Saskia Noort Het ligt aan de jeugd, niet aan ons Zo doen zij dat De hindoes in Pakistan willen zo graag naar de tempel VEEL GEDEELD De belofte van premier Khan zorgde voor grote woede bij moslims en moellahs 12 Engelse Jaws Thuis lekker foto's en video's twitteren van jongeren die het zo nauw niet nemen Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Net als in Nederland de moslims moeten de hindoes in Pakistan alle zeilen bijzetten om voldoende eigen tempels te krijgen. Er was een mooie belofte bij de stichting van de staat, maar de dagelijkse praktijk is in het islamitische land weerbarstiger. De meeste tempels zijn nu winkel of school. WILMA VAN DER MATEN ISLAMABAD „Jullie zijn vrij om naar je eigen tempels te gaan'', be loofde gouverneur Moham mad Jinnah in de nacht dat Pakistan alweer bijna 73 jaar geleden onafhankelijk werd. Hindoes hadden hem toen meteen moeten vragen: ,,En wat als er geen tempels meer zijn Er is in bijna geen stad of dorp nog een hindoetempel te bekennen. Ze zijn afgebroken of veran derd in scholen en winkels. De meeste hindoes ver trokken na de opdeling van de Britse kolonie in 1947 naar het buurland India. Toch bleven er acht miljoen gelovigen achter, die na de staatsgreep van de radicale generaal Zia-ul-Haq in de jaren 70, zich steeds meer voelen gediscrimineerd. De huidige premier Im- ran Khan beloofde na zijn verkiezing twee jaar gele den de tempels - of wat er nog van over is - terug te geven. In hoofdstad Islama bad heeft Khan de hindoe meerderheid een stuk grond toegezegd. De staat betaalt de bouw van een nieuwe tempel en een cre matorium. Daar zijn er slechts twee van in Paki stan. Sindsdien vallen mos lims, moellahs en oelama's over de premier heen. Ze noemen de plannen voor een nieuwe tempel een schending van de Koran. Overigens gaat het om dezelfde groep moslims die woedend reageert als in het Westen weer eens net zo ongenuanceerd wordt ge roepen dat er nu wel genoeg moskeeën zijn. „Iedereen is in Pakistan vrij om zijn ge loof te belijden'', vindt poli tica Kanwal Parvez van de Pakistaanse Moslim Liga. Maar dat betekent niet dat met de belastingcenten van de moslimmeerderheid een nieuwe tempel gebouwd kan worden. Hindoes moe ten de resten van hun ge bedshuizen maar gebrui ken, vindt ze. De hindoeraad stuit overal op gesloten deuren. De Hoge Raad weigert zich met deze ruzie in te laten. Premier Khan doet er het zwijgen toe. Jinnah draait zich vast om in zijn graf tombe. Van zijn grote droom is niets meer over. Wij gaan nu allemaal met angst, haat en beven wachten tot Rutte ons weer huisarrest oplegt, zij gaan heerlijk in het park vegan vreten, naar geheime kelderraves en discussië ren over wie er het wokest is. Wij hebben geen idee. Geluk kig niet. Maar ik ben wel jaloers. Ik had ook wel tot mijn veertigste een jongere willen zijn. Deze prachtige grijze zeehond mag dan geen Jaws heten, maar hij is wel de schrik van makrelen en haringen. De mensen op het strand in het Engelse Weymouth zetten het niet op een lopen bij het zien van Sammy, zoals de zeehond is gedoopt. De klassieke muziek van John Williams moeten we er maar bij denken. foto getty Maar goed, nu dus de jon geren, hoewel de groep tus sen de 20 en de 40 vroeger volwassenen heetten. Zij verpesten alles, dankzij hun verwende hunkering naar feesten en partijen, hun schijt aan anderhalve meter en antibacteriële handgel, hun kermisdrift en café- drang, zitten wij met de ge bakken peren. Want wij doen natuurlijk alles hele maal perfect volgens de re gels. Wij blijven thuis als we niet hoognodig weg moe ten. Wij wachten zielsbraaf af, twee hele jaren of des noods langer, tot de laatste risicogroeper gevaccineerd is, tot we uit onze papieren pakken stappen en een elle boog durven uit te steken. Aan ons ligt het niet. Wij bren gen onze dagen thuiswerkend en -zorgend door, hooguit doen we een fietstochtje door Drenthe. En als we thuis zijn en ons tot aan de oksels hebben ingezeept op Vader Jacob, dan gaan we lekker foto's en video's twitteren van jongeren die het zo nauw niet nemen. En de jongeren? Ze hebben geen idee. De jongeren die ik ken (best veel) twitteren niet. Ze lezen geen krant, ze kijken geen tv, ze luisteren geen ra dio. Als ik zeg: dat is toch ook wat, die Kanye West die presi dent van de VS wil worden, weten ze van niets, behalve dat ik zijn naam verkeerd uitspreek. Het is Kanyé, mam, niet Kanaya. neens is-ie weer terug van weggeweest: de coronapsy chose. Het gonst door de stad, de straten, de winkels, het park, op twitter, in de familie-app en de vriendengroep. Mijn moeder sluipt weer door de Albert Heijn met een mondkapje op, de grafieken vliegen over en weer, Hille- gom, Hillegom, wordt er gefluisterd. We zijn bang. Weer een lockdown, we kunnen het niet aan. Vooral de horeca, de artiesten, de zorg, de ondernemers, de zzp'ers niet. Wie wel eigenlijk. Mogen ruiken aan verse vrijheid en dan weer kei hard aan de coronaleiband naar binnen getrokken worden, dat is kut. Vonden we het eerst nog allemaal hartverscheu rend zielig voor de jongeren, inmiddels is het hun schuld. Kijk ze eens hangen om elkaars nek, gezamenlijk aan een lachgasballon lurken, zie hoe ze elkaar superspreaden en daarna hun ouders, en daarna hun opa en oma. En maar demonstreren en ra ven met zijn allen. Een schande is het. Poeh, dat lucht op, even heerlijk ande ren de schuld te geven. De toeristen. De reizenden. De terraszitters. De huggers. De Chinezen. De demonstran ten. 5g. Hugo de Jonge. De ademhappers, die het mondkapje niet correct dra gen. Rutte. Femke Halsema. Sowieso is alles haar schuld. ZATERDAG 25 JULI 2020 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60