MEDIA CULTUUR 25 'Is Kabouter Plop imiteren beledigend voor Vlaamse kabouters?' zou je denken waarom kan dat dan niet meer? De consequentie van het niet doen, is dat ik dan eigenlijk ook niet meer Ria (van de terugkerende karakters Fred en Ria Onderbuik, red.) kan spelen, omdat vrouwen be ledigd kunnen zijn. Trek dat door en Jeroen en ik mogen voortaan alleen nog onszelf spelen." Zwartepietendiscussie Van de Ven zegt een grap te hebben liggen, die hij binnenkort hoopt in te zetten in een nieuw Draadstaal-sei- zoen. Een scene waarin een vader zijn zoontje voorzichtig vertelt dat Sinterklaas niet bestaat. Hij verwacht dat zijn zoontje ontroostbaar is, maar die vraagt hoopvol 'Maar...dan bestaat de zwartepietendiscussie dus ook niet?' Vader: 'Nou...eh...'. Het is vol gens de acteur een passend voorbeeld van een grap die het onderwerp zelf onder de loep neemt. ,,Hoe kan het toch dat Sinterklaas een verzonnen feest is en sommige mensen er toch zó aan hangen dat je van die 'traditie geen afstand zou moeten nemen'. Wat de meeste doen, is schreeuwen dat 'die blanke man het niet begrijpt'. Die moet maar meteen snappen dat het tegen woordig anders ligt. Als je op die hef tige manier iemand probeert te over tuigen van jouw mening, schiet die blanke man op slot en verschuilt hij zich achter zijn trots en eer. Terwijl wat je eigenlijk wilt, is dat hij een ruimer perspectief krijgt. Het feit dat Zwarte Piet van kleur kan verande ren, betekent helemaal niets voor kinderen. Je levert dus helemaal niets in op een traditie. Je moet mensen zo aanspreken dat ze niet direct met hun hakken in het zand gaan staan." De Humorpolitie is volgens Van de Ven een antwoord op de verhitte dis cussie. ,,Ik voel me verantwoordelijk hier iets mee te doen. We maakten ooit een grap over Jezus Christus die meedeed aan een talentenjacht. Wij speelden twee homo's die kritiek le verden op zijn kledingstijl en ook het zangmateriaal was 'te gedateerd'. De Bond Tegen het Vloeken - er werd niet eens in gevloekt - was boos. Ik denk dan: regel een zaaltje en nodig mensen uit die zich beledigd voelen. Dan leg ik graag uit hoe mijn vak werkt. Dat je gaat voor een afspiege ling van de werkelijkheid, op zo'n manier dat het de werkelijkheid niet meer is. En met die afstand zou je er makkelijker over moeten künnen praten. Humor is een belangrijke ma nier om in gesprek te komen." zaterdag 25 juli 2020 GO 4 Michiel Romeyn heeft geen spijt van zijn 'Oeboema, de witte neger uit Amsterdam-Oost'. Jeroen van Koningsbrugge en Dennis van de Ven als de typetjes Fred en Ria Onderbuik in Draadstaal. De Marokkaanse taxichauffeur Saïd (Jeroen van Koningsbrugge) is 'de liefste taxichauffeur van Nederland'. fotos marleen dalhuijsen, npo, vpro Weinig mensen die be roepsmatig bezig zijn met humor, voelen zich geroepen iets over het actuele 'humordebat' te roepen. Michiel Romeyn is een uitzondering. Hij werd bekend door het VPRO-programma Jiske- fet, waarin hij onder meer te zien was als Oboema, 'de witte neger uit Amster dam-Oost'. ,,Ik wens me eigenlijk niet in die discus sie te mengen'', aldus Ro- meyn (ook bekend van Debiteuren Crediteuren en De Lullo's). ,,Je komt in een moeras terecht. Het is nooit goed, of je het nu links- of rechtsom draait. Ik heb me nog nooit voor een scène ge schaamd, dus ik zal ook nooit zeggen dat iets me spijt. Ik heb nooit iemand op racistische gronden belachelijk gemaakt of uit gesloten. Of de tijd nu is veranderd of niet, het doet er geen moer toe.'' Jack Spijkerman heeft geen spijt van de satiri sche persiflages in zijn programma's als Kopspij kers,,Met terugwerkende kracht zullen er best wel sketches geweest zijn, waarvan je nu zegt: zou ik dat nog steeds zo doen? Ik heb één keer publieke lijk mijn excuses aangebo den, dat was nadat ik grappen had gemaakt over die ziekte van prins Claus. Omdat ik vond: grappen maken over een ziekte van iemand, dat is te goedkoop. Ik weet nog dat bij Kopspijkers Najib Amhali, Kabouter Plop imi teerde. Is dat dan beledi gend voor Vlaamse ka bouters, dat zij gepersi fleerd worden?''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25