T-Mobile en KPN zetten netwerk voor 5G aan ECONOMIE 17 ABN Amro duikt weer in eigen verleden Een slaplantje is bij ons gelukkiger. De plantenziektes krijgen geen kans spild, stelt het bedrijf. Kers: ,,Voor de restwarmte, ledlampen geven ook warmte af, zoeken we nog naar op lossingen. Als we een locatie in de stad hebben, zou het fijn zijn als met die warmte bijvoorbeeld een kantoor ernaast kan worden verwarmd.'' De deuren van de testruimtes zit ten op slot om te voorkomen dat ze nodeloos opengaan. Dat zou het mi croklimaat verpesten en de C02 zou ontsnappen. Het bedrijf wil op den duur volautomatisch kweken én oogsten. Pesticiden De kweek vindt plaats door de wortels direct in het wa ter te laten groeien. Aarde is overbodig. Pesticiden zijn evenmin nodig, omdat in de afgesloten ruimtes geen slakken of schimmels of andere plagen kunnen komen. „Je hoeft de sla niet eens te wassen, waardoor de houd baarheid ook nog verbetert.'' Het bedrijf sleutelt al sinds de jaren 90 aan de perfecte mix van licht, CO2, vocht en voeding. De com binatie van blauwe en rode leds ge ven de planten precies het licht dat ze nodig hebben om te groeien. Kers: ,,Ook tropisch fruit is ermee te pro duceren. Appels? Geen probleem. Dat gaan we niet doen, want het kost te veel tijd, maar het kan wel.'' De productietechniek is inmiddels wereldwijd gepatenteerd. Met de in vestering worden nieuwe productie locaties gerealiseerd in de Verenigde Staten en op de Bahamas. ,,Daar wor den nu iedere dag groenten vanuit Miami ingevlogen, heel inefficiënt." Water Er zijn ook plannen voor fabrie ken op de Antillen, Hawaii en in Israël. Plaatsen met weinig water en vaak een te heet klimaat voor goede groei. Vergeleken met teelt in een kas heeft de methode van PlantLab twintig keer min der water nodig. Al het water wordt hergebruikt, airco's fil teren het uit de lucht. „Voor 1 kilo groente hebben we 1 liter wa ter nodig, meer niet." De hightech teelt betekent niet dat de tuinkassen nu allemaal kunnen worden afgebroken, qua kostprijs kunnen die het nog jarenlang win nen. ,,In ieder geval een paar maan den per jaar. Verder is kweken met zonlicht zo inefficiënt, wie heeft dat bedacht? Dan schijnt-ie weer te fel, dan weer niet, of te kort. Een sla- plantje is bij ons gelukkiger. Wij - Marcel Kers, PlantLab kunnen ook weer soorten telen die de traditionele telers niet meer wil len vanwege de ziektegevoeligheid, ook al waren ze beter van smaak. Bij ons krijgen de plantenziektes geen kans.'' PlantLab ziet grote steden - dicht bij de consument - en onherberg zame of afgelegen gebieden als de meest kansrijke locaties voor de tech niek. ,,We gaan ooit naar Mars'', luidt een interne grap bij het bedrijf. Kers: ,,Ja, ook daar en op de maan zouden we kunnen produceren. ESA, de Europese ruimteorganisatie, is een keer langsgekomen om te praten. Ze waren niet zozeer geïnteresseerd in de groenten, maar wel in het bijpro duct van fotosynthese: zuurstof. Maar wie weet.'' In het grootste deel van de Rand stad en Eindhoven kunnen KPN- klanten met een geschikt toestel dat ook. De telecombedrijven willen de 5G-dekking daarna in hoog tempo uitbreiden. KPN verwacht de mega-operatie in de tweede helft van volgend jaar af te ronden, T-Mobile eind dit jaar. KPN-Topman Joost Farwerck wijst in een toelichting op de vele nieuwe mogelijkheden, met name op het zakelijke vlak. ,,Diensten waarmee je bijvoorbeeld drones zelfstandig inspecties kan laten doen op bedrijfsterreinen of waar mee hulpdiensten, zoals de ambu lance, sneller op de bestemming kunnen komen. Daar zit de echte winst: want 4G verbond mensen en 5G verbindt de hele maatschap pij. Dat is cruciaal, want zo blijft Nederland digitale koploper.'' De stap is mogelijk door de eerste veiling van 5G-frequenties eerder deze week. De drie grote telecom- providers KPN, VodafoneZiggo en T-Mobile hebben frequenties in de wacht gesleept. KPN betaalde 416 miljoen euro voor een aantal frequenties, T-Mobile legde 400 miljoen euro neer. Vodafone begon eerder dit jaar al met 5G. Daarvoor maakte Vodafone gebruik van 4G-frequentiebanden om 5G-technologie toe te passen. zaterdag 25 juli 2020 GO Ceo Michiel Peters (rechts) en Marcel Kers, een van de oprichters, bij een kweek- kamer van Plant- Lab. FOTO KOEN VERHEIJDEN DEN HAAG KPN en T-Mobile zetten dinsdag hun vernieuwde mobiele netwerk met 5G-tech- nologie aan. T-Mobile-klanten met een geschikt abonnement en toestel kunnen vanaf dan ge bruikmaken van het nieuwe su persnelle mobiele internet. AMSTERDAM ABN Amro laat een nieuw onderzoek doen naar het slavernijverleden van de bank. Dat doet het finan ciële concern in het kader van het wereldwijde debat over racisme en ongelijkheid. Rechtsvoorgangers van de Nederlandse bank zijn al sinds honderden jaren actief. ABN Amro liet in 2006 al ver plicht een onderzoek doen naar mogelijke betrokkenheid bij de slavenhandel vanwege de aankoop van een Ameri kaanse bank. Daaruit bleek dat er ooit slaven werden ge accepteerd als onderpand voor leningen. De bank wil nu opnieuw een onderzoek laten doen omdat er sindsdien fu sies hebben plaatsgevonden, aankopen zijn gedaan en af splitsingen zijn geweest. De beslissing van ABN Amro- volgt op een wereldwijde dis cussie over racisme. Die laaide op na de gewelddadige dood van de zwarte arrestant George Floyd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17