i Proef met zonnepanelen op Ritthemse dijk LL ZEELAND 3 ÉCHTE STREEKPRODUCTEN 'DE CONSUMENT WORDT MISLEID' kerk. Daar was iemand anders de inkoop gaan doen, die koos voor de laagste prijs. Gelukkig kwam de ei genaar erachter; die heeft mij weer als leverancier in ere hersteld." Zeeuwse Zaken in Goes, 2CC Drinks in Bovensmilde, Jan Bax in Veen of Schermer in Hoorn, alle maal hebben ze een bolus- en of babbelaarlikeur in het assortiment. Vaak met de Zeeuwse vlag, een kle derdracht-tafereeltje of Zeeuwse teksten. Als we Zeeuwse Zaken vra gen naar de herkomst van hun bo lus- en babbelaarlikeur beëindigt de woordvoerder vrijwel meteen het gesprek. ,,Ik ga daar niet op ant- Misbruik batchnummers Bij Jan Bax vangen we ook bot. ,,Ik kan daar nu niet op antwoorden. Stuurt u maar een mail", zegt de woordvoerder van het bedrijf. Kampen heeft een appeltje te schil len met Jan Bax. ,,Ik heb ooit aan hem geleverd. Tijdens mijn speur tocht kwam ik erachter dat hij twee van mijn EAN batchnummers ge bruikte. Die nummers zijn be drijfseigendom. Iedereen in de handel denkt dan dat die producten van mij afkomstig zijn. Ik heb hem gevraagd die nummers te verwijde ren. Pas toen mijn advocaat hem een brief stuurde, kwam hij in actie. Maar nog steeds staat erop zijn bo luslikeur: 'van de enige, echte Zeeuwse distilleerderij'. Welke dat zou moeten zijn, is een raadsel." Kampen heeft een aantal flessen 'namaak' naar de inspectie NVWA gestuurd, compleet met aanwijzin gen over onvolledige of onjuist in formatie op de flessen. De her komst van een aantal likeuren die als streekproduct in de Zeeuwse schappen staan, is door het ontbre ken van batchnummers en post adressen niet te traceren. ,,Stel dat een likeur in België wordt gemaakt en hier in de markt gezet zonder traceerbare herkomst. Volgens mij is dat in strijd met de Warenwet." De vele namaakproducten kosten Kampen, en ook Tom Genbrugge en Goderic Van den Brande van The Holy Spiritus, handenvol geld. Genbrugge: ,,Heel veel cowboys hebben zich op de streekproduc- tenmarkt gestort. Dat kost ons niet alleen geld, maar het tast ook de ge loofwaardigheid van het streekpro duct aan. Een klant moet erop kun nen vertrouwen dat een streekpro duct in de streek wordt geprodu ceerd en veilig is." Hij ondersteunt de actie van Kampen om de NVWA in te schakelen. Kampen zegt in de coronatijd 100.000 euro aan inkom sten te zijn verloren, mede door concurrenten die namaak-streek- producten verkopen. ,,Over een pe riode van tien jaar praat je mogelijk over anderhalf miljoen euro." De keurmerkstichting Zeker Zeeuws zal juridisch geen actie on dernemen tegen 'onechte' streek producten. Coördinator Caroline Melissant: ,,Wij kennen dit pro bleem en houden het in de gaten. Maar wij gaan uit van eigen kracht. We moeten het keurmerk nog be ter in de markt zetten." Philipp Keller, lid van het dagelijks bestuur van waterschap Schelde- stromen, is er trots op dat de testlo catie in werking is. ,,Dit is de eerste opstelling van zonnepanelen op een primaire waterkering in Neder land." Het Zeeuwse waterschap stelde de locatie beschikbaar voor de proef 'Zon op dijk'. Dat wordt uitgevoerd door een consortium waarvan ook andere waterschappen, Rijkswater staat, onderzoeksinstellingen en ontwikkelaars van zonnepanelen deel uitmaken. Het wordt geleid door TNO en Stowa, het kenniscen trum van de waterschappen. ,,We testen het effect van zonne panelen op een waterkering", zegt Keller. ,,We willen weten wat met het gras eronder gebeurt. De gras mat moet in goede staat blijven, an ders hebben we een probleem met de waterkering. Een ander punt is de waterveiligheid. Tijdens het stormseizoen moeten de zonnepa nelen kunnen afbreken, zodat de dijk niet verder wordt beschadigd." Er zijn verschillende soorten zonnepanelen geplaatst. Enkele systemen zijn voorzien van folie met afbeeldingen. Naast Michiel de Ruyter gaat het om een camoufla- We hebben meer duurzame energie nodig en de ruimte is schaars in Nederland geprint en een afbeelding met gol ven. De prints zijn bedoeld om de panelen beter in het landschap te laten passen. ,,Niemand wil fel blauwe zonnepanelen op een dijk", zegt Keller. ,,Het gaat niet zozeer om Michiel de Ruyter. We hebben zijn afbeelding gebruikt om aan te tonen dat je er alles op kunt zetten. We hadden er ook een zonnetje op kunnen plakken." De folie zorgt naar verwachting wel voor een iets lagere opbrengst. ,,Maar dat is minimaal. Het is uit eindelijk een afweging: willen we een betere landschappelijke inpas sing of een hogere opbrengst? Dat onderzoeken we. Om een goede vergelijking te maken hebben we ook panelen zonder print. Verder zijn er systemen die meer licht doorlaten. Dat heeft ook nadelige gevolgen voor de opbrengst, maar het is beter voor de grasmat." De proef duurt enkele jaren. Daarna wordt de testopstelling ver wijderd en de dijk in oude staat te ruggebracht. Als het experiment positief uitpakt, wil dat niet zeggen dat alle Zeeuwse dijken vol zonne panelen komen te liggen, aldus Kel ler. ,,Ik voorzie geen grootschalige toepassing, omdat heel veel facto ren bepalen of een locatie geschikt is of niet." Uiteindelijk is zonne-energie op dijken wel een van de opties om te voldoen aan de klimaatdoelstellin gen. ,,We hebben meer duurzame energie nodig en de ruimte is schaars in Nederland." Uit de Zeeuwse proef moet blijken in hoe verre dijken daarvoor een serieuze mogelijkheid zijn. zaterdag 25 juli 2020 product blijkt vaak nep BB Kijk op pzc.nl/video Boosheid over streekproducten tjkket uuf 2e»! Links een namaak-babbelaarlikeur, rechts een door Zeker Zeeuws gecertificeerde babbelaarli keur. FOTO ERNESTA VERBURG Likeuren die pretenderen een Zeeuws streek product te zijn, maar het niet zijn. Ze worden vrijwel zeker niet in Zeeland gemaakt. Tom Genbrugge van The Holy Spiritus (l) en Meinderd Kampen van Kampen Drinks maken gecertificeerde streekproduc- foto meinderd kampen ten. FOTO ERNESTA VEBURG woorden. Heeft u nog andere vra gen? Nee? Goedenmiddag." De proef met zonnepanelen op de dijk bij Ritthem is begonnen. De afgelopen maanden zijn op de binnendijk van de Spuikom verschillende soorten systemen geplaatst. Een van de systemen is voorzien van de beeltenis van Michiel de Ruyter. Rolf Bosboom Ritthem —Philipp Keller Kijk op pzc.nl/video Zonnepanelen op de dijk bij Ritthem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31