B: O \^m IRENE VAN DEN BERG 16 ECONOMIE PlantLab wil de nieuwe revolutie in de tuinbouw worden door groente te kweken met ledlicht in afgesloten ruimtes onder perfecte omstandigheden. ,,Bij ons groeit het beter dan in de vrije natuur onder de zon.'' Met een kwart van Nederland kunnen wij negen miljard mensen voeden ijna iedere Europeaan kent Rutte inmiddels wel, alleen niet positief. Toch was 'Te flon Mark' op de EU-top niet bang om voor vrek te worden uitge maakt. Iemand moet in deze dure tijden het zuinigste jongetje van de klas zijn, straalde hij zelfverzekerd uit. Nederland werd echter niet al leen gierigheid verweten, maar ook hypocrisie. Omdat Nederland een belastingparadijs is, vinden Italia nen en Spanjaarden het ongepast dat Rutte zo'n grote broek aantrekt. Dat is geen flauwe jij-bak. Zuid Europa trapt precies op onze achil leshiel: zolang Nederland multina tionals faciliteert om belastinggeld weg te sluizen, ontbreekt de morele basis om andere landen de les te lezen over hun financiën. 'Nederland staat toe dat bedrijven uit andere landen de belastingen ontduiken in hun land, in ruil voor belastingvoordelen in Nederland. Ik denk niet dat Erasmus dat had goedgekeurd. En Cruijff ook niet. Een Europa waar ieder land z'n ei gen belastingen bepaalt, dat is niet bepaald totaalvoetbal. Het is totale waanzin', stond voorop de Itali aanse krant Corriere della Sera. Die woede is volstrekt begrijpe lijk. Onze fiscale sluiproutes kosten de rest van de wereld naar schatting jaarlijks 22 miljard euro aan misge lopen belastingopbrengsten, bere kende een Nederlandse hoogleraar. Zo zijn Benetton en Fiat zoge naamd in Nederland gevestigd, zo dat ze in Italië veel minder belas ting hoeven te betalen. Dat geld verdwijnt trouwens ook niet in de Nederlandse schatkist. Dat is de ironie. Nederland is na melijk geen traditioneel belasting paradijs, maar een doorsluisland. Multinationals als Google betalen hier geen belasting, maar gebruiken ons alleen om hun inkomsten te verschuiven naar Panama of Ber muda. Dat levert Nederland dus nauwelijks belastinginkomensten of banen op. Dat Nederland halsstarrig aan haar belastingregels vasthoudt, lijkt vooral een prestigekwestie. Neder land handelsland heeft in het verle den met veel landen belastingver dragen afgesloten. De schaduwkan- ten daarvan worden steeds duide lijker, maar nu gedraagt Nederland zich als een kleuter die zijn speeltje niet wil opgeven. Nederlandse poli tici willen graag goede sier maken met het lijstje multinationals dat hier is gevestigd, maar in het bui tenland zijn ze niet onder de in druk. J e kunt als kind wel het mooi ste speelgoed hebben. Als iedereen weet dat je dat van een ander hebt afgepakt, dan word je alsnog de pa ria van het schoolplein. Dat Nederland aan haar belastingregels vasthoudt, lijkt vooral een prestigekwestie Ook tijdens de EU-top kwamen de fiscale sluiproutes weer eens als een boemerang bij ons terug. Het wordt tijd dat de politiek be grijpt dat ons belastingstelsel onze internationale positie ernstig on dermijnt. Oké, schoorvoetend is besloten om de belastingregels per 2021 enigszins in te perken. Maar dat is too little, too late. Het huidige kabinet straalt niet uit dat het écht werk wil maken van het bestrijden van belastingontwijking. Rutte mag dan jubelen dat Neder land in Europa op belangrijke pun ten haar zin heeft gekregen. Zijn houding heeft ons land ook veel schade berokkend. We vinden het misschien niet erg om bekend te staan als degelijke, zuinige boek houder. Maar ik vrees dat dat een veel te rooskleurige inschatting van onze reputatie is: voor andere lan den zijn we eerder die gladde onbe trouwbare accountant. DSM Philips Accell Group ASML LABORATORIUM TUINBOUW e geur in de kweekkamers heeft het broei erige van een ou derwetse tuinkas, maar verder is al les anders. Geen aarde, geen ramen, geen frisse lucht, maar waterbakken met voedingstof fen, paars ledlicht en warme met ex tra CO2 verrijkte lucht. In een oude fabriek in Den Bosch heeft PlantLab het laboratorium waar het productie proces voor iedere groente exact wordt bepaald. Door die groeiomstandigheden te perfectioneren teelt PlantLab sneller dan moeder aarde kan bijbenen. ,,Ruim twee keer sneller. Het ledlicht staat altijd aan en wij bieden alleen de kleuren die de plant echt wil voor de fotosynthese: blauw en rood. We kunnen overal ter wereld produce ren. Het liefst dicht bij de consument. Hierdoor hoeft voedsel niet meer over lange afstanden te worden ge transporteerd, wat direct leidt tot minder CO2-uitstoot, lagere kosten, minder bederf en dus minder voed- selverspilling'', aldus ceo Michiel Peters. Groeigeld Peters werkt sinds vier maanden bij PlantLab. Hij is binnengehaald om de groei van de start-up te leiden. De ambities zijn groot. ,,We hebben nu een omzet van 6,4 miljoen euro, dat moet over tien jaar 1 miljard euro zijn.'' Het eerste groeigeld is binnen: 20 miljoen euro van het investerings bedrijf van de familie De Rijcke, de voormalige eigenaar van drogisterij keten Het Kruidvat. De familie stak eerder geld in supermarktbezorger Picnic en e-bikefabrikant QWIC. Het geloof in eigen kunnen is groot bij het bedrijf dat inmiddels een commerciële productielocatie van zo'n 1500 vierkante meter in Amster dam heeft, waar vooral sla, tomaten en tientallen soorten kruiden wor den geteeld. Vooral de horeca is dol op de puntgave producten. Door de groentebedden te stape len, een krop sla heeft immers niet veel hoofdruimte nodig, is het ruim tebeslag beperkt. Er kunnen wel tien lagen groenten boven elkaar. Vertical farming noemen we dat. In een ge bouw van twee voetbalvelden kun- nen we genoeg groente verbouwen voor een stad met 100.000 inwoners. Met een kwart van Nederland kun nen wij 9 miljard mensen voeden, 1 vierkante meter per persoon is ge noeg om dagelijks 300 gram groente te verbouwen'', vertelt Marcel Kers, een van de oprichters. Hij loopt langs de tientallen proef opstellingen in de De Gruyterfabriek in Den Bosch, waar PlantLab het kantoor en het researchcentrum heeft gevestigd. Airco's bepalen de luchtvochtigheid en temperatuur. In containers zitten de meststoffen die druppelsgewijs aan het water wor den toegevoegd. Er wordt niets ver- ^0 @ivandenberg Gierig, maar ook hypocriet Reageren? economie@ad.nl Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in finan ciële psychologie. In haar verhalen probeert zij ons economisch gedrag te verklaren. O zaterdag 25 juli 2020 GO Vormde samen met Unilever de twee minimale stijgers in de AEX. 42% De zorg- technoloog sloot de beursweek in mineur af - zoals veel andere bedrijven. De fietsen- fabrikant zag de verkopen in juni toenemen maar de virusuitbraak leidde wel tot lagere marges. 49% De chipmachine maker zit bij de grootste dalers na publicatie van de cijfers van belangrijke klant Intel. o Groente van morgen komt uit gebouw in de stad Ton Voermans Den Bosch - Marcel Kers, PlantLab

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16