Gesink: 'Het geel in Parijs zou ook kroon zijn op mijn carrière' andere uitstraling krijgen dan we zijn gewend OQQ Zorgen om wedstrijdkalender en kwalificaties 21 I TOKYO 2020 L- NOC*NSF van levensbelang. En in het slecht ste geval dat Tokio 2021 niet door kan gaan, reken dan ook niet direct op de Winterspelen van Peking, be gin 2022, zo waarschuwde IOC-lid Dick Pound al. Niet alleen vanwege corona, ook de politieke onrust tus sen de Verenigde Staten en China speelt daarbij een rol. Maar ook als op 23 juli 2021 de vlam wordt ontstoken, worden dit geen normale Olympische Spelen. Zonder daar verder op in te gaan sprak Bach vorige week van een uit geklede versie. Het IOC werkt met diverse scenario's. In het soberste script blijven de tribunes leeg. To taal onvoorstelbaar, maar zeker niet ondenkbaar. Stadions met alleen Japanse fans is ook een reeële optie. Het staat haaks op de grondbegin selen van de Spelen. Maar duidelijk is: afgelasting is het allerlaatste sce nario voor Japan en het IOC. In principe moet het doorgaan. Ook omdat de Olympische Spelen als merk gevaar loopt, stelde marketeer Marcel Beerthuizen in deze krant. Buiten de olympische bubbel neemt het chagrijn toe. Deze week bleek dat minder dan een kwart van de Japanners nog trek heeft in de Spelen. Lokaal draagvlak, normaal een hoge prioriteit voor het IOC, is afgebrokkeld. Vanwege de kosten (op papier 12 miljard dollar, exclu sief uitstelkosten, in werkelijkheid veel hoger), maar ook de vrees voor corona en de afkalvende steun voor de Japanse overheid als het gaat om bestrijding van het virus. IJzeren hand Ook het verzet tegen Bach groeit. Het meest in zijn geboorteland Duitsland. Hij regeert het IOC, zo berichten de media, met ijzeren hand. Wie tegenspartelt verdwijnt, zo lang tot alleen blinde volgelin gen overblijven. 'Er heerst in Lau sanne een angstcultuur van dicta toriale proporties', schreef week blad Der Spiegel. Wat daarbij niet hielp was de opstelling van het IOC in het racismedebat. Atleten die een statement willen maken, mogen daarvoor vooralsnog hun olympi sche wedstrijd niet gebruiken, luidde de boodschap. Ook al kwam die regel in eerste instantie vanuit de atletencommissie, het beves tigde het beeld van een conserva tieve, wereldvreemde organisatie. Ook vanuit Nederlands oogpunt wordt 'Tokio' een soberder feest. Er is niet direct aanleiding om te ver moeden dat de medailleoogst zal lijden onder het uitstel. Maar door het ontbreken van een feestlocatie als het Holland House en vermoe delijk ook veel Nederlandse sport- fans, zullen de Spelen ook vanuit ons perspectief toch minder glans krijgen dan we gewend zijn. Atle ten kunnen zo niet denken. Wie weet zorgen de Japanners nog steeds voor een geweldig sportfeest. Maar van de voorpret is in het weekeinde dat de Spelen zouden losbarsten nog maar heel weinig over. Het gesprek is al even onderweg als Robert Gesink in de lach schiet. In de verte klinkt luide feestmuziek. Het komt van een volle discoboot op het nabijgele gen meer, waar hij vanuit zijn ho telkamer op uitkijkt. ,,Ik waan me plots in een heel andere wereld. Ik was de laatste maanden strenge coronaregels gewend", zegt de wielrenner. ,,Hier zijn ze een stuk vrijer." Gesink - geboren en getogen in de Achterhoek, tegenwoordig in woner van bergdorp El Tarter in Andorra - doet zijn verhaal telefo nisch vanuit Tignes, Zuid-Oost Frankrijk. Het populaire winter sportdorp vormt, op zo'n 2100 meter hoogte, de uitvalsbasis van Gesink en Team Jumbo-Visma. Tijdens een trainingskamp van drie weken bereidt de geel-zwarte wielerformatie zich voor op wat het hoogtepunt van het seizoen moet worden: de Tour de France. Met nieuwkomer Tom Dumoulin (tweede in 2018), Steven Kruijs- wijk (derde in 2019) en Primoz Roglic (vierde in 2018) heeft Jumbo-Visma drie topkandidaten voor de eindzege. Gesink: ,,De gele trui met de ploeg naar Parijs bren gen, dat zou fantastisch zijn. On geacht wie hem dan draagt. Het zou ook een kroon op mijn car rière zijn." De 34-jarige Gesink staat na de maandenlange 'coronastop' voor de herstart van het seizoen. De koerskriebels nemen, met de Tour in het vooruitzicht, snel toe. Op 29 augustus begint de eerder uitge stelde Ronde alsnog. Met zijn fit heid zit het goed, stelt Gesink. ,,Ik ben er aan toe weer wedstrij den te rijden. Voorwaarde is dat koersen, met het oog op de volksgezond heid, kan. Dat is aan de experts." Zo 'vrij' als de feestgangers op die partyboot zijn, zegt hij later, zo gering is de bewegingsvrijheid van hemzelf en zijn collega's. De Jumbo-ploeg leeft in een bubbel en volgt strenge coronaregels. Da gelijkse controles, zo min moge lijk contact met buitenstaanders. Reizen met de auto, strenge hygiëneprotocollen. Alles om de risico's te beperken. ,,Bovenop een drukke col stoppen tijdens een training, doen we nu niet. Foto maken met fans? Ook even not done. Hard werken en zorgen dat we klaar zijn voor de Tour, dat is onze opdracht." Gesink start straks in Nice voor de negende keer in de Tour. De Achterhoeker - in 2010 vierde in het eindklassement en in 2015 zesde - geldt als een van de moto ren in zijn ploeg. Als een super knecht. Natuurlijk: waar het kan, gaat hij ook voor eigen succes. Maar het teambelang staat voorop. Misschien wel meer dan ooit. ,,Ik heb in het verleden gezien wat ik zelf kan presteren", zegt 'de Con dor van Varsseveld'. ,,Wat voor mij net een stapje te hoog was, de gele trui, wil ik nu met die gasten be reiken." Superknecht Jumbo-Visma gaat de strijd aan met het sterke Ineos-bolwerk van de laatste Tour-winnaar Egan Ber- nal en diens voorgangers Geraint Thomas en Chris Froome. Gesink: ,,Dit is een jaar waarin het écht kan, met drie klasbakken in de ploeg. Dumoulin en Kruijswijk hebben zich al eerder bewezen als uitstekende klassementsrenners. Roglic kan het ook, hij won vorig jaar nog de Vuelta." Gesink verwacht een extra ner veuze editie van het grootste wie- lerevenement ter wereld. ,,Ik denk dat alle teams met hun sterkste bezetting komen. Normaliter ko men veel renners een tikkeltje gaar aan, moe van een zwaar voor seizoen. Nu is iedereen fris. Gre tig. Dat levert vast spektakel en verrassingen op." Een vreemde Tour wordt het hoe dan ook, verwacht hij. Anders dan anders. ,,En in verhouding nog meer Fransen dan Nederlan ders langs het parcours", zegt Ge- sink. ,,Hoewel, van Andorra naar Tignes kwam ik best veel gele kentekenplaten tegen. Het zou mooi zijn als veel Nederlandse fans ons steunen." zaterdag 25 juli 2020 GO T<nhsOp.ss a,-^ Tokïo20'20 MINS SEES man Copacabana-strand en deze week een regenachtig Tokio met mondkapje op bij een aftelklok. foto's pim ras/epa glans is er al af PAPENDAL Voor atleten, coa ches, bonden en NOC*NSF heeft het geen zin te denken in problemen of doemscenario's. Bij een persbijeenkomst gisteren op Papendal heerste optimisme. De Spelen zijn een jaar uitge steld, maar 'TeamNL' heeft een plan gemaakt om dat jaar zo goed mogelijk in te richten, klonk het. Of zoals baanwielrenner Har- rie Lavreysen zei: ,,Ik ben elk jaar beter geworden. Waarom zou dat nu anders zijn?'' Toch heeft technisch directeur Maurits Hendriks zijn zorgen. Hij vindt dat er voor atleten en coa- ches te veel onduidelijkheid is over de route naar Tokio. Dat het onduidelijk is of mondiale (kwalifi catietoernooien komend jaar doorgaan, is logisch. Maar Hen driks vindt dat er vanuit het IOC snel een plan B moet komen. ,,Hoe gaan de kwalificaties voor Tokio eruitzien als er geen inter nationale wedstrijden meer ge houden kunnen worden?'' Het IOC werkt aan een aantal scena rio's. Bijvoorbeeld de komst van een vaccin is van groot belang. „Kunnen sporters nog met zijn tweeën op een kamer? Wordt het olympisch dorp een quarantaine- gebied? Kunnen er wel 15.000 at leten komen, of niet? Kunnen ze straks samen naar de opening, of de eetzaal? Wie mag er straks af reizen, behalve de atleten zelf?'', vroeg Hendriks zich hardop af. Het was hem uiteraard niet ont gaan dat er een hoop speelt in de wereld, meer dan corona. Hij was geschrokken van het rapport van Human Rights Watch, dat ern stige misstaanden in de Japanse sport meldde. Minder zin in de Spelen krijgt Hendriks er al met al niet van. Laat staan dat hij wilde denken aan het slechtste scenario, een afgelasting. Robert Gesink (34) werd ooit vierde en zesde in de Tour de France. Nu wil hij als super knecht een van zijn ploeggeno ten bij Jumbo-Visma in het geel in Parijs krijgen. ,,Met deze drie sterke kopmannen is dat een realistisch doel.'' Mark van Steenbergen Rotterdam/Tignes Gesink op kop voor Steven Kruijswijk in de Ronde van 2018. FOTO COR VOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21