O DE SLIMSTE FANS Zag ik Raymann en 'Poepiedoe' nou echt flirten?' 24 MEDIA CULTUUI INTERVIEW DENNIS VAN DER VEN Dennis van de Ven van het humoristische tv- programma Draadstaal, zegt mogelijk een manier te hebben gevonden om de actuele verhitte discussie over welke grappen wel of niet meer door de beugel kunnen, te tackelen. Geen zomer zonder het olijke seniorenduo Phi lip en Maarten op NPO2. Fans Gudo Tienhooven en Alexander van Eenennaam slaan geen afle vering over. Elke zaterdag blikken zij terug op De slimste mens. GT: De reden is niet vrolijk makend, maar het valt me op dat het ontbreken van een publiek dit seizoen onbe doeld zorgt voor magie. Er heerst een prettig huiska- mergevoel in ons favoriete programma. Het is gezelliger, knusser. En de kandidaten lijken soms te vergeten dat er camera's draaien. Zag ik Jörgen Raymann en Astrid 'Poepiedoe' Sy nou schaam teloos flirten? ,,lk doe hier mijn uiterste best mijn aardige kant te laten zien. AvE: Van mij mag het pu bliek wegblijven, voegt niets toe. Ik denk dat Astrid en Jörgen werden aangestoken door vogelverleider Arjan, die behalve vogels ook alle apen uit zijn hoofd kent. Met zijn imitatie van het geluid van de fitis kreeg hij ze allebei plat. GT: Sympathieke vogel die Arjan. Maar we moeten het hebben over Francis van Broekhuizen. Niet helemaal van deze tijd misschien, maar waar ik dat Selma van Dijk nog kwalijk nam (ze her kende geen socialmediaplat- forms en riep van gekkigheid maar 'internet!'), vond ik de operazangeres aandoenlijk na het zien van Billie Eilish met een bloedneus. 'Uhhh...mis- handeling?' AvE: Wat een heerlijke kan didate! Met haar Rotterdamse tongval, ze deed me denken aan Corrie van Gorp in haar jonge jaren. Uitgerekend zij kreeg een fragment van Waardenberg en de Jong, he lemaal in haar straatje na tuurlijk. Zoals ik het ook leuk vond dat Arjan een galerij kreeg met fictieve vogels. Maarten werd op Texel ooit aangevallen door echte zil vermeeuwen! Hoe durven ze? GT: Maar Maarten krijgen ze niet klein, want je weet het hè: hij is geen steen in de muur, hij is de muur! Francis stal mijn hart al, toen ze keurig haar vin ger opstak na het horen van de vraag wie de vrou welijke sidekick was van Me neer Kaktus. AvE: Overigens, Philip kon digt Maarten altijd aan als voorzitter van de jury. Maar zie jij hem ooit actief in die functie? Dat hij bepaalt of een antwoord al dan niet moet worden goed gerekend? „Hoogbouw is flauwekul, een vorm van testosteronwaanzin' GT: Hoe grappig zou het zijn: ,,Nee Francis, weg met die vingerje bent nog niet aan het woord!" Oh, wacht, dit geloof je niet. Krijg as we speak een vriendschapsver- zoek van haar binnen op Fa- cebook! AvE: Oh jee, laat je niet inpal men hè? Dat je volgende week alleen nog maar poes lief over haar schrijft? Ik hou je in de gaten, vriend! Nieuw jasje klassieker BN'ers en schapen Pearl Jam op Pinkpop De Humorpolitie, zo luidt de voorlo pige werktitel van het tv-format dat Dennis van de Ven samen met een producent afgelopen week naar on der meer de NPO stuurde. Het satiri sche programma vindt plaats in de rechtbank waar een recent in de me dia gemaakte en verkeerd gevallen grap - door een komiek of door pak weg een Johan Derksen - ter discus sie staat. Stand-up comedians staan de beklaagden bij. De rechter moet bepalen of de bewuste opmerking door de beugel kan of dat een taak straf moet worden uitgedeeld: grap pen maken in het plantsoen. ,,De makers van de grap die ter dis cussie staat, zitten zelf in het be klaagdenbankje'', zegt Van de Ven (47), van het sketchprogramma Draadstaal. ,,Je moet hierom kunnen lachen, maar er is wel een onderlig gende boodschap: er bestaat niet zoiets als één waarheid. Het moet snel de buis op, nu is het actueel.'' Programma's die soms al decennia in archieven verstoffen, waren de af gelopen maanden plots weer enorm actueel. Ze werden 'teruggetrokken' (FC De Kampioenen in Vlaanderen), van disclaimers voorzien (onder meer Fawlty Towers in Engeland) of een deel van hun personages krijgt andere stemmen (The Simpsons in Amerika), in de slipstream van we reldwijde antiracismebetogingen. In Nederland ligt Gooische Vrouwen 2 op de snijtafel vanwege twee scènes rond het personage Komo, afkomstig uit het Afrikaanse land Burkina Faso. Van de Ven: ,,Ik schreef ooit een scene met daarin een personage 'Nik ker Simon' over een zwarte vluchte ling die in de handen valt van een foute blanke platenbaas, die hem die naam in zijn maag splitst. Dat ont plofte. Het heeft me zelfs nog een paar doodsbedreigingen opgeleverd. Op sociale media vroeg ik aan ieder een die hoog in de boom klom, wie de scène überhaupt in zijn geheel had gezien. Toen viel al driekwart af.'' ,,Toch zou ik die scène nu niet meer doen", vervolgt Van de Ven, ,,omdat het gewicht dat aan die grap hangt zó zwaar is, dat je al geen grap meer aan het maken bent. Begrijp je? De gevoeligheid gaat aan het doel voorbij. Maar het fenomeen je bele digd voelen, vind ik wel een vrij zin loze bezigheid. Stel ik zou in God ge loven en iemand maakt dit belache lijk; dat maakt die God toch niet min der waard? Ik hoef niet koste wat het kost iemand met een andere kleur te spelen, tenzij dat goed is voor een scène waarin je een bepaald onder werp op een juiste manier eens van een andere kant wilt belichten. Het zou künnen zijn dat ik het nog wel eens doe." Dat neemt niet weg dat ook Van de Ven en Jeroen van Koningsbrugge zich nu afvragen wat ze wel en niet meer kunnen spelen. Zoals het per sonage Saïd. ,,Hij is de liefste taxi chauffeur van Nederland en ergens Stel ik zou in God geloven en iemand maakt dit belachelijk; dat maakt die God toch niet minder waard? zaterdag 25 juli 2020 GO MUZIEK Kris Kross Am sterdam heeft de klassieker Toen ik je zag in een nieuw jasje gestoken. Het nummer werd dankzij Antonie Kamerling en de film All Stars een hit in 1997. Mij niet eens ge zien, zoals de nieuwe single heet, wordt een eerbetoon aan de acteur, die tien jaar gele den overleed. TELEVISIE SBS6 introdu ceert volgende maand een nieuw pro gramma met BN'ers. Be kende namen gaan in Het hek van de dam onder leiding van een herder een kudde schapen van plek A naar B drijven. Bram Moszkowicz en Rachel Hazes vormen een van de deelne mende duo's. FESTIVAL Pearl Jam is aan het affiche van de 51ste editie van Pinkpop toegevoegd. De Amerikaanse band sluit het festival volgend jaar op 20 juni af. Op Pinkpop voegt de band zich bij eerder aangekondigde namen als de Red Hot Chili Peppers, Twenty One Pi lots, Kensington en Danny Vera. 'Het fenomeen je beledigd voelen, vind ik een vrij zinloze bezigheid' Gudo Tienhooven 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24