eenmaal niet graag in de kaart kij ken'', zegt Chinadeskundige en hoogleraar aan de London School of Economics Peter Ho. Hij woont in Peking en volgt de vaccinont- wikkelingen in China op de voet. Er staat voor de Chinezen nogal wat op het spel, constateert Ho. Zoals jaren geleden de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie wedij verden om als eerste een man op de maan te krijgen, draait ook de wedloop naar een coronavaccin om prestige en macht. Deze keer met de opkomende wereldmacht China als uitdager en opnieuw de Verenigde Staten in de rol van de heerser. En meer dan ooit lijkt de positie van Amerika op het we reldtoneel te wankelen. Ho: ,,Dat zien ze in China maar al te goed. Kijk naar de rol van de Verenigde Staten in de WHO. De GO ZATERDAG 25 JULI 2020 STEPHEN FRIEDRICHS CHRIS VAN MERSBERGEN Bij SinoPharm kregen mede werkers al een experimenteel vaccin toege diend, nog voor dat daar door de Chinese re gering (tevens eigenaar) toe stemming voor was gegegeven. LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61