DOORDEWEEKS lm werkt hij in de supermarkt Het strand is nu toch de perfecte locatie om te werken?' 9 Thuis in het Zeeuws Verpleeghuis ""H|r in het land beschikbaar zijn en die we hier in Zeeland samen kun nen toepassen." Walhout werkt voor Viazorg, de netwerkorgani satie voor Zeeuwse zorgin stellingen. „Zo doen we ervaring op bin nen verschil lende organisa ties en kunnen we leren van elkaar", vult Coby Traas aan. Zij is bestuurder van Zorggroep Ter Weel in Goes en voorzitter van het Netwerk Zorg in Zee land. „Niet iedere organisa tie in Zeeland hoeft zelf het wiel uit te vinden. Investe ringen kunnen gezamenlijk gedaan worden. Ook buiten Zeeland zoeken we samen werking met organisaties die hier al ervaring mee hebben, zoals met tante- Louise uit West-Brabant." Deze tante is dus geen ge zellige Brabantse kroegba zin, maar een West-Bra bantse zorginstelling met een kleine twintig locaties in de gemeenten Bergen op Zoom, Woensdrecht en Steenbergen. Deze instel ling is voorloper op het ge bied van technologische vernieuwingen in de ver pleeghuiszorg. Tijdwinst ,,Bij tanteLouise is de toe komst van de ouderenzorg allang begonnen", zegt Jan Kees van Wijnen, directeur Zorg en Behandeling. ,,We zijn voortdurend op zoek naar dingen die er nog niet zijn. Dat kunnen eenvou dige aanpassingen van werkprocessen zijn, maar ook de ontwikkeling van baanbrekende zorgtechno logie." Bij alle vernieuwin gen is het belangrijkste doel het verbeteren van de kwa liteit van zorg, aldus Van Wijnen. ,,Daarnaast moet de innovatie het werk van de zorgprofessionals verge makkelijken en verlichten. Met andere woorden: het moet een tijdwinst opleve ren en helpen om de zorg- kosten beheersbaar te hou- Zorgcentrale KRACHTENBUNDELING Doordeweeks werk je voor de baas. Zet je 's avonds de wekker en prop je 's ochtends vier boterhammen in je blauwe broodtrommel. Elastiekje eromheen. Maandag, dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag... en dan is het weekend: tijd voor je hobby. Je bent scheidsrechter bij het voetbal, lotusslachtoffer bij de EHBO, trekt de balletjes bij de bingo. Leuk. Weekend. Matté Bergsma (17) woont sinds twee jaar in Westenschouwen. Hij haalde dit jaar zijn vmbo-diploma in Middelburg. Voordat hij een vooropleiding voor marechaussee in Rotterdam gaat doen, stort hij zich vol op zijn twee verschillende bijbaantjes. Hij werkt achter de servicebalie van Albert Heijn én bij de reddingsbrigade van Wes- tenschouwen. Een echte Zeeuw is Matté niet. Hij werd geboren in Winterswijk en groeide in zijn eerste jaren op in Ruurlo. Daarna woonde hij een tijd in Dordrecht. En sinds twee jaar is hij in Zeeland. ,,Dat is geko men door de droom van mijn ou ders om een huis aan het strand te kopen. We kwamen hier al veel op vakantie en hebben het huis naast de ingang van de Boswachterij he lemaal laten opknappen. Ik woon dus echt op loopafstand van het strand en ik heb een mountain bike waarmee ik direct de bossen in kan hier. Ik vind het heerlijk om hier mijn eigen ding te doen. Daarnaast werk ik nu in vakantie- tijd zo'n vijf dagen in de week voor de Appie en de dagen dat ik vrij ben, probeer ik actief te zijn voor de reddingsbrigade. Als lifeguard." Sinds hij in Westenschouwen woont, werkt hij voor de super markt in Burgh-Haam- stede. ,,Ik heb bijna di rect een brief geschre ven of ik hier kon ko men werken. Ik begon achter de kassa en daar heb ik nu achter de ser vicebalie profijt van. Als er vragen zijn over kas- sawerk, weet ik hoe te handelen. Ook werk ik nu bij deze drukte soms mee om een lange rij weg te werken. Met mensen omgaan vind ik leuk. Een praatje maken, het ligt mij wel." Deze tijden zijn an ders dan vorige jaren achter de servicebalie. „Mensen laten het we ten als ze het niet eens zijn met de genomen leuke collega's. Je weet nooit wat een dag gaat brengen. Elke dag kan anders zijn. En het strand is in deze zomertijd toch de perfecte locatie om te werken?" De overeenkomsten tussen zijn werk achter de servicebalie en op het strand voor de reddingsbri gade zijn makkelijk te vinden. Hulp verlenen. Service bieden. Mensen helpen. ,,Mijn teamleiders bij de supermarkt weten dat ik ook op het strand actief ben. Daar staan ze achter. Ik heb daarover ook van andere collega's nooit iets negatiefs gehoord. Het is ook niet zo dat het heel gevaarlijk werk is, dat ze bang zijn dat ik iets breek ofzo. We hebben bij de reddings brigade ook allemaal EHBO. We letten op elkaar." Na de zomer begint Matté met een vooropleiding tot marechaus see in Rotterdam. Daarna wil hij naar het Opleidings-, Trainings- en Kenniscentrum Koninklijke Marechaussee in Apeldoorn. Daar voor moet je 18 jaar zijn. ,,Ik wilde altijd al politieagent worden. De actie die daarbij komt kijken... Ik kan maar moeilijk stilzitten en moet iets te doen hebben. Het zou helemaal gaaf zijn als ik als mare chaussee op uitzending mag. Ver weg. Dat komt niet vaak voor, maar wat een ervaring zou dat zijn." tipte mij dat dit mooi werk is. Ik was net op tijd met mijn aanmel ding voor het selectieweekend. We letten vooral op de veiligheid van mensen. Dat ze bij aflandige wind met opblaasbare dingen niet te ver het water op gaan. We lo pen, rijden met de auto, varen met de boot en op waterscooters. Van Westerschouwen tot aan Scharen- dijke, verdeeld over drie reddings- posten. Je bent buiten, samen met GO ZATERDAG 25 JULI 2020 den. Mooi voorbeeld is de heupairbag: het voorkomen van een heupfractuur be spaart de cliënt veel leed en ongemak. Maar het bespaart ook een kostbare operatie, een dure revalidatie en zo'n tweehonderd uur extra zorg in het verpleeg- of verzor gingshuis." In het dunbevolkte Zee land ligt de focus op het bie den van zorg met gebruik van beeldverbindingen. Traas: „Werken met smart glasses kan het werken op afstand van artsen en ver pleegkundigen veel efficiën ter maken. Zeker omdat we hier in de ouderenzorg per sonele inzet tekort komen." De techniek stelt de instel lingen in staat specialisti sche zorg te bundelen. Er wordt gewerkt aan de opzet van een Zeeuwse zorgcen- trale van waaruit bijvoor beeld de specialisten oude- rengeneeskunde werken. Door op afstand mee te kij ken, kunnen ze de mede werkers in de verpleeghui zen en daarmee de cliënten helpen. Bundeling van spe cialistische kennis maakt het mogelijk om 24 uur per dag, 7 dagen per week be reikbaar te zijn. Ook voor ouderen buiten de verpleeghuizen heeft dit voordelen: ,,Beeldzorgtech- nologie kan zeker thuiswo nende ouderen ondersteu nen met vragen over medi catie, hulp thuis of behoefte aan contact." Er is een finan ciële prikkel om vaart te ma ken met de samenwerking, zegt Traas: ,,Het zorgkan toor stelt tot en met 2021 geld beschikbaar, om samen projecten uit te werken die partijen afzonderlijk niet of onvoldoende van de grond krijgen. Als volgend jaar deze extra middelen vanuit het zorgkantoor stoppen, moeten we in Zeeland zover zijn dat we deze samenwer king structureel vorm kun nen geven. In een provincie die zo dunbevolkt is en we een dubbele vergrijzing hebben, kunnen we dit niet ieder voor zich oplossen. Sa men staan we sterker." De tien Zeeuwse instellin gen voor ouderenzorg hebben de krachten ge bundeld. 'Thuis in het Zeeuws Verpleeghuis' heet het project dat Allévo, Cedrah, Eilandzorg Schouwen-Duiveland, Ou derenzorg Noord-Beve land, Schutse Zorg Tholen, SVRZ, ZorggroepTer Weel, WVO Zorg, ZorgSaam en Zorgstroom zijn gestart. Viazorg, de netwerkorgani satie voor zorg en welzijn in Zeeland, coördineert het project in Zeeland. Viazorg werkt hierin samen met de West-Brabantse instelling tanteLouise, die landelijk en internationaal pionier is bij het toepassen van ver nieuwende technieken in de zorg. FOTO'S MARIEKE MAN- DEMAKER GERRIT VAN LOON gezondheidsadviezen. We probe ren zoveel mogelijk mensen alleen naar binnen te laten gaan. Klant vriendelijkheid staat altijd voorop. En ik kan redelijk goed omgaan met klachten. Nuchter als ik ben, laat ik die snel van mij afglijden." Ook bij de reddingsbrigade zit hij al enkele jaren. ,,Mijn vader heeft dat vroeger ook gedaan en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57