Bonje over de boluslikeur Zeeland liep 1,8 miljoen overnachtingen mis Minder appels, maar normale perenoogst Reddende engel 2 WOEDE ONDER PRODUCENTEN VAN Je kent ze wel. De kruikjes bolus- en babbelaarlikeur met de Zeeuwse Vlag of een lieftallig boerinnetje erop. Maar wat door je keelgat glijdt, is in veel gevallen geen streekproduct. De likeur is dikwijls buiten Zeeland gemaakt, soms zelfs in het buitenland. Commentaar Een streekproduct komt uit de regio. Tenminste, daar mag je vanuit gaan. Als we het relaas van Kampen Drinks mogen geloven, wordt er nogal eens de hand gelicht met de term 'streekproduct'. Zo zijn veel bolus- en babbelaarlikeu ren die in schappen van Zeeuwse drankenhandels en super markten staan, geen erkend streekproduct. Sterker nog, vol gens Kampen Drinks worden de likeuren dikwijls buiten de pro vincie en soms ook in het buitenland geproduceerd. Zo is zijn door de keurmerkstichting Zeker Zeeuws gecertificeerde boluslikeur door ettelijke bedrijven gekopieerd, zegt de onder nemer. Ook zijn babbelaarlikeur wordt nagemaakt. De 'namaaklikeuren' pretenderen met afbeeldingen van de Zeeuwse vlag, boerinnetjes in Zeeuwse dracht en leuzen als Goed Zeeuws, Goed Rond een heus streekproduct te zijn. Dat is ten eerste verwarrend voor de consument, die denkt van een echt Zeeuws product te genieten. Kwalijker is als de wettelijke verplichte informatie op de fles over onder meer de herkomst ontbreekt. Kampen Drinks heeft de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) ingeschakeld om na te gaan of de aanbieders van namaaklikeuren de Warenwet overtreden. Voor de consument maar ook voor de erkende streekprodu- centen is het noodzakelijk dat het kaf van koren wordt geschei den. De consument heeft recht op eerlijke informatie, de streekproducent moet een boterham kunnen verdienen. Dat wordt moeilijk als prijsvechtende cowboys op de rand van het betamelijke opereren. Consument heeft recht op eerlijke informatie, streekproducent moet een boterham kunnen verdienen Dat blijkt uit bijgewerkte cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Het coronavirus legde vanaf half maart het toerisme grotendeels stil. Dat werkte door tot zeker eind mei. In voorgaande jaren trok Zeeland in de periode van maart tot en met mei gemiddeld 650.000 bezoekers die ook bleven slapen. Zij zijn in deze periode doorgaans goed voor 2,3 miljoen overnachtingen. Dit jaar bleef daar slechts een fractie van ALMANAK over. Het aantal bezoekers daalde tot 154.000. Het aantal overnachtin gen nam met bijna 1,8 miljoen af naar 507.000. Doordat veel mensen in eigen land op vakantie gaan, kennen de Zeeuwse toeristenaccommodaties deze zomer een bijna maximale be- Door vakanties in eigen land halen accommodaties het voorseizoen in zetting. Recreatieondernemers ho pen daarmee het dramatische voor seizoen geheel of gedeeltelijk goed te kunnen maken. In heel 2019 was er in Zeeland sprake van ruim 11 miljoen overnachtingen. Ze is een groot dierenliefhebster, die Hulsterse. Onlangs zat ze in haar auto en zag ze bij een ro tonde bij Zaamslag een merel vlakbij de rijbaan in de berm zit ten. Het beestje was duidelijk ge wond, want zijn zwarte vleugel flapperde zielig in de wind. Ze bedacht zich geen moment, par- keerde haar auto in de berm, pakte een handdoek uit haar kof ferbak om de vogel voorzichtig mee te kunnen pakken en maande de rest van het verkeer langzaam te rijden. Eenmaal dichterbij de patiënt bleek dat ze in al haar goedheid een stukje landbouwplastic wilde redden Drankrijder moet celstraf uitzitten Weer code oranje in Veerse plaatsen In Domburg en Zoutelande geldt vanaf vandaag code oranje. In Veere was die al van kracht sinds woens dag. De gemeente Veere ziet of verwacht extra drukte in die kernen en de stranden. Om te voorko men dat het te druk wordt en bezoekers geen ander halve meter afstand tot el kaar kunnen houden, neemt de gemeente pre ventieve maatregelen. Zo gaan onder meer corona- coaches de straat op om ervoor te zorgen dat men sen afstand houden. Middelburg Kaart met plannen voor zoet water Meinderd Kampen uit Bruinisse, producent van gecertificeerde bo lus- en babbelaarlikeur, is het zat. ,,De consument wordt misleid. Ik heb de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit ingeschakeld." Het moet maar eens afgelopen zijn met wat hij 'beunhazerij in streekproductenland' noemt, zegt de eigenaar van Kampen Drinks in Bruinisse. Die behoort samen met The Holy Spiritus uit Sint Jansteen en Sliertemie in Absdale tot de drie distilleerbedrijven die Zeeland telt. Veel van hun brouwsels hebben het certificaat erkend streekproduct van de keurmerkstichting Zeker Zeeuws. Zoals de bolus- en babbe laarlikeur van Kampen Drinks. Namaak Hoe is het dan mogelijk dat de schappen van drankenhandels vol staan met bolus- en babbelaarli keuren die met Zeeuwse vlaggen, boerinnetjes en teksten als Goed Zeeuws, Goed Rond pretenderen een streekproduct te zijn? ,,Deze producten zijn vrijwel ze ker namaak, want in elk geval niet in Zeeland gedistilleerd" zegt Kam pen. ,,De klant wordt in feite mis leid. Vaak ontbreekt op de flessen vitale informatie zoals het ver plichte batchnummer, het produc tieadres en het land van herkomst. Dat is in veel gevallen in strijd met de Warenwet, terwijl die informa tie verplicht is om te weten of je met een veilig product uit de streek te maken hebt. Maar niemand die er naar kijkt. Dit is al tien jaar aan de gang, terwijl ik het originele recept voor boluslikeur heb ontwikkeld." Hoe komen andere bedrijf dan Handelaren nemen je product af. Na een tijdje denken ze: dat kan ik goedkoper elders laten maken aan dit recept? Kampen: ,,In het be gin nemen handelaren je product af. Na een tijdje denken ze: dat kan ik goedkoper elders laten maken. Dat kan Nederland, België, Duits land of nog verder weg zijn. Dan is het testen tot het nep-streekpro- duct op mijn likeur lijkt." ,,Dat ik nu in actie kom, heeft te maken met de coronacrisis. Mijn klanten, van boerderijwinkels tot supermarkten, bestelden plots nau welijks meer. De druppel was dat andere bedrijven hun voorraad na- maak-streekproducten met forse kortingen dumpten, en helemaal toen mijn laatste grote klant werd afgepikt: Jumbo Schot in Nieuwer- Zeeland stevent af op een kleinere appeloogst, maar de peren beloven veel goeds. ,,Dat wordt een nor male oogst. Als de prijzen starten met 50 tot 60 cent per kilo, ziet het nieuwe seizoen erg redelijk goed uit", zegt NFO-bestuurder Rinus van 't Westeinde, tevens fruitteler in Nisse. Over ruim een maand begint de oogst. De Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) en het Groen- tenFruit Huis ramen een kleine appeloogst: 234 miljoen kilogram. Dat is 38 miljoen kilo appels min der dan in 2019. De perenoogst wordt geschat op 373 miljoen kilo, exact de opbrengst van vorig jaar. In Zeeland valt de appeloogst nog wat lager uit door vorst en ha- gelschade. Van 't Westeinde denkt een kwart minder dan vorig jaar. Bij de peren is er weinig schade. Een kleinere oogst betekent nog geen verloren jaar. Het draait om de prijs. Die ziet er momenteel met 50 tot 70 eurocent per kilo voor de nieuwe oogst goed uit. Wat mogelijk gaat helpen, is dat de twee grootste concurrenten een kleinere oogst voorzien. In Italië hangen minder peren dan vorig jaar. Polen voorspelt een kleinere appeloogst, met name Jo nagold. zaterdag 25 juli 2020 II Zeeland is door het coronavirus 1,8 miljoen toeristische over nachtingen misgelopen. In de periode van maart tot en met mei lag het aantal bezoekers bijna 80 procent lager dan nor maal. Rolf Bosboom Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De 49-jarige Roosendaler M. J., die in oktober 2017 de toen 41-jarige Middel burger Jeppe de Lange en zijn 6-jarige zoon Mees aanreed onder invloed van alcohol, moet zijn straf he lemaal uitzitten. Dat heeft de rechtbank in Middel burg gisteren bepaald. J. werd in 2019 in hoger beroep veroordeeld tot twee jaar cel, waarvan nu zestien maanden zijn ver streken. Eind deze maand zou hij vrij kunnen komen, zij het onder voorwaarden. Maar hij gaf te kennen niet met die voorwaarden (stoppen met het drinken van alcohol en dagbeste ding) te kunnen instem men. Daarop eiste de offi cier dat hij zijn straf dan volledig moet uitzitten. De rechtbank nam de eis over. DOMBURG De provincie heeft een Verkenningenkaart' on line gezet, waarop te zien is waar ze allemaal mee bezig is voor het Delta plan Zoet Water. In dat plan worden allerlei plan nen en studies samenge bracht die ervoor moeten zorgen dat ook in de toe komst voldoende zoet water beschikbaar is voor bewoners, boeren en de natuur. Dat kan in de toe komst een uitdaging wor den, omdat periodes met veel regenval en juist veel droogte elkaar afwisse len. De kaart wordt steeds verder ingevuld. De kaart is te zien op kaarten.zeeland.nl 'Zeeuws' Frank Balkenende Bruinisse -Meinderd Kampen, eigenaar Kampen Drinks Frank Balkenende Nisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30