Na negen jaar zwerven is poes Bloem weer thuis IN DE REGIO 4 Vaargeulen zijn veranderd Brasserie FINE gaat weeropen MIJN DORP, MIJN STAD Poes Bloem is na negen jaar herenigd met Veronique Confurius. foto lex de meester Theo Giele Baarland De Westerschelde lijkt vanaf de dijk een enorm breed vaarwater. Maar de praktijk is anders. Wie on der water kijkt ziet vooral een on diepte, een paar diepe putten en een wirwar van geulen en geultjes, die zich ook nog eens continu ver plaatsen. Waar de stroom zwak is dalen zand en modder neer, waar het water harder stroomt wordt de rand van de geul uitgesleten. We moeten ook rekening houden met natuurwaarden Om in landtermen te spreken: de Westerschelde heeft een ten min ste 13,5 meter diepe A-weg voor de grote zeeschepen naar Vlissingen, Terneuzen-Gent en Antwerpen en ondiepere B-wegen voor de bin nenvaart, de recreatie en kleinere zeeschepen. Die B-wegen hebben een minimale diepte bij laagwater. De hoofdvaargeul wordt actief op diepte gehouden door te baggeren. Maar als het gaat om de nevenvaar- geulen is de natuur bepalend. De vaarwegmarkeringen worden steeds een stukje verzet als de geul door het getij een stukje is opge schoven. Noordelijke route Tussen Ellewoutsdijk en Baarland is nevenvaargeul 'Everingen' (mini male diepte 3,5 meter) in de loop van de jaren zo ver naar Zeeuws- Vlaanderen opgeschoven dat hij de hoofdvaargeul nadert en de bin nenvaart bijna een haakse bocht moet maken om niet vast te lopen. Ondertussen heeft zich ten noor den van die geul, aan de Bevelandse kant, een nieuwe natuurlijke vaar route gevormd die geschikt is voor de binnenvaart. Rijkswaterstaat wijst daarom de schepen voortaan via die geul de weg. De rode en groene boeien die nu nog de zuide lijke route aangeven werden giste ren over een lengte van 5 kilometer verplaatst naar de noordelijke geul. Een dergelijke grote aanpassing komt zo eens in de tien, vijftien jaar voor. Aan het uitzetten van de geul is een heel proces vooraf gegaan, legt Fabian de Pooter uit. Hij is nautisch adviseur bij Rijkswaterstaat. ,,We hebben met alle belanghebbenden gesproken: de binnenvaart, de re creatie en het loodswezen. En we moeten ook rekening houden met natuurwaarden. Uiteindelijk is het de Vlaams-Nederlandse Gemeen schappelijke Nautische Autoriteit die toestemming geeft voor ver plaatsing van de route." Zestien boeien werden uit het water gehaald en veertien werden teruggeplaatst nadat ze waren schoongemaakt en geïnspecteerd. Emile Calon Nieuwland Na negen jaar is Bloem weer veilig bij de familie Confurius. In mei 2011 verdween de toen vierjarige poes, en deze week kreeg Vero- nique Confurius een telefoontje van medewerkers van de dieren ambulance dat ze was gevonden. Vrijdagochtend kon ze Bloem weer ophalen en meenemen naar haar nieuwe woning. Dat wordt voor Bloem wel even wennen, want de familie woont niet meer in het oude huis aan de Seintoren in Middelburg, maar verhuisde een aantal jaren na haar verdwijning naar Nieuwland. ,,Ook kregen we in de tussentijd twee kinderen, Lennon en Elin", zegt Veronique, terwijl ze voor het dierenasiel wacht tot ze met het kattenmandje naar binnen kan. Toen ze verdween, hebben we alles gedaan om haar terug te vinden Petra Goethals en Richard Ter louw van de dierenambulance vonden Bloem in Oost-Souburg. Ze leefde samen met een aantal andere zwerfkatten rondom een brandgang aan de Prins Hendrik straat. Daar kreeg ze regelmatig brokjes van een bewoonster die zich het lot van de zwerfkatten aantrok. Omdat Bloem gechipt is, was het voor de medewerkers van de dierenambulance een koud kunstje om te ontdekken bij wie ze hoort. ,,Daarom is het zo be langrijk dat dieren gechipt wor den", zegt Jolanda Lichtenberg van de Dierenambulance. Veronique is maar wat blij dat ze Bloem weer heeft. ,,Toen ze ver dween, hebben we alles gedaan om haar terug te vinden. We zijn zelfs nog in Groot Abeele wezen zoeken." Ook lag ze enkele nach ten op de bank om de tuindeur maar te kunnen openen als ze Bloem weer hoorde. ,,Maar ze was weg en bleef weg. Totdat we het telefoontje kregen." VEERE Brasserie FINE bij Veere gaat zaterdag 1 augustus weer open, aldus mede-eige naar Maxim Leenpoel. Hij en zijn partner Lorette Helbers sloten uit eigen beweging een week geleden de brasserie, omdat personeelsleden in contact waren geweest met mensen die positief getest waren op het coronavirus. De afgelopen week is ieder een getest door de GGD en bleek dat een paar personeels leden ook positief scoorde. Ie dereen is volgens Leenpoel vrijwillig in quarantaine. ,,Maar gelukkig is niemand echt ziek." Hij laat wel weten dat het een hectische week was. Zaterdag Zondag KOUDEKERKE zaterdag 25 juli 2020 Bakens verzet op Schelde Rijkswaterstaat voert niet alleen werkzaamheden aan de weg uit, ook op het water moeten routes soms worden verlegd. Gisteren werden op de Westerschelde tussen de zuidelijke punt van Zuid-Beveland en Terneuzen let terlijk de bakens verzet. - Fabian de Pooter, nautisch adviseur bij Rijkswaterstaat - Veronique Confurius Villa Valentijn Middelburg Kinderdagverblijf Kinderdagverblijf Villa Valentijn Middelburg, al meer dan 18 jaar uw vertrouwde adres voor kinderopvang, kunt u vinden aan de Rouaansekaai 61 in Middelburg. Ons landelijk registratienummer is 257589806. Opvangvormen voor 52 weken per jaar zijn: hele en halve dagen, flexibele en incidentele opvang, ruildagen en uurtje factuurtje. Villa Valentijn Middelburg maakt gebruik van wasbare bamboeluiers. Waarom eigenlijk persé zo'n wasbare luier? Het is gewoon beter voor het milieu. En een fijne bijkomstigheid: de kinderen zijn eerder zindelijk. We hebben vier groepen in de volgende leeftijd: 3 mnd.-1 jaar (Gele groep), 1 - 2 jaar (Roze groep), 2 - 3 jaar, (Rode groep), 3-4 jaar (Blauwe groep), waardoor we de kinderen op maat tijdens de verschillende ontwikkelingsstadia kunnen begeleiden. En de overgang naar de basisschool optimaal is. Ook is een heerlijke 36 meter diepe ommuurde tuin aanwezig waar uw kinderen veilig in kunnen spelen. Voor de zeer scherpe prijsAwaliteit verhouding kunt u meer informatie vinden op onze website, t.w. www.villavalentijnmiddelburg.nl. Ons e-mailadres is info@villavalentijn.nl. Telefonisch zijn wij te bereiken via 0854-890090. •-"* AAGTEKERKE Gale rie Bank, 13.00-17.00 uur: Expositie Cora Gelens (sieraden, ke ramiek en beelden; ARNEMUIDEN Mu seum Arnemuiden, 13.00-17.00 uur: Ten toonstelling Honderd jaar geleden op de Werf; MELISKERKE Sfeerthuys, Toren straat 19 en Ann Bro- cante, Geersesweg 4, 10.00-13.00 uur: Open dag; Toren straat 8, 13.30-16.30 uur: Openstelling Odulphuskerk; MIDDELBURG Markt, 07.30-16.00 uur: Weekmarkt: Galerie Gerritse, 13.00-17.00 uur: Expositie Chris tina de Vos met schil derijen; Café 39, Vlasmarkt 39, 21.00 02.00 uur: Maande lijkse LHBT avond; OOSTKAPELLE Terra Maris, Duin- vlietweg 6, 10.30 12.30 en 13.30-15.30 uur: Scharrelkidsclub; WESTKAPELLE Polderhuis, 11.00 16.30 uur: Verkoop producten met een Zeeuwse twist; Wielemakersbaan 4, 10.00-17.00 uur: Openstelling privé- tuin De Houtenhand- scheHof MIDDELBURG Koudekerkseweg 139, 14.00-17.00 uur: Gastspelers welkom bij Jeu de Boules; RITTHEM Fort Rammekens, 11.00-17.00 uur: Openstelling Fort. Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check daarom online of tele fonisch bij de organi satoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32