9 TOEKOMST ENERGIE DELTA Energie levert sinds kort groen gas. Dat gebeurt in samenwerking met Zeeuwse natuurorganisaties. Delta biedt sinds 2018 al duurzame elektriciteit die volledig in Zeeland is opgewekt. ,,We vergroenen razendsnel, maar we willen ook de Zeeuwse consumenten nog beter helpen om de overstap naar duurzame energie te maken'', zegt algemeen directeur Roel Meijerink. Algemeen directeur Roel Meijerink van DELTA Energie. foto evert van moort/delta Frank Balkenende Middelburg Vorig jaar nam de Zweedse energiereus Vattenfall de energietak van DELTA onder haar vleugels. Meijerink werd aangesteld als al gemeen directeur. De Limburger van origine kent elke vierkante meter van het energielandschap. Hij werkte onder meer bij E.On, Nuon en Essent. Meijerink werd binnengehaald toen de Zweedse investeringsmaatschappij EQT in 2017 de energietak en de telecom- poot van Delta kocht. Hij woont nog steeds in Zutphen, maar ver blijft doordeweeks in een bed breakfast in Vlissingen. EQT behield de telecom- en in- ternet-tak (DELTA Fiber Neder land), maar deed vorig jaar het energiebedrijf over aan Vattenfall. Dat verwierf zo een energiebedrijf dat met zo'n 180.000 klanten 80 procent van de Zeeuwse energie markt in handen heeft. De nieuwe moeder legt het bedrijf geen windeieren, zegt Meijerink. ,,DELTA levert energie aan con sumenten en het midden- en kleinbedrijf, maar we kunnen nu via onze moeder Vattenfall ook de grootzakelijke markt bedienen. Bovendien profiteren we van de kennis van Vattenfall. Dat helpt ons om snel te vergroenen." ,,Sinds 2016 leverden we al groene stroom. Twee jaar terug kwam daar DELTA Puur Zeeuws Groen bij. Dat is duurzame energie van Zeeuwse zonnepanelen, windmo lens en getijdencentrales. In mei dit jaar hebben we daar groen gas aan toegevoegd. Ons groene gas bestaat uit een combinatie. Een klein percentage is biogas uit Ne derland. Bijvoorbeeld gas uit koei- enmest of gft-afval. Dat is nu nog te duur om volledig op over te stappen. Een klant zou dan 200 euro per jaar extra kwijt zijn. We vinden dat energie wel betaalbaar moet blijven voor onze klanten. De rest is CO2-gecompenseerd gas. Voor de CO2-uitstoot van dat gas doen we iets terug. Dat ge beurt in samenwerking met het Zeeuws Klimaatfonds." ,,Dat doen we met Zeeuwse pro jecten. Bijvoorbeeld zonnepanelen op scholen. Voor andere delen hanteren we de 'gold standard me thode' van het Wereld Natuur Fonds. We compenseren de CO2- uitstoot in andere landen, zoals aanleg van windmolenparken. Daarnaast storten we voor elke duizend kuub gas die wordt afge nomen, 5 euro in het samenwer kingsverband Zeeuwse Natuur. Onze slogan daarbij is: uit Zeeland haal je energie! Klimaatverande ring tast de natuur aan, dus we moeten de natuur herstellen om dat die heel veel CO2 opneemt. Neem de schorren die per hectare twee maal zoveel CO2 vasthouden als een bos.'' We bieden nu al zonnepanelen en laadpalen aan. En binnenkort ook warmtepompen ,,We doen daar vooralsnog niet aan mee. We zijn wel betrokken bij vrijwel alle lokale energiecoö peraties. Die steunen we door energie te kopen, met name zonne-energie. Wij helpen hen ook om het op te zetten. Onder meer via de regeling Postcodero zen.'' Dit is een regeling die een bewoner 15 jaar lang vrijstelt van energiebelasting over de zonne- of windenergie die de deelnemers in een project gezamenlijk opwek ken." Welke rol speelt Delta in de over stap naar duurzame energie? ,,We gaan volop meedoen, zitten aan alle Zeeuwse klimaattafels. We helpen klanten als ze duur- zame energie gaan produceren en nemen die ook af. We geven ad vies en inzicht in hun gebruik. Daar hebben we de DELTA In- zicht-app voor. We zien ons als de partij die lokaal geproduceerde duurzame energie naar de klant toebrengt.'' ,,We bieden bijvoorbeeld nu al zonnepanelen en laadpalen aan. De overname van Vattenfall geeft ons daarbij snel de benodigde ken nis. We gaan veel meer groene producten aanbieden, in samen werking met Zeeuwse partners. We beginnen binnenkort met warmtepompen. Duurzame huur cv-ketels en zonnepanelen deden we al. Ons voordeel is ons grote bereik in de provincie, dat spreekt ook de Zeeuwse natuurorganisa ties aan." ,,We kiezen voor regionale toele veranciers als dat kan. We werken samen met de Postcoderozen-re geling. Verder ondersteunen we de DELTA Ride for the Roses, de Kustmarathon, de DELTA Dikke Banden-race enzovoorts. Verder hebben we het DELTA Zeeland Fonds waarbij we maatschappe- lijke initiatieven ruggensteunen.'' ,,We hadden recent een periode van negatieve energieprijzen. Dat is een nieuw fenomeen. Nu is het effect nog niet groot, maar we houden de vinger aan de pols. Ge lukkig maken we nog winst. We zijn een gezond en zelfstandig be drijf, met tevreden klanten en per soneel. En dat willen we zo hou den.'' ,,Voor de zakelijke markt is dat las tig te zeggen. Consumenten kie zen wél voor groen gas, ook al be talen ze er iets meer voor.'' ,,Ja. En dankzij Vattenfall hebben we meer financiële slagkracht om de omslag naar energiepartner te maken. Het helpt dat je een moe der hebt die over geld en kennis beschikt. Zo kunnen we koploper blijven.'' zaterdag 25 juli 2020 GO Ook het gas van DELTA is nu groen Wapenfeiten graag Heeft u voorbeelden? - Roel Meijerink Delta is niet betrokken bij 'car- bonfarming', het binden van CO2 op akkers door boeren be paalde gewassen te laten plan ten en de grond ondiep te be werken. Waarom kiest Delta niet voor samenwerking met de ZLTO? U zegt dat Delta zich wil ontwik kelen van energieleverancier naar energiepartner. Leg dat eens uit. Hoe Zeeuws blijft Delta nu het onder de vlag van Vattenfall opereert? Er zijn al momenten dat er door de nieuwe windparken en zon neweiden meer energie wordt geproduceerd dan er wordt af genomen. Heeft Delta daar last van? Gaat de corona-crisis de weg naar duurzame energie blokke ren omdat het midden- en klein bedrijf een pas op de plaats maakt? Bij DELTA werken 150 mensen. Is de werkgelegenheid bij Delta stabiel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37