Populariteit vak leerkracht stijgt De pabo is in trek: meer jongeren willen juf of meester worden Karen en Ellen Tom Blomaard De proef met zonnepanelen op dijken is begonnen. Bij Ritthem is door onder meer het waterschap Scheldestromen een testopstelling gemaakt. Als de proef slaagt, kan er op meer plekken zonne-energie van de Zeeuwse dijken worden geoogst. Lelijk hoeven die panelen niet te zijn. Waterschapsbestuurder Philipp Keller (inzet) staat in de proefopstelling bij een set met daarop de afbeelding van Michiel de Ruyter. ZEELAND 3 zijn op culinaire trip in Zeeland zeeland 6 Vier dilemma's uit zijn Zeeuwse carrière Cornelleke Blok Vlissingen De aandacht voor het beroep van leraren en de goede baankansen maken de opleiding populairder, vermoedt opleidingscoördinator Rinke Dellebeke. ,,In de coronacri sis hebben mensen gezien hoe be langrijk leraren zijn voor de maat schappij. Toen kinderen thuis les sen moesten volgen, werd eens te meer duidelijk dat basisscholen echt iets toevoegen. Ik denk dat het beroep daardoor meer aanzien heeft gekregen." De coronacrisis maakt het voor aankomende studenten makkelij ker om aan de opleiding te begin nen. Mbo'ers en sommige havisten moeten toelatingstoetsen maken om toegelaten te worden, maar dit jaar krijgen ze daarvoor langer de tijd. Ze moeten de toetsen voor 1 ja nuari succesvol afgerond hebben, terwijl ze de toets in voorgaande ja ren voor het begin van het studie jaar gehaald moesten hebben. Del- lebeke verwacht dat er nog studen ten zullen afvallen, omdat ze de toets niet halen. ,,Maar dit geeft ons ook kans om de jongeren beter te begeleiden bij de toetsen." Onder de 135 nieuwe studenten zijn meer jongens dan vorig jaar: een toename van 18 procent. In het basisonder wijs zijn juffen al jaren oververte genwoordigd: ongeveer 85 procent van de leerkrachten is vrouw. ,,We zijn heel blij met de toename. We proberen de opleiding interessanter te maken voor j ongens. Dat lijkt z'n vruchten af te werpen. De studie- loopbaancoaches zijn mannen. Jon gens hebben daardoor mannelijke rolmodellen. Daarnaast laten we studenten duidelijk zien dat reke nen, wiskunde, techniek, aardrijks kunde en geschiedenis ook onder deel zijn van de pabo. Die vakken vinden jongens uitdagend." De HZ maakt de opleiding vanaf komend studiejaar veel meer prak tijkgericht. De hogeschool heeft sa men met 24 basisschoolbesturen en Scalda een praktijkprogramma opgezet onder de naam Opleidings- We denken dat de opleiding aantrekkelijker wordt school Zuidwest. Studenten gaan vanaf het eerste studiejaar twee da gen per week - onder begeleiding - in de klas aan de slag. Tot nu toe waren de studenten één dag per week in de klas te vinden. Verschil- lende basisscholen zijn aangewe zen als opleidingslocatie. ,,De stu denten lopen niet alleen mee in de klas, maar doen ook onderzoekjes naar bijvoorbeeld klassenmanage- ment en het voorbereiden van les sen. Zo zien ze wat wel en niet werkt." De HZ en de basisscholen hopen studenten met de nieuwe opzet be ter voor te bereiden op de praktijk. ,,We denken dat de opleiding aan trekkelijker wordt. Steeds meer mbo'ers beginnen aan de opleiding: zij zijn gewend om in de praktijk te leren en vonden het voorheen soms pittig om aansluiting te vinden in de pabo. We denken dat we door de nieuwe opzet ook sneller kunnen zien of iemand geschikt is voor het vak." It zaterdag 25 juli 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl 3* «*»-■ FOTO'S LEX DE MEESTER ZEELAND14 Meer Zeeuwse jongeren zien een baan als juf of meester zit ten. Het aantal aanmeldingen voor de opleiding tot leerkracht basisonderwijs aan de HZ in Vlissingen ligt twintig procent hoger dan vorig jaar. En opval lend: meer jongens willen met de hbo-opleiding beginnen. - Rinke Dellebeke, opleidingscoördinator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29